Trabzonspor borsada çarmıha gerildi! Borsa tuzağı...
Süper Ligin lideri ve şampiyonluğun en güçlü Adayı Trabzonspor'a borsada tuzak mı kuruluyor? Trabzonspor değerlendirme kuruluşlarına göre Şampiyonluğun en güçlü adayı olmasına rağmen maçları kazansa da borsada Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray hisselerine göre daha çok değer kaybediyor ve hak ettiği rakamları görmüyor. Trabzonspor taraftarları bu durumu Trabzonspor'a kurulan bir tuzak olarak görüyorlar....

23 Mart 2020 - 23:24:32

Çıktı Al

Yorum (0)

Şampiyonluk yolunda ilerleyen Trabzon Sporun hisse senetleri 2011 yılına bakıldığında o günki değerlerin altındadır. 

Son maçlarını başarıyla galibiyetle sonuçlamasına rağmen BİST 100 Endexinin yukarı yönlü hareketine rağmen TSPOR hisse senedi düşüş göstermektedir. Sanki bir el buna uzanmış ve yukarıya gitmesini engellemektedir. TSPOR hisse senedi 19 Şubata  kadar 9.02 seviyesine gelmiştir. Gerek Türkiye'deki şehit olayları ve uluslararası Corona endişesiyle düşen endexten elbette etkinlemiştir fakat bu etkilenme diğer hisse senetlerine ve Endexin yukarı yönlü hareketine bakıldığında çok mantıksız ve treknik anlamda uyumsuzluk içerisindedir.

19 şubatt 2020 Den sonra TrabzoSpor şampiyonluğuda daha emin adımlarla ilerlemekte ve bütün maçları hatta ezeli rakibini bile mallup etmiştir. Bu durumda Hisse senedinin Yukarı yönlü hareket etmesi gerekirken Aşağı yönlü hareketi söz konusudr.

Elbette spekülatif hareketler yapılmış olabilir Fakat bu hareketlerde Borsa istanbul 21.2.2020 - 6.3.2020 ta6.3.2020 tarihleri arasında Bürüt Takas uygulamasını devreye sokmuştur.  Bürüt Takkas  uygulamadan çıkan hisse birazcık rahatlama göstermiş olabilir fakat halen spekülatif hareketler yapılmaya çalışmakta. 19.02.2020 tarihinden sonra Trabzonspor galibiyetler almıştır ve Bir tane Futbolcusnu göndermiştir. Ekonımik olarak birazdaha rahatlamıştır hatta Ağaoğlu yeni projelerinin olduğunu belirtmiştir.

Bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde Trabzonspora Gönül vermiş ve Trabzonspor şampiyonluğa gidiyor diyerek TSPOR hisse senedi satın alan yatırımcılar özellikle ufak yatırımcılar şuanki durumdan aşırı şekilde madur olmaktadırlar.

9,02 değerlerine çıkan hisse senedinin şuan 5-6 bantında seyredilmesi şampiyonluğa giden bir takım için mantıksızdır. Ufak yatırımcılar bu durumdan madur olmaktadır. Trabzonspor'a güvenen ve gönül veren insanlar için bu durum takıma olan güveni de zedelemktedir. Şampiyonluk yolunda koşarak ezeli rakibini her iki kupa maçlarında malup eden bir tarkimın hisse senedinin Bariz %50 ye yakın düşmesi ve Rakibi Fenerbahçe'nin Fener Hisse senedinin 40.69  düşüşte olması hatta yine şampiyonluk yolunda koşan Galatasarayın GSRAY hisse senedinin % 15 e yakın düşmesi büyük bir uyumsuzluktur. Beşiktaş hisse senedi BJKAS da  %30 lara yakın aşağı yönlü düşmüştür.

Spor hisse senetlerindeki bu durudaki şampiyonluğa en yakın isim olan Trabzonsporun yatırımcısını üzmekte ve hisseye verilen güveni zedelemektedir. TSPOR hisse senedi 2011 deki değerinin yarısında bir fiyata sahiptir. 

Trabzonspor'un bütün olumlu koşullara rağmen borsadaki hisselerinin değerlerinin düşmesinden kuşku duyan bir vatandaşın CİMER'e yazdığı şikayet dilekçesi adete dudak uçuklatan cisten...

işte söz konusu dilekçe; 

Merhabalar; Son zamanlarda Hisse senetlerinde %50 ve yukarısı zararlar olmuştur. %20 de devre kesiciler uygulanarak hisseler tabana veya tavana %20 oynatılmaktaydı. Yatırımcılar %50 üzeri zarar ettikten sonra tabanın %10 a düşürüldü fakat yetersiz kaldığını düşünmekteyim. Yatırımcı halen zarar etmektedir.

Bizler hisse senedimizi alırken örneğin Tspor yani Trabzonspor hisse senedi aldık çünkü şampiyonluğa oynayan bir takım ve bir çok kişi özellikle ufak yatırımcılar bu durumu dikkate alarak yatırım yaptı. Aynı hisse senedi her seansta %20 ye yakın düşüşle %70 üzeri zarar etmiştir. Eğer bir futbol takımı şampiyon olurken hisse senedi aşağıya gidiyorsa bu durumda bir yanlışlık yok mudur?

TSPOR hisse senedinin incelenmeye alınmasını talep ediyorum. Şampiyonluğa giden bir takımın hisse senedinin bu derece düşmesinin hisse üzerinde birilerinin etki ettiğini düşünmekteyim. Şuan dünya genelinde elbette piyasalar düşmekte fakat ufakta olsa yükselmeler olmaktadır fakat TSPOR hisse senedi şuan Futbol anlamında 1. sırada olan bir takım için her seansta aşağıya %10 gitmesinin incelenmesini talep ediyorum.

Metni yazarken istemeden yanlış cümleler kurduysam kusura bakmayınız. Amacım herhangi bir kurumu yargılamak değildir sadece vatandaş olarak maduriyetimizi dile getirmek istedim.Lütfen belirttiğim hisse senedini detaylı incelermisiniz. Şuan TSPOR hissesine güven kalmamıştır. Hisselerin daha fazla aşağıya düşmemesi için önlem alınmasını talep ediyorum.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Taciz ettiği çocuğu öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis
Aynı mahallede yaşadığı Raed Eşram’ı taciz ettikten sonra, ailesine söylemesinden korktuğu için öldürdüğü iddia edilen sanığın yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme sanığı 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl hapis cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına hükmetti.
18.03.2020
Yakını tarafından zatürreden öldüğü söylenen eczacının Türkiye’de korona virüsten ölen ilk kişi olduğu iddia edildi
Sosyal medyada yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle ölen kişi olduğu iddia edilen eczacı İhsan Giray toprağa verildi. Giray’ın yakınları iddiaları yalanladı, cenaze törenine katılanların maske ve eldiven taktığı görüldü. Sosyal medyadaki iddiaları duyan bazı vatandaşların ise Giray’ın Beyoğlu’ndaki eczanesinin önüne gelerek fotoğraf çekmesi dikkat çekti.
18.03.2020
İstiklal Caddesi’nde işletmelerde korona virüs denetimi
İçişleri Bakanlığının korona virüs tedbirlerine ilişkin 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelge kapsamında İstiklal Caddesi’ndeki işletmeler de denetlendi.
18.03.2020
“Türk ışın tedavisi“ klinik çalışmaları için Sağlık Bakanlığına başvuruldu
Sağlık Federasyonu Başkanı Raşit Dinç, korona virüsüne (Kovid-19) karşı geliştirilen “Türk ışın tedavi sistemi” için Sağlık Bakanlığına klinik araştırma başvurusunda bulunduklarını açıkladı.
18.03.2020
Bayrampaşa’daki muhtarlıklara dezenfektan kutuları kondu
Tüm dünyada hızla yayılmaya ve can almaya devam eden korona virüse (Covid-19) karşı önlem almayı sürdüren Bayrampaşa Belediyesi, ilçedeki 11 mahalle muhtarlığına el dezenfektan kutuları yerleştirdi.
18.03.2020
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu TTB heyetini kabul etti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) heyetini makamında kabul etti.
18.03.2020
DR. MEHMET YAVUZ: "KORONA KILIĞINA GİRMİŞ BİR PSİKOLOJİK KORKU SALGINI VAR"
SAĞLIK-SEN GİRESUN ŞUBESİ’NDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK ZİYARETİ
PANDEMİ İZOLASYON TAKİP UYGULAMASI BAŞLADI
PANDEMİ İZOLASYON TAKİP UYGULAMASI BAŞLADI
TRABZON’UN ORTAHİSAR İLÇESİNDE 3 BLOKLU BİR SİTE KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KARANTİNA ALTINA ALINDI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KAPALI ORTAMDA ÇALIŞILAN İŞ YERLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
COVİD-19 HAKKINDA HAMİLELERİN BİLMESİ GEREKENLER
MİNİKLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MEKTUP
TRABZON’DA YENİ KARANTİNA DUYURUSU
ÇOCUKLARLA KORONA VİRÜS HAKKINDA NASIL KONUŞMALIYIZ
GÜMÜŞHANE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARINI ALKIŞLADI
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’

EN ÇOK OKUNANLAR