Türk Yapımı '' Transformer'' Samur ..
TSK unsurlarının nehir ve akarsuları güvenle aşmasını sağlayan ve 'transformer' benzetmeleri yapılan Samur, Türk savunma sanayisinin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesi olarak başarıyla görev yapıyor.

04 Mayis 2019 - 10:54:26

Çıktı Al

Yorum (0)

Projeyi gerçekleştiren ve bu alanda sayılı firma arasına giren FNSS, Samur'un ihracatına yönelik de bir süredir çeşitli faaliyetler yürütüyor. FNSS, bu faaliyetleri sırasında daha önce geliştirme sürecinde karşı karşıya geldiği ve o dönem tek üretici durumundaki Alman firmayla rekabet ediyor.

FNSS Üst Yöneticisi Nail Kurt, daha önce ihaleyi aldıktan sonra Alman firmanın yöneticisiyle aralarında geçen ve daha sonra rüyasına girdiğini belirttiği diyaloğu, 'Kaç yılda bitecek bu proje, dedi. Yaklaşık 6 yılda dedim. Hiçbir şey yapamazsınız, bir önerim var: 'Bizden alın bunları, verin Türkiye'ye' dedi. Bu bir özgün tasarım projesi, bunun altına elimizi koyduk ve başaracağız, destek vermek isterseniz konuşabiliriz dedim. Tabii ki Almanlar desteğe yanaşmadılar. 'Tamamen hazır alın'a getiriyorlardı. Bu bizim için bir opsiyon değildi. Tabii ki reddettik.' şeklinde anlatmıştı.

Şirket, sonraki süreçte yürüttüğü çalışmalarla Türk savunma sanayisi açısından birçok ilki barındıran Samur'u TSK'ye kazandırdı.

GÜNEY KORELİ FİRMAYLA ÖN ANLAŞMA YAPILDI

Nail Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samur'un ihracatına yönelik yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi. FNSS'in 2007'de imzalanan sözleşmeyle Samur'un tasarım, geliştirme ve üretimini üstlendiğini ifade eden Kurt, 'Dünyada benzer bir sistem üreten sadece Almanlar var. Türkiye, böyle bir sistemi tasarlayıp üretebilen ve hakkıyla çalıştıran ikinci ülke oldu. TSK bu ürünü yıllardır büyük bir başarıyla kullanıyor.' dedi.

Bu başarının ihracata bir etkisi olmasını beklediklerini dile getiren Kurt, şöyle konuştu: 'Çok enteresandır, Güney Kore'de, genellikle teknoloji transfer ettiğimiz bir ülkede Samur ile ilgili bir ihtiyaç var. Yine başka bir teknoloji devi olan Almanya ve Alman ürünü ile Güney Kore'de Samur ile ciddi bir rekabete girdik. Bu yıl içinde ihalenin sonlanmasını bekliyoruz. Hyundai Rotem firmasıyla Güney Kore'de yerli üretime yönelik, teknoloji transferini de içeren bir ön anlaşmamız var. İhaleyi kazandığımız takdirde yine Türkiye'nin gururu olabilecek bir projeye daha imza atacağımızı düşünüyorum.'

'YERLİ ÜRETİCİ, ÜRETİM VE TEKNOLOJİ İÇİN HARİKA ÖRNEK

Kurt, Samur ile ilgili tasarlayıp üretmek yanında kullanımla ilgili de çok fazla bilgiye sahip olduklarını belirterek, şunlar kaydetti: 'Çünkü Samur araçlarının bakım faaliyetlerini de TSK bünyesinde biz yapıyoruz. Dolayısıyla araçların durumuyla, müşteri memnuniyetiyle ilgili birebir çok yakından bilgimiz var. Allah'a şükür çok memnunlar. Silahlı kuvvetlerdeki büyük bir eksikliği giderdi. Bu araçların dışarıdan hazır alınmayıp TSK'nin birebir ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış olması da olayın bir diğer yanı. Kullanım sırasında karşılaşılan daha önceden düşünülmemiş ufak tefek değişiklikler olursa hemen bunlar da uygulanabiliyor. Dolayısıyla yerli üreticinin, üretimin, teknolojinin TSK'ye ne denli fayda, kolaylık sağlayabileceğinin, buna bakım kolaylığını da ekleyebiliriz, harika bir örneğini yaşıyoruz Samur projemizde.'

Nail Kurt, Güney Kore için Türkiye'de silahlı kuvvetlerin elindeki Samur araçlarıyla kapsamlı bir test gerçekleştireceklerini bildirdi. Güney Kore'nin istediği bazı değişikliklere ilişkin modifikasyonları ellerindeki bir aracın üzerinde yaptıklarını anlatan Kurt, 'Onun testiyle birlikte eylül-ekim ayları gibi TSK'nin elindeki Samur araçlarıyla Güney Kore Silahlı Kuvvetleri için Türkiye'de çok kapsamlı bir test yapacağız. Muhtemelen ihale kararı hemen ertesinde verilmiş olacak. Dolayısıyla heyecanla bekliyoruz.' dedi.

25 DAKİKADA 150 METRELİK KÖPRÜ OLUŞTURUYOR Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, TSK'nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişi sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemi olarak tasarlandı. Samur'un, suda hafif, karada dayanıklı olması için özel malzemeler seçildi ve özel teknikler uygulandı.

Samur, binlerce parçadan oluşan karmaşık bir sistem olmasına rağmen, arayüzü sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Suda ise bir 'joystick' ile idare edilebiliyor ve 360 derece her yöne hareket ettiriliyor. Milli imkanlarla tasarlanan 'Samur'ların 12'sinin bir araya gelmesiyle yaklaşık 25 dakikada 150 metre uzunluğunda bir köprü oluşturuluyor ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlanıyor.

 


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Beyoğlu’nda korkutan patlama: 1 yaralı
Beyoğlu’nda bir iş yerinde henüz bilinmeyen bir sebeple patlama meydana geldi. 1 kişinin yaralandığı korkutan patlama güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.
21.02.2020
Sancaktepe’de lüks cip beton bariyerlere girdi: 1 yaralı
Sancaktepe’de kontrolden çıkan lüks cip yol kenarındaki beton bariyerlere çarptı. Araçta sıkışarak yaralanan sürücü itfaiye, polis ve sağlık ekibinin müdahalesiyle kurtarıldı.
21.02.2020
Fenerbahçe’de Adil Rami ile yollar ayrıldı
Fenerbahçe Kulübü, Fransız stoper Adil Rami ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayrıldı.
21.02.2020
Bakan Koca: “Sınırımıza yakın bölgede hastalığın görülmediğini ifade ettiler”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastalığın özellikle Kumkenti ve çevresinde görüldüğünü ifade ettiler. Özellikle sınırımıza yakın bölgede hastalığın görülmediğini Tahran ve bir iki eyalette daha benzer vakanın olduğunu ama bu vakaların da Kumkenti temaslı olduğunu özellikle ifade ettiler” dedi.
21.02.2020
Eğitim-Bir-Sen: ”Müfteriler attıkları iftiranın hesabını yargı önünde verecekler”
Bir gazetenin internet sayfasında ‘Eğitim-Bir-Sen ile ilgili skandal bir iddia’ başlığıyla yer alan haber hakkında Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 No’lu Şube tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, ”Müfteriler attıkları iftiranın hesabını yargı önünde verecekler” denildi.
21.02.2020
Şişli’de çöpe atılan bebekle ilgili hastaneden açıklama
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği, Şişli’de çöp konteynerine atılan bebeğin genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve yeni doğan yoğun bakımda takip ve tedavisinin sürdüğünü açıkladı.
21.02.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ
PANDEMİ VE NORMALLEŞME SÜRECİNDE SEDYELERİN TEMİZLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
’’DOĞAL EKMEĞİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN’’
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İŞ YERLERİ İÇİN AFİŞ
AŞI BİLİM KURULU, RUS TARAFIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANLIĞI (TÜSEB) AŞI BİLİM KURULU, KOVİD-19 AŞISI GELİŞTİRME KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ İÇİN RUS BİLİM İNSANLARIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.
GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATI TEHDİT EDİCİ DURUMLARA KADAR VARABİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR