’’Koronavirüs insanlarda yoğun kaygıya neden oluyor’’
Psikolog Selin Küçük, ’’ Koronavirüs salgını, fiziksel olarak bizi etkilediği bilinse de buna ek olarak belirsizlik durumu insanlarda yoğun kaygıya neden oluyor’’ dedi.

08 Nisan 2020 - 15:30:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Psikolog Selin Küçük, ’’ Koronavirüs salgını, fiziksel olarak bizi etkilediği bilinse de buna ek olarak belirsizlik durumu insanlarda yoğun kaygıya neden oluyor’’ dedi.

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs salgını ülkemizde de görülmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsü, pandemi olarak ilan etmesi de durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Son dönemde, dünyada olduğu gibi ülkemizin en çok konuşulan konusu şüphesiz koronavirüs salgını. Medicana Kadıköy Hastanesi Klinik Psikologu Selin Küçük, koronavirüs salgınının, fiziksel olarak bizi etkilediği bilinse de buna ek olarak belirsizlik durumu insanlarda yoğun kaygıya neden olduğunu belirtti. Psikolog Selin Küçük, konu hakkında tavsiyeler de bulundu.

İnsanların bu konu hakkında kafasında oluşan soru işaretlerine değinen Psikolog Küçük, ’’İnsanların akıllarına gelen belki de hiç kafalarından atamadıkları düşüncelerin oluşmasına da etki edip bana bulaşır mı, bulaşırsa sağlık durumumu nasıl etkileyecek, benden kaynaklı aileme, sevdiklerime bulaşır mı? Bu ve benzeri düşünceler yoğun kaygı ve üzüntü yaşamanıza neden olmakta ve fiziki ve zihinsel olarak bizi kısıtlamaktadır. Bu durum, psikolojik olarak kaygılı ya da depresif bir durumun içine çekiyor’’dedi.

’’Belirsizlik kaygı durumunu arttırıyor’’
Belirsizliğin kaygı durumunu arttırdığını vurgulayan Psikolog Küçük, ’’İnsan doğasına baktığımız zaman belirsizlikten hoşlanmayan ve belirsizlik ile karşı karşıya geldiğimiz zaman psikolojik olarak çökkün ve kaygılı duygu durumu içerinde olmamız kaçınılmaz bir durumdur. Virüsün yanı sıra korku, kaygı, endişe gibi duygular ile gündelik hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Aslında yaşamış olduğunuz korku ve kaygılar bizim hayatta kalabilmemiz için önemlidir. Korku gereklidir ve iyidir ama işlevsellik bozulmadığı, gündelik hayatımızı etkilemediği sürece.’’Ateşim normal ama ateşimi ölçmekten gündelik işlerimi yapamıyorum’’ gibi bir duruma gelmediği sürece her şey normal seyrindedir. Pandeminin getirdiği korku, kaygı, yeni düzen, evde kalmak zorunda olmak, yeni ritüellere alışmak, yeni düzene adapte olmak ve bunlarla birlikte korku duymak normaldir. Ama bunlara alışmak için kendinize zaman vermek, uzmanların ve güvenli kaynakların söyledikleri gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir’’ şeklinde konuştu.

Kaygıyı azaltmak için neler yapılabilir?
Psikolog Küçük, sözlerine şöyle devam etti: ’’Kendinize günlük haber dinleme süresi belirlenmesi ve bu haber kaynaklarının güvenilir olması çok önemlidir. Sosyal medyada dolaşan aslı olmayan haberlerden uzak durmak kaygı seviyenizi normal düzeye gelmesinde yararlıdır. İnternet ya da soysal medyada dolaşan ’’Arkadaşın arkadaşı şöyle söylüyor’’ gibi aslı olmayan haberlere maruz kalmak sağlıklı olmasını beklediğimiz kaygı seviyesini maksimum düzeye çıkartır. Unutmamalıyız ki daha önce de bu tür salgın, doğal afet, hastalık durumları ile karşı karşıya kaldık. Ama hiçbirinin bir devamlılığı olmadı ve bir gün bitti. Bu da bir gün bitecek. Kötü şeyler oldu ve belki de olmaya devam edecek’’.

Psikolog Küçük, kaygının arttığı günler için şu tavsiyelerde bulundu:
’’Günde 1-2 saat tercih edilen kaynaklar dinlenmeli. Duygularımız bu dönemde çok hareketli ve en ufak olumsuzlukta etkileniyor. Uzmanların söyledikleri önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Sosyal mesafe, izolasyon, hijyene dikkat edilmelidir. Bu süreçte kendimize psikolojik olarak bakım vermek adına egzersizler yapılabilir. Egzersizler bedeni rahatlatır ve duyguları esnek hale getirir. Esneme hareketleri yapmak oldukça önemlidir. Anksiyete durumunda progresif gevşeme egzersizleri yapılabilir. İnternette bununla ilgili çeşitli videolar mevcuttur. Günü planlamak önemlidir. Olumsuz duygular var olan boşlukları sever. Sabah kalkınca neler yapacağınızı bilmek, kontrol etmek iç sesi güçlendirir. Anda kalmak önemlidir. Şu an hastalık yok, semptom yok ve virüs sizden uzak bir yerde. İçinizden geldiği gibi boyama, resim, çizim ya da karalama yapabilirsiniz. Sağ ve sol beynin iletişim kurması gereklidir. İletişim kurulduğu zaman olumsuz duygular yerini gerçekliğe bırakır. Unutmayın ki ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olacak doktor, hemşire ve sağlık çalışanları görevlerinin başında sorun olmaması için çalışmaktadır’’.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kırmızı boya ile yazı yazılan Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı temizlendi
Taksim Cumhuriyet Anıtı’na sabah saatlerinde kırmızı boya ile yazı yazan şahıs yakalanırken, anıt temizlenerek eski haline getirildi. Beyoğlu Kaymakamlığı da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
27.04.2020
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni bugün itibariyle yeniden devreye alıyoruz" dedi.
27.04.2020
Marketlerde Ramazan ve Covid-19 denetimi
Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, hem korona virüs tedbirleri hem de Ramazan ayı dolayısıyla marketlerde denetim gerçekleştirdi. Kapalı ürünlerde etiket ve ambalaj kontrolü yapan ekipler, et ve süt ürünlerinden numuneler alarak Türk Gıda Kodeksi’ne uygunluğunu kontrol etmek için ürünleri laboratuvara gönderdi.
27.04.2020
Küçükçekmece’de gizli oyun oynatılan kahvehaneye baskın
İstanbul Küçükçekmece’de camları gazete ile kapatılan ve içeriden kapısı kitlenerek müşterilerine hizmet veren kahvehane mühürlendi.
27.04.2020
(Özel) Sahilde yürüyüş yapan kadının ceza kesen polise söyledikleri şaşırttı
Beşiktaş’ta bir kadın kısıtlamaya rağmen sahilde yürüyüş yaparken polise yakalandı. Ceza yazmak isteyen polis, kadının kimliğinin yanında olmaması yüzünden dakikalarca bekledi. Bir arkadaşının kimliğini getirmesi sonrası ceza yazılan kadın, polislere “Sizlerin isimlerinizi istiyorum, mahkemeye vereceğim” diyerek şaşkına çevirdi.
27.04.2020
Evde özel eğitim öğretmenleri Kamu Başdenetçiliğine müracaat etti
Ücretli evde özel eğitim öğretmenleri, Covid-19 tedbirleri nedeniyle işsiz kaldıklarını belirterek Kamu Başdenetçiliğine müracaat etti.
27.04.2020
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 25 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 540 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 35 BİN 600 TEST YAPILIRKEN, 839 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN 989 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.
AKCİĞER SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM DERNEĞİ’NDEN ’31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’ MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK NORMALLEŞME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE

EN ÇOK OKUNANLAR