Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun:
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Kanser hastalarının hastanelerin rutin acil birimleri yerine farklı bir birimde kabul edilmesine yönelik tedbirlerin alınması gerek hastalıkları gerekse aldıkları tedaviler nedeniyle korona virüs enfeksiyon riski daha fazla olan kanser hastalarının korunması açısından çok faydalı olacaktır” dedi.

07 Nisan 2020 - 09:45:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Kanser hastalarının hastanelerin rutin acil birimleri yerine farklı bir birimde kabul edilmesine yönelik tedbirlerin alınması gerek hastalıkları gerekse aldıkları tedaviler nedeniyle korona virüs enfeksiyon riski daha fazla olan kanser hastalarının korunması açısından çok faydalı olacaktır” dedi.
Kanser hastalarının bir yandan ciddi hastalıkları ile mücadele ederken diğer yandan Covid-19 salgını nedeniyle ciddi endişe yaşadıklarını belirten Dr. Coşkun, hastaneye giden kanser hastaları için hastanelerin alması gereken tedbirlerin önemine değindi. Tedavi almak için gelen kanser hastalarının mümkün olduğunca Covid-19 şüphesi ile başvurulan ve takip edilen hastaların bulunduğu alanlardan farklı birimlerde kabul edilmeleri, mümkün olur ise giriş kapılarının ayrılması, muayene ve kemoterapi ünitelerinin mümkün olduğunca izole bir mekanda yapılmasının uygun olacağını belirtti.
Coşkun, kanser hastalarının aldıkları tedaviye bağlı şiddetli kusma ve benzeri yan etkiler nedeniyle acil servislere başvurmak zorunda kalabildiğini aktararak, “Hastanelerin rutin acil birimleri yerine farklı bir birimde kabul edilmesine yönelik tedbirlerin alınması gerek hastalıkları gerekse aldıkları tedaviler nedeniyle korona virüs enfeksiyon riski daha fazla olan kanser hastalarının korunması açısından çok faydalı olacaktır” dedi.
Onkoloji alanında çalışan doktor, hemşire ve diğer yardımcı sağlık personelinin enfeksiyondan korunma adına tüm tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Coşkun, sağlık personeline bulaşmanın önlenmesinin tedavi için gelen hastalara bulaşma riskinin azaltılması açısından da çok önemli olduğunu belirterek, “Asemptomatik veya hafif semptomlu enfekte sağlık personelinin yapılacak testlerle hızlıca saptanması hem sağlık personeli hem de hastalar açısından çok önemli. Hem hastaların hem de hastaların tedavi ve muayene sürecinde yer alan tüm personelin mutlaka maske takmaları gerekiyor. Ayrıca başta el hijyeni ve sosyal mesafe olmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen tüm tedbirlere uyulması çok önemli bir yer kaplıyor” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı’dan ilk çeyrek değerlendirmesi
Türk Hava Yollarının (THY) bu yılın ilk çeyrek performansını değerlendiren THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Sene sonu bilançosu çıktığında THY’nin bilinen, alışılan performansını ve başarısını zaten göreceğiz. Üçüncü çeyrek performansına zaten bu yansıyacak. Önümüzde ileri rezervasyonlara baktığınızda zaten net olarak görüyoruz” dedi.
04.06.2019
Tır şoförleri bayramı kuyrukta geçirdi
Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’nda uluslararası taşımacılık yapan tırlar, Türk tarafında kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Tır şoförleri Ramazan Bayramı’nın 1. gününü kuyrukta geçirmek zorunda kaldı.
04.06.2019
Trabzonspor’da Ünal Karaman imzayı atıyor
Trabzonspor Kulübü, Teknik Direktör Ünal Karaman ile perşembe günü yeni sözleşme imzalayacak.
04.06.2019
Camide Fransız turistin cüzdanını çalan Cezayirli zanlı, kameralara yakalandı
Fatih’te Fransız turistin cüzdanını çalan Cezayir uyruklu zanlı, güvenlik kameralarına yansıdı. Polis tarafından yakalanan şahıs, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
04.06.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pençe Harekatı’nda görevli askerlerle bayramlaştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazının ardından Pençe Harekatı’nda görevli askerleri telefonla arayarak bayramlaştı.
04.06.2019
Tatilin tadı Çankaya parklarında çıkar
Uzun bayram tatilinde Ankara’da kalan vatandaşların dinlenip güzel vakit geçirmeleri için en iyi alternatif olan Çankaya parkları vatandaşları bekliyor.
04.06.2019
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 25 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 540 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 35 BİN 600 TEST YAPILIRKEN, 839 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN 989 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.
AKCİĞER SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM DERNEĞİ’NDEN ’31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’ MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK NORMALLEŞME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE

EN ÇOK OKUNANLAR