Korona virüs “evde sağlık hizmeti” çağrılarını artırdı
Evde sağlık hizmeti korona virüs salgını döneminde de vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Ekipler, 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan vatandaşların tıbbi takip ve işlemlerini evlerine giderek uyguluyor. Ankara Evde Sağlık İl Koordinasyonluğuna günde ortalama bin 200 çağrı geliyor.

25 Mart 2020 - 13:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Evde sağlık hizmeti korona virüs salgını döneminde de vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Ekipler, 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan vatandaşların tıbbi takip ve işlemlerini evlerine giderek uyguluyor. Ankara Evde Sağlık İl Koordinasyonluğuna günde ortalama bin 200 çağrı geliyor.
Yaşlı, yatağa bağımlı veya yürüyemeyecek durumdaki engelli hastaların tıbbi takiplerini evlerine giderek gerçekleştiren Evde Sağlık Hizmetleri ekipleri, korona virüs salgını döneminde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan vatandaşların da yardımına koşuyor. Alınan önlemler kapsamında dışarı çıkamayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar, taleplerini Evde Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezine iletiyor. Çağrı merkezi tarafından Ankara Evde Sağlık İl Koordinasyonluğuna günde ortalama bin 200 çağrı yönlendiriliyor. Talepler doğrultusunda harekete geçen ekipler, vatandaşların tıbbi takibini ve pansuman, sonda, enjeksiyon gibi işlemlerini evlerinde uyguluyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan Ankara Evde Sağlık İl Koordinatörü Uzm. Dr. Huriye Ünal, ellerinden geldiği kadar hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Damardan veya kas içi enjeksiyonlarını, yara pansumanlarını, sonda değişimlerini, sütür alınma işlemlerini gerçekleştiriyor ve ilaç raporlarını yeniliyoruz. Tanı konmuş tedavilerin devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
Korona virüs salgını sonrasında hizmet verdikleri kesimin genişlediğine işaret eden Ünal, “En son yaşadığımız pandemiden önce yaşlılar, yatağa tam bağımlı, yarı bağımlı, evden çıkamayan herkes buradan faydalanabiliyordu. Ama 65 yaş üstü dışarı çıkma sınırlandırılmasından sonra 65 yaş üstü tüm vatandaşlarımız ve yaştan bağımsız olarak kronik hastalığı olan tüm vatandaşlarımız bize başvurabiliyorlar. Önce günlük olarak 200 başvurumuz olurken, şu an günlük olarak bin 200 başvurumuz oluyor” diye konuştu.
Çalışma prensipleriyle ilgili bilgi veren Ünal, “Çağrı merkezinde çalışan arkadaşlarımız, hastaların ulusal çağrı merkezine başvurularını bize gönderiyorlar. Biz hastalarımızı arıyoruz, tekrar ulaşıyoruz. Hastalarımız daha sonra hastanedeki ekiplerimizden hizmet alıyorlar” ifadelerini kullandı.
Raporlu ilaçların bu süreçte kendiliğinden yenileceğine dikkat çeken Ünal, “1 Mart sonrası biten raporlu ilaçlarımız kendiliğinden yenileniyor ve reçete ihtiyacı olmaksızın rengi reçete de dahil eczanelere başvurup hastalarımız temin edebilirler. 1 Mart’tan önce biten raporlar için de bize başvuru yapabilirler” dedi.
Vatandaşlara seslenen Ünal, “Bizim yaşlılarımız bizim kültürel mirasımız, çocuklarımız geleceğimizin teminatı. Herkesin sağlığını korumak için lütfen evimizde kalalım” uyarısında bulundu.
Koordinasyon merkezinde 15 kişi, sahada ise toplam 260 kişinin faaliyet sürdürdüğünü belirten Ünal, artan taleplerle bu sayının da artırıldığını ifade etti.
Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığının 444 38 33 numaralı telefonundan 7/24 başvuruda bulunabiliyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Artvin’de trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı
Artvin-Ardanuç karayolunda meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.
17.06.2019
Gürcü soyguncu ava giderken avlandı: 1 ölü
İstanbul’da, Ruslara ait bir kargo şirketini yağmalamak ve soymak için silahını çeken 3 Gürcistanlı’dan biri, hedef ulaşamadan kaçarken düşürdüğü silahını yerden alan kargo müşterisi tarafından vurularak öldürüldü.
17.06.2019
‘Emek ve Adalet Yürüyüşü’, yağmura ve doluya rağmen devam etti
Bolu Belediyesinde yaşanan işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla düzenlenen ‘Emek ve Adalet Yürüyüşü’ yağmura ve doluya rağmen devam etti
17.06.2019
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş:
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “On tane hata ortaya çıkıyorsa, bunların beşi Ekrem beyin, beşi Binali beyin lehine olması lazım. Burada artı eksiyi hesapladığınız zaman 29 binlerden Binali beyin lehine 13 binlere düşen fark var, sadece oyların yüzde 10’unun sayılmasıyla, bunun cevabını veremedi” dedi.
17.06.2019
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ülke genelindeki topyekûn direnişle elde edilen 15 Temmuz demokrasi zaferinin üçüncü senesinde darbe girişimine dair toplumsal hafızayı diri tutmak için 15 Temmuz konulu Kısa Film ve Senaryo Yarışması düzenliyor.
17.06.2019
Fatih Öztürk, Kasımpaşa’da
Kasımpaşa, yeni sezon öncesi Akhisarspor’un file bekçisi Fatih Öztürk’ü kadrosuna kattı. Sağlık kontrolünden geçen başarılı kaleci Kasımpaşa’yla 2 yıllık sözleşme imzaladı.
17.06.2019
DR. MEHMET YAVUZ: "KORONA KILIĞINA GİRMİŞ BİR PSİKOLOJİK KORKU SALGINI VAR"
SAĞLIK-SEN GİRESUN ŞUBESİ’NDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK ZİYARETİ
PANDEMİ İZOLASYON TAKİP UYGULAMASI BAŞLADI
PANDEMİ İZOLASYON TAKİP UYGULAMASI BAŞLADI
TRABZON’UN ORTAHİSAR İLÇESİNDE 3 BLOKLU BİR SİTE KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KARANTİNA ALTINA ALINDI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KAPALI ORTAMDA ÇALIŞILAN İŞ YERLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
COVİD-19 HAKKINDA HAMİLELERİN BİLMESİ GEREKENLER
MİNİKLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MEKTUP
TRABZON’DA YENİ KARANTİNA DUYURUSU
ÇOCUKLARLA KORONA VİRÜS HAKKINDA NASIL KONUŞMALIYIZ
GÜMÜŞHANE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARINI ALKIŞLADI
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’

EN ÇOK OKUNANLAR