Türkiye’de 1 Milyon 300 bin kişi ‘Akdeniz Anemisi’ taşıyıcısı
Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Hematoloji uzmanı Dr. Hasan Mücahit Özbaş, Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin kişinin ‘Akdeniz anemisi’ olarak bilinen ‘talasemi’ taşıyıcısı olduğunu, 4 bin 500 kişinin ise talasemi hastası olduğunu söyledi.

15 Mayis 2019 - 12:50:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Hematoloji uzmanı Dr. Hasan Mücahit Özbaş, Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin kişinin ‘Akdeniz anemisi’ olarak bilinen ‘talasemi’ taşıyıcısı olduğunu, 4 bin 500 kişinin ise talasemi hastası olduğunu söyledi.
Halk arasında ’Akdeniz Anemisi’ olarak anılan ve ülkemizde de sıklıkla görülen genetik bir hastalık olan talaseminin ’alfa’ ve ’beta’ olmak üzere iki temel tipi olduğunu belirten Özbaş, taşıyıcılık ve hastalık hakkında bilgiler verdi. Telaseminin kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu ifade eden Özbaş, “Ülkemizde başta B-talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücreli anemi olmak üzere kalıtsal kan hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin kişi taşıyıcı iken 4 bin 500 civarında talasemi hastası bulunmaktadır” dedi.
Hastalığının iki formda olduğunu kaydeden Dr. Hasan Mücahit Özbaş, taşıyıcı durumunda olanların hayatını etkilemediğini fakat evlilik öncesi çiftlerin hastalığa karşı test yaptırması gerektiğini vurguladı.
Hastalık hakkında bilgiler veren Özbaş, “Yaşamın devamı için tüm organizmalarda dokulara-hücrelere oksijen ulaştırılmalı ve atık olarak oluşan karbondioksit uzaklaştırılmalıdır. Kanda bu görevi hemoglobin isimli protein yapar. Bu proteinin genetik olarak yapısında bozuklukların bir grubu talasemi olarak tanımlanmaktadır. Talasemi kalıtsal bir hastalıktır. İki formda karşımıza çıkar, ilk taşıyıcılıktır bu durumda kişinin sadece söz konusu gen yapısının sadece birinde sorun vardır bu durumdaki insanlarda belirgin bir şikayet oluşmaz kişiye hiçbir zararı yoktur hayatını etkilemez. Ancak kan sayımı yapıldığında bazı durumlarda ise sadece ileri tetkiklerle ortaya çıkartılabilir. Bulaşıcı değildir” ifadelerini kulandı.

“Evlilik öncesi ‘talasemi testi’ önemli”
“İki taşıyıcı kişi durumlarını bilmeden evlendiklerinde çocuklarında B-talasemi majör denilen gerçek hastalık ortaya çıkma riski vardır” diyen Özbaş, şöyle devam etti:
“Hasta olarak doğan çocuklar erken aylardan itibaren tedavisinin zor ve uğraştırıcı olduğu ağır bir hastalık tablosunda karşımıza çıkar. Bu durum hem çocuğun hem de ailenin hayatını son derece olumsuz etkiler. Bu hastalığı ortaya çıkmasının önenmesi mümkündür. Bu nedenle evlilik öncesi tarama programları son derece önemlidir. Bu sayede evlenmeden önce kişiler talasei yönünden durumlarını öğrenebilmekte bilgi sahibi olabilmekte ve hastalıklı çocuk doğması önlenebilmektedir. Ayrıca her ikisi de talasemi taşıyıcısı olan çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olabilmesi için özel bir program olan preimplantasyon genetiği programına yönlendirilmesi mümkün olabilmektedir.”
Talaseminin ilerleyici bir durum olmadığını, bulaşıcı olmadığını, yaşam boyu devam ettiğini ve evliliğe engel teşkil etmediğini belirten Özbaş, önemli olanın evli ve evlenecek çiftlerin her ikisini de taşıyıcı olup olmadığının tespiti ve hastalıklı çocuk doğmasının önlenmesi olduğunu vurguladı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kuruluna Hitap Etti
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi İsviçre’nin Cenevre şehrinde toplandı. DSÖ üyesi ülkelerden Bakan, Bakan Yardımcıları ve üst düzey sağlık yöneticilerini bir araya getiren Asamble, 28 Mayıs’a kadar devam edecek. Asambleye bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katılacak ve 21 Mayıs’ta gerçekleştirilecek “Anne Yenidoğan ve Çocuk Sağlığı Ortaklığı Yüksek Düzeyli Brifingi” vesilesiyle katılımcılara hitap edecek.
21.05.2019
Ramazan ayında oruç süresinin uzun olması dengeli beslenmenin önemini artırıyor. İçim Türkiye Kalite Müdürü Şenay Avcu, sağlıklı bir Ramazan ayı için hem iftar hem de sahur sofralarında süt, peynir ve yoğurdun eksik edilmemesi önerdi.
13.05.2019
Engelli gençler müzik ve dans ile engellere çengel attı
Ankara Medicana Hastanesinde ‘Dünya Engelliler Haftası’ kapsamında Çengel Atölyesi gençleri mini bir konser verdi.
15.05.2019
Mükemmeliyetçi aile, takıntı hastalığına neden oluyor
Psikolog Gülcem Yıldırım, “Mükemmeliyetçi aile takıntı hastalığına neden oluyor” dedi.
16.05.2019
Başhemşire Türkan Şahin “Hemşirelik mesleğinin temelinde sevgi ve saygı olmalı”
Hemşireler haftası dolayısıyla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Türkan Şahin hemşirelik mesleği hakkında açıklamalarda bulundu ve “hemşirelik mesleğinin temelinde sevgi ve saygı olmalı” dedi.
14.05.2019
Doç. Dr. Atıl Bişgin: “Türkiye’de nadir hastalık görülen 6-7 milyon kişi var; dünyada bu rakam 250-300 milyon”
Çukurova Üniversitesi Adana Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi Müdürü Doç. Dr. Atıl Bişgin, Türkiye’de nadir hastalık görülen 6-7 milyon kişinin bulunduğunu, dünyada ise bu sayının 250-300 milyon arasında olduğunu söyledi.
16.05.2019
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ GENEL KURULUNA HİTAP ETTİ
“KELEBEK HASTASI” ELİF’E UMUT OLDULAR
YEMEKTEN SONRA BU İKİLİYE DİKKAT
AĞIZ KOKUSUNA KARŞI MAYDANOZ VE NANE YİYİN
TATD, TÜRKİYE’DE ACİL TIBBIN GELECEĞİNE YÖN VERECEK UZMAN HEKİMLER YETİŞTİRİYOR
ROLL-ON’LAR VE MİDE İLAÇLARI ALZHEİMER’A NEDEN OLABİLİYOR
“ÇİKOLATA KİSTİ ANNE OLMAYA ENGEL DEĞİL”
DR. HAYRİYE BEKTAŞ AKSOY: “ASTIM HASTALARININ SPOR YAPMASINDA BİR ENGEL YOK”
DOÇ. DR. ATIL BİŞGİN: “TÜRKİYE’DE NADİR HASTALIK GÖRÜLEN 6-7 MİLYON KİŞİ VAR; DÜNYADA BU RAKAM 250-300 MİLYON”
MÜKEMMELİYETÇİ AİLE, TAKINTI HASTALIĞINA NEDEN OLUYOR
MEYAN KÖKÜ SİNDİRİM SİSTEMİNE FAYDALI
BULAŞICI HASTALIKLAR MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ARTIYOR

EN ÇOK OKUNANLAR