Çin 2 milyon virüs kiti gönderdi... Ücretini Atatürk ödedi dediler
Çin hükümeti, 1940 yılında ülkelerinde yaşanan kolera salgını sonrası Atatürk döneminde kurulan akademinin kendilerine yaptığı yardım dolayısıyla Türkiye'ye korona virüs tespitinde kullanılan tanı kitlerini ücretsiz gönderdi.

23 Mart 2020 - 02:46:17

Çıktı Al

Yorum (1)

Reklam

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda geçtiğimiz günlerde milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti.

Hızlı tanı kitinin devreye alınmasıyla birlikte Çin’den 2 milyondan fazla hızlı tanı kitinin Türkiye’ye geldiği öğrenildi.

Öte yandan Türkiye’ye verilen hızlı tanı kitlerinden Çin hükümetinin herhangi bir ücret talep etmediği kaydedildi.

Çin hükümetinin kitlerde ücret talep etmeme nedeni ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisinde üretilip kolera salgını için geçmiş dönemde Çin’e gönderilen aşılar nedeniyle olduğu belirtildi.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın sayfasındaki bilgilere göre; , Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü adı ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk Halk Sağlığı Laboratuvarı olarak; halkın sağlığının korunması ve temel laboratuvar hizmetleri yürütmek amacıyla 27 Mayıs 1928 tarihinde kurulmuştur. Ankara’da bulunan ulusal referans laboratuvarı olup; hıfzıssıhha, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu bünyesindeki altı bölümden biridir.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında, hızlı yayılan enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele, vücut yüzeyinde bulunan; çevresinde yerleşmiş, yalnız bir türe özgü laboratuvarlar olarak kurulmaya başlanmıştır. 1950’li yıllardan sonra Hıfzıssıhha Enstitüsü; Türk halk sağlığının korunmasında laboratuvar hizmetlerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması başlatılarak; 16 ilde bölgesel düzeyde hizmet vermek amacıyla şubeler açılmıştır.

KAYNAK: Yeniçağ


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 1 Yorum )
İbrahim
2 Hatfa önce
Yalanınızı lan şerefsizler yemediğini bok yok birde tanrıdan bahsediyorsunuz dediğiniz tanrı okadar iyide niye hep öldürüyor
BENZER HABERLER
(Özel) Avcılar’da minaresi yıkılan caminin önünde böyle namaz kıldı
Avcılar’da minaresi yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camisi önünde bulunan çimlik alanda cami kapalı olduğu için bir adam namaz kıldı. Yaşanan anlar kameralar tarafından kaydedildi.
26.09.2019
Fatih’te depremde zarar gören 3 tarihi bina drone ile görüntülendi
Fatih Balat’ta daha önce riskli olduğu gerekçesi ile boşaltılan 3 binanın bir kısmı bugün yaşanan depremin ardından yıkıldı. Yıkılan binaların tamamının yıkılması için çalışmalar başlatılırken, zarar gören binalar drone ile havadan görüntülendi.
26.09.2019
Taksim’de bir binada kayma meydana geldi
Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Taksim’de bir binada kayma meydana geldi. Dış cephesinden moloz dökülen binanın sakinleri itfaiye ekiplerince tahliye edildi. Binanın çevresinde güvenlik önlemi alındı.
26.09.2019
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 275,50 lira oldu.
26.09.2019
Avcılar’da cami minaresinin yıkılma anı kameralara yansıdı
İstanbul’da meydana gelen depremde Avcılar’da cami minaresinin yıkılma anı güvenlik kameralarına yansıdı.
26.09.2019
Hatay Turizm ve Gastronomi Günleri 2019 başladı
Hatay’ın kültürel ve gastronomi zenginliklerini ulusal ve uluslararası arenaya taşımayı hedefleyen “Hatay Turizm ve Gastronomi Günleri”nin açılışı gerçekleşti. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,”600’ün üzerindeki yemeğimizle ile şu anda dünyadaki ender mutfaklardan bir tanesiyiz” dedi.
26.09.2019
DR. MEHMET YAVUZ: "KORONA KILIĞINA GİRMİŞ BİR PSİKOLOJİK KORKU SALGINI VAR"
SAĞLIK-SEN GİRESUN ŞUBESİ’NDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK ZİYARETİ
PANDEMİ İZOLASYON TAKİP UYGULAMASI BAŞLADI
PANDEMİ İZOLASYON TAKİP UYGULAMASI BAŞLADI
TRABZON’UN ORTAHİSAR İLÇESİNDE 3 BLOKLU BİR SİTE KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KARANTİNA ALTINA ALINDI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KAPALI ORTAMDA ÇALIŞILAN İŞ YERLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
COVİD-19 HAKKINDA HAMİLELERİN BİLMESİ GEREKENLER
MİNİKLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MEKTUP
TRABZON’DA YENİ KARANTİNA DUYURUSU
ÇOCUKLARLA KORONA VİRÜS HAKKINDA NASIL KONUŞMALIYIZ
GÜMÜŞHANE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARINI ALKIŞLADI
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’

EN ÇOK OKUNANLAR