Türkiye’de 1 Milyon 300 bin kişi ‘Akdeniz Anemisi’ taşıyıcısı
Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Hematoloji uzmanı Dr. Hasan Mücahit Özbaş, Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin kişinin ‘Akdeniz anemisi’ olarak bilinen ‘talasemi’ taşıyıcısı olduğunu, 4 bin 500 kişinin ise talasemi hastası olduğunu söyledi.

15 Mayis 2019 - 12:50:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Hematoloji uzmanı Dr. Hasan Mücahit Özbaş, Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin kişinin ‘Akdeniz anemisi’ olarak bilinen ‘talasemi’ taşıyıcısı olduğunu, 4 bin 500 kişinin ise talasemi hastası olduğunu söyledi.
Halk arasında ’Akdeniz Anemisi’ olarak anılan ve ülkemizde de sıklıkla görülen genetik bir hastalık olan talaseminin ’alfa’ ve ’beta’ olmak üzere iki temel tipi olduğunu belirten Özbaş, taşıyıcılık ve hastalık hakkında bilgiler verdi. Telaseminin kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu ifade eden Özbaş, “Ülkemizde başta B-talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücreli anemi olmak üzere kalıtsal kan hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin kişi taşıyıcı iken 4 bin 500 civarında talasemi hastası bulunmaktadır” dedi.
Hastalığının iki formda olduğunu kaydeden Dr. Hasan Mücahit Özbaş, taşıyıcı durumunda olanların hayatını etkilemediğini fakat evlilik öncesi çiftlerin hastalığa karşı test yaptırması gerektiğini vurguladı.
Hastalık hakkında bilgiler veren Özbaş, “Yaşamın devamı için tüm organizmalarda dokulara-hücrelere oksijen ulaştırılmalı ve atık olarak oluşan karbondioksit uzaklaştırılmalıdır. Kanda bu görevi hemoglobin isimli protein yapar. Bu proteinin genetik olarak yapısında bozuklukların bir grubu talasemi olarak tanımlanmaktadır. Talasemi kalıtsal bir hastalıktır. İki formda karşımıza çıkar, ilk taşıyıcılıktır bu durumda kişinin sadece söz konusu gen yapısının sadece birinde sorun vardır bu durumdaki insanlarda belirgin bir şikayet oluşmaz kişiye hiçbir zararı yoktur hayatını etkilemez. Ancak kan sayımı yapıldığında bazı durumlarda ise sadece ileri tetkiklerle ortaya çıkartılabilir. Bulaşıcı değildir” ifadelerini kulandı.

“Evlilik öncesi ‘talasemi testi’ önemli”
“İki taşıyıcı kişi durumlarını bilmeden evlendiklerinde çocuklarında B-talasemi majör denilen gerçek hastalık ortaya çıkma riski vardır” diyen Özbaş, şöyle devam etti:
“Hasta olarak doğan çocuklar erken aylardan itibaren tedavisinin zor ve uğraştırıcı olduğu ağır bir hastalık tablosunda karşımıza çıkar. Bu durum hem çocuğun hem de ailenin hayatını son derece olumsuz etkiler. Bu hastalığı ortaya çıkmasının önenmesi mümkündür. Bu nedenle evlilik öncesi tarama programları son derece önemlidir. Bu sayede evlenmeden önce kişiler talasei yönünden durumlarını öğrenebilmekte bilgi sahibi olabilmekte ve hastalıklı çocuk doğması önlenebilmektedir. Ayrıca her ikisi de talasemi taşıyıcısı olan çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olabilmesi için özel bir program olan preimplantasyon genetiği programına yönlendirilmesi mümkün olabilmektedir.”
Talaseminin ilerleyici bir durum olmadığını, bulaşıcı olmadığını, yaşam boyu devam ettiğini ve evliliğe engel teşkil etmediğini belirten Özbaş, önemli olanın evli ve evlenecek çiftlerin her ikisini de taşıyıcı olup olmadığının tespiti ve hastalıklı çocuk doğmasının önlenmesi olduğunu vurguladı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Doç. Dr. Karaca Başaran: “Liposuction zayıflama yöntemi değildir”
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Karaca Başaran, Liposuction uygulamasının bir zayıflama yöntemi olmadığını belirtti.
06.07.2019
Kanser, kronik ve nadir hastalıklar için milli ürünler geliştirilecek
Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) aracılığıyla sağlık araştırmaları ve tıp teknolojisi alanında çok önemli bir projeye imza atıyor. Proje ile Türkiye’de görülen kanser, kronik ve nadir hastalıkların erken tanı, tedavi ve önlenmesinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek.
08.07.2019
42. Güzelyurt Portakal Festivali’nde kan bağışı kampanyası
KKTC’de gerçekleşen 42. Güzelyurt Portakal Festivali’nde yapılan kan bağışı kampanyası ile 125 ünite kan toplandı.
16.07.2019
Burun estetiğinde ‘Koruyucu Rinoplasti’ yöntemi
Kulak, Burun, Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Dinç, koruyucu rinoplasti hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Dinç, koruyucu rinoplastide (Preservation Rhinoplasty) burun sırtı kemerini düzeltmede, törpüleme veya üstten kesme işlemlerine gerek duyulmadığını, yani burun sırtını oluşturan kemik ve kıkırdak çatı bütünlüğü bozulmadan, burun kemiğine alttan kesiler yapılarak indirildiğini vurguladı.
22.07.2019
Yaz aylarında artan gıda zehirlenmeleri ölümcül olabiliyor!
Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte besin zehirlenme olaylarının da artış gösterdiğini ve her yıl dünyada yaklaşık 600 milyon kişinin besin zehirlenmelerine bağlı hastalıklara yakalandığını söyledi. Çamır aynı zamanda zehirlenmelere ve hastalıklara sebep olan bakterilerin ölümcül olabileceğine dair uyarılarda bulundu.
24.06.2019
Türk doktor dâhiler kulübünde
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Ersoy Konaş, ABD’de bulunan ve burun estetiği eğitimini desteklemek ve geliştirmek amaçlı kurulan dâhiler kulübü “The Rhinoplasty Society” en iyi araştırma ödülünü aldı.
23.06.2019
BURUN ESTETİĞİNDE ‘KORUYUCU RİNOPLASTİ’ YÖNTEMİ
DİŞ BEYAZLATMA DİŞE ZARAR VERMİYOR
İPİN UCUNDAKİ GÜZELLİK: MİNT LİFT
KONTROLSÜZ AĞRI KESİCİ KULLANIMI BÖBREK KANSERİNE YOL AÇABİLİR
AKUT İNMELİ HASTALARA VERİLECEK SAĞLIK HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNERGE YAYIMLANDI
KKKA’DA KENE TUTUNMASINDA DİKKATLİ OLUNMALI
BURUN ESTETİĞİNDE NEFES ALMAYA DİKKAT
TÜSEB’DE İNSÜLİN ÇALIŞTAYI
GÖBEK ERİTMEK İÇİN ÖNERİLER
YAZ AYINDA MİGRENE DİKKAT
ÖLÜMCÜL OLABİLEN VİRÜS TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ
BAKANLIKTAN KKKA UYARISI: “AÇIK RENK GİYSİLER TERCİH EDİN”

EN ÇOK OKUNANLAR