Sosyal izolasyon sürecinde evde sağlıklı beslenme
Tüm dünyada ve Türkiye’de devam eden Covid-19 pandemisi nedeniyle milyonlarca kişi evlerinden çıkmıyor. Evde kalınan süre boyunca sağlıklı beslenmek hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de kilo kontrolünü sağlamak açısından önem taşıyor. Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü Sağlıklı Beslenme ve Diyet Bölümünden Uzman Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, evde kalınan süre boyunca sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi verdi.

07 Nisan 2020 - 11:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Tüm dünyada ve Türkiye’de devam eden Covid-19 pandemisi nedeniyle milyonlarca kişi evlerinden çıkmıyor. Evde kalınan süre boyunca sağlıklı beslenmek hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de kilo kontrolünü sağlamak açısından önem taşıyor. Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü Sağlıklı Beslenme ve Diyet Bölümünden Uzman Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, evde kalınan süre boyunca sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi verdi.
Yeni tip korona virüs pandemisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturduğunu kaydeden Uzman Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, “Covid-19 virüsünün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesine olan katkısı büyüktür. Covid-19 ile ilgili bilinen en net ve en koruyucu uygulama her türlü temasın minimuma indirildiği sosyal izolasyondur. Bu izolasyon durumunda evde bulundurulan gıdaların olabildiğince besleyici, raf ömrü uzun ve dayanıklı olması uygun olacaktır. Bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır. ‘Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde önerilen sağlıklı yemek tabağına göre her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, kuru baklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar gibi yüksek proteinli gıdalardan ve geri kalanının da süt ürünlerinden oluşması önerilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanabilmesi besin çeşitliliğinden başlar” dedi.

“Dayanıklı mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmeli”
Bu süreçte sebze ve meyve tüketiminin ön planda tutulması gerektiğini hatırlatan Uzman Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, “Dayanıklı gıda dendiğinde akla her zaman paketlenmiş ve uzun ömürlü gıdalar gelse de aslında günlük yeterli sebze ve meyve tüketimi her gün ve her öğün sağlıklı beslenme sürecinde yer almalıdır. Taze sebze ve meyvenin bir kısmının daha sonra tüketilmeye veya pişirilmeye uygun miktarlarda dondurularak saklanması da evden uzun süre çıkılamayan durumlarda sağlıklı beslenmenin sürekliliğinin sağlanabilmesi için gereklidir. Mevsime uygun ve dayanıklı sebze ve meyveler satın alınmalıdır. İçinde bulunduğumuz mevsim düşünüldüğünde uzun süre dayanabilecek bazı sebzelere; karnabahar, lahana, kabak, brokoli, biber, turp, havuç, patates; meyvelere ise; elma, portakal, greyfurt, mandalina, olgun olmayan muz örnek verilebilir. Özellikle narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için bu meyvelerin tüketimine ağırlık verilmeli, mümkünse yemeklere taze limon sıkılmalıdır. Dayanıklı sebzelerin raf ömrünü uzatmak için yıkanmadan ve kesilmeden buzdolabında saklanmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak kuru meyve, kuru bamya, patlıcan, biber, domates gibi gıdalar da raf ömrü uzun; lif ve mineral kaynağı gıdalar olduğu için evde bulundurulmak faydalı olacaktır” diye konuştu.

“Kaliteli protein kaynakları tüketilmeli”
Bu dönemde her zaman gündemde olan kaliteli protein tüketiminin de önemli olduğunu söyleyen Demirci, “Hayvansal protein kaynaklarının tüketimine yönelik yumurta ve peynir çeşitleri de uygun koşullarda saklandığında uzun süre dayanabilen kaliteli hayvansal protein içeren gıdalardır. Besin değeri yüksek bir başka protein kaynağı alternatifi ise kuru baklagillerdir. Yeşil, kırmızı mercimek, nohut, fasulye çeşitleri, barbunya vb. gıdalar her gün tüketilebilirler. Pişirme süresi uzun olabilen bu ürünlerin önceden büyük miktarlarda haşlanıp daha sonra hızlıca pişirilebilecek şekilde buzlukta saklanması kuru baklagillerin tüketimini kolaylaştıracaktır. Bunlara ek olarak probiyotik takviyeli yoğurt gibi ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalar da bağışıklık sistemini destekleyici etkide bulunabildikleri için özellikle bu dönemde sevenlerce tüketilebilir” şeklinde konuştu.

“Kan şekerini hızla yükselten boş enerji kaynaklarından uzak durulmalı”
Evde geçirilen bu süreçte kilo almamak için bazı beslenme kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Uzman Diyetisyen Melis Bengisu Demirci, “Fiziksel aktivitenin kısıtlanması ve enerji alımının yükselmesi kilo alımına neden olabilecek risk faktörleridir. Bu sebeple ‘boş enerji’ kaynağı dediğimiz besin kalitesi ve içeriği yönünden faydalı olmayan besinlerin tüketimimin sınırlandırılması gerekir. Sınırlandırılması gereken yiyecek ve içecekler; kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dahil hamur işi ürünler, işlenmiş et ürünleri, aşırı tuz içeren besinlerdir. Enerji içeriği yüksek alkollü içeceklerin de vitamin, mineral emilimini olumsuz etkileyebildiği ve uyku problemlerine yola açabildiği için tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır. Alkol tüketiminin korona virüs enfeksiyonunu önlediğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığı gibi, içinde etil alkol yerine metil alkol bulunan sahte içkiler de çok ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Evdeki boş zamanlarınızda atıştırmamak için ara öğün yapabilirsiniz”
Evdeki boş zamanın sürekli bir şeyler atıştırılarak doldurmasının hem bağışıklığın olumsuz etkilenmesine hem de gereksiz ağırlık kazanımına yol açtığının altını çizen Demirci, “Bu sebeple 3 ana öğünü kesin şekilde tüketmek kaydı ile ihtiyaç halinde sağlıklı ara öğünler tercih ederek atıştırma ihtiyacı giderilebilir. Bu noktada tüketilen her besinin fazlasının yağ olarak depolandığı unutulmamalıdır. Son olarak taze sıkılmış meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmenin daha sağlıklı olduğunu belirmek gerekir. Örneğin bir bardak taze sıkılmış portakal suyu için ortalama 4-5 portakal kullanılmaktadır. Bu miktar günlük meyve tüketiminin üstündedir. Taze sıkmak yerine meyvenin kendisi tüketildiğinde, hem porsiyon kontrolü sağlamış, hem de meyveden gelecek olan posa alınmış olur” açıklamasında bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Maltepe’de çocuklar için online film gösterimi
Korona virüs salgını nedeniyle kültür sanat etkinliklerini geçici olarak durduran Maltepe Belediyesi, internet üzerinden çocuklar için çocuk filmi yayını yaptı.
29.03.2020
Korona virüs tedbirleri nedeniyle Silivri otogarı boş kaldı
Korona virüs tedbirleri kapsamında şehirlerarası otobüs seferlerinin iptal edilmesinin ardından Silivri otogarı boş kaldı. Çorlu, Çerkezköy ve Trakya illerine geçmek isteyen yolcular ise Silivri Kaymakamlığı tarafından kurulan noktalara gelerek izin kağıdı almaya çalıştı.
29.03.2020
THY’nin yarınki uçuşları belli oldu
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, korona virüs tedbirleri kapsamında 30 Mart Pazartesi (yarın) günü İstanbul’dan gerçekleştirilecek tarifeli uçuşları açıkladı.
29.03.2020
Testleri pozitif çıkan umrecilerin bir kısmı ambulanslarla hastaneye götürülürken, diğerlerinin tahliye edilmeyeceği öğrenildi.
Testleri pozitif çıkan umrecilerin bir kısmı ambulanslarla hastaneye götürülürken, diğerlerinin tahliye edilmeyeceği öğrenildi.
29.03.2020
THY’nin iç hatlardaki bütün uçuşları belli oldu
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, korona virüs tedbirleri kapsamında, iç hatlarda yapılacak bütün seferlere ait tarife tablosunu açıkladı.
29.03.2020
Umre’den getirilerek Ankara’da karantinada tutulan vatandaşların tahliye edilmesi beklenirken, bazılarının ‘Korona virüs’ testinin pozitif çıktığı öğrenildi.
Umre’den getirilerek Ankara’da karantinada tutulan vatandaşların tahliye edilmesi beklenirken, bazılarının ‘Korona virüs’ testinin pozitif çıktığı öğrenildi.
29.03.2020
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 25 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 540 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 35 BİN 600 TEST YAPILIRKEN, 839 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN 989 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.
AKCİĞER SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM DERNEĞİ’NDEN ’31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’ MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK NORMALLEŞME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE

EN ÇOK OKUNANLAR