Bakan Selçuk’tan “kadına yönelik şiddetle mücadele” açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kadına yönelik şiddetle mücadele eden kamu kurum kuruluşları ve ilgili diğer birimler görevlerini kesintisiz şekilde sürdürmektedir” dedi.

08 Nisan 2020 - 11:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kadına yönelik şiddetle mücadele eden kamu kurum kuruluşları ve ilgili diğer birimler görevlerini kesintisiz şekilde sürdürmektedir” dedi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Bakan Selçuk, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de korona virüs salgını ile mücadele edildiğini belirterek, “Sokağa çıkmanın minimum düzeye indirildiği, sosyal mesafe anlayışının yaygınlaştığı ve ‘evde kal’ çağrısının sıklıkla yapıldığı bu dönemde kadına yönelik şiddetle mücadele eden kamu kurum kuruluşları ve ilgili diğer birimler görevlerini kesintisiz şekilde sürdürmektedir” dedi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinin, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin, Sosyal Hizmet Merkezlerinin ve kadın konukevlerinin ülke genelinde hizmetlerde herhangi bir aksamaya yol açmayacak şekilde tedbirlerini alarak çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ettiğini kaydeden Selçuk, “81 ilimizde bulunan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri, 3 bin 482 kapasite ile 145 kadın konukevi, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar ve beraberindeki çocuklar için rehberlik, destek ve yönlendirme uygulamalarını sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

Alo 183 Sosyal Destek hattı 7 gün 24 saat hizmet veriyor
Selçuk, Alo 183 Sosyal Destek hattının da şiddete uğrayan ya da uğrama riski taşıyan, destek ve yardıma ihtiyacı olan kadın ve çocuklar için psikolojik, hukuki ve ekonomik danışma hattı olarak 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet verdiğini kaydetti.

“Kadın cinayetleri 1 Ocak-31 Mart 2019 tarihine göre bu yıl aynı dönemde yüzde 22 oranında azalmıştır”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öncülüğünde İçişleri, Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla hazırlanan ve yürürlükte olan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nın da yürürlükte olduğunu anımsatan Bakan Selçuk, “Korona virus ile mücadelenin yoğunlaştığı bu dönemde Bakanlığımız merkez teşkilatı ile taşra teşkilatımız ve diğer ilgili kamu kurumları arasında kadına yönelik şiddete karşı alınan tedbirler 7/24 takip edilmekte, sorun alanlarına hızla ve yerinde müdahale edilmektedir. Dolayısıyla korona virüs salgını öncesi kadına yönelik şiddetle mücadelede rol alan tüm birimlerimiz ve hizmetlerimiz bu zorlu süreçte de vatandaşlarımızın hizmetinde ve teyakkuz halindedir. Kadın cinayetleri 1 Ocak-31 Mart 2019 tarihine göre bu yıl aynı dönemde yüzde 22 oranında azalmıştır” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Irak’ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı, Irak kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
17.05.2020
Fatih Terim’den 20 yıl önceki Terim’e mektup
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 17 Mayıs 2000’deki UEFA Kupası zaferinin yıl dönümünde, 20 yıl önceki kendine mektup yazdı.
17.05.2020
(Özel) Dışarıya 1 saat erken çıktı, saatin değiştiğini duyunca şaşırdı
Korona virüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için bugün saat 12.00’de 6 saatliğine dışarıya çıkma izin verilmişti. Şişli Fulya’da izin saatinin değiştiğini bilmeyerek dışarıya çıkan 75 yaşındaki Ahmet Aslan, 1 saat erken çıktığını öğrenince şaşkınlık yaşadı. Aslan, “Vallahi bilmiyordum, parka gittim, baktım kimse yok geri döndüm” dedi.
17.05.2020
Fatih’te kumar oynanan iş yerine baskın
Fatih’te korona virüs (Covid-19) tedbirlerini ihlal edip kumar oynayan ve oynatan 17 kişiye 58 bin 60 TL idari para cezası uygulandı.
17.05.2020
65 yaş üzeri vatandaşlar günler sonra yeniden sokağa çıktı
Korona virüs tedbirleri kapmasında evden çıkmayan 65 yaş üstü vatandaşlar günler sonra yeniden sokağa çıktı.
17.05.2020
Pendik’te sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle berbere gidemeyen 65 yaş üstü vatandaşlara evde tıraş hizmeti
Normalleşme süreci kapsamında berberler hizmet vermeye başladı. Ancak 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle berbere gidemiyor. Bu duruma çözüm getiren Pendik Belediyesi, yaşlı vatandaşların evine berber götürüyor.
17.05.2020
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 25 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 540 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 35 BİN 600 TEST YAPILIRKEN, 839 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN 989 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.
AKCİĞER SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM DERNEĞİ’NDEN ’31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’ MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK NORMALLEŞME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE

EN ÇOK OKUNANLAR