Dyt Emre Uzun: "Turşu bilinenin aksine sağlık deposu değil"
Diyetisyen Emre Uzun, TV programlarında "Turşu sağlık için çok yararlıdır" gibi ifadelerin kullanıldığını ama turşunun tıpkı sucuk, salam, sosis gibi mide kanserine zemin hazırladığını söyledi.

15 Mayis 2019 - 12:20:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Diyetisyen Emre Uzun, TV programlarında "Turşu sağlık için çok yararlıdır" gibi ifadelerin kullanıldığını ama turşunun tıpkı sucuk, salam, sosis gibi mide kanserine zemin hazırladığını söyledi.

Diyetisyen Emre Uzun, turşu ile ilgili bilinmeyenleri açıkladı. Son günlerde hemen her sağlık, kadın, diyet programlarında "Turşu sağlık için çok yararlıdır, yiyebildiğiniz kadar turşu yiyin, bol bol turşu suyu için" cümlelerinin duyulduğunu belirten Dyt Uzun, turşunun o kadar da ’sağlık deposu’ olmadığını, tıpkı sucuk, salam, sosis gibi mide kanserine zemin hazırladığını söyledi.
Son zamanlarda turşunun bir tür sağlık deposu gibi tanıtıldığını belirten Dyt Emre Uzun, "Ekşi, tuzlu salatalık ve lahana turşusunun zayıflamak isteyenler, şeker hastaları için yararlı olduğu, kanseri önlediği hatta içindeki probiyotikler nedeniyle bol bol turşu tüketmek gerektiği söyleniyor. Ancak turşu, tuz olmadan hazırlanamaz. Turşu suyu da öyle... Turşudaki sodyum, yani tuz da mide kanserine yol açabilir" dedi.

"Turşuda ’standart’ diye bir şey yok"
Diyetisyen Emre Uzun, Türkiye’de tüketilen turşuların standardı olmadığını da bildireren "Asıl mesele turşunun nasıl hazırlandığı, içine neler eklendiği, hangi sebze ve meyvelerden kurulduğu... Bütün bunlar turşunun besin değerlerini değişken haline getirir. Turşuda neyin hangi miktarda bulunması gerektiğine dair ülkemizde bir standart yok. Evdeki turşuyla merdivenaltında üretilmiş turşuyu ya da fabrikasyon üretilen turşuyu bir tutamazsınız! Bu bir yana, her ev hanımı da turşuyu aynı şekilde kurmaz; örneğin kimi limonla kurar kimi sirkeyle... Bu bile turşunun sadece tadına değil besin değerlerine, dayanma süresine etki eder. Bir örnek vermek gerekirse, ABD’de tek bir biber ya da kornişon turşusunda kalori 4 kcal, karbonhidrat 8 g, lif 3 g, protein 0,2, şeker 4 ve sodyum 283 mg olmak zorundadır. Tek bir adetten bahsediyoruz" şeklinde konuştu.

Turşu, sağlık için yararlı mı?
Diyetisyen Emre Uzun, turşunun eğer maya ile hazırlanıyorsa ve fermentasyon varsa sağlık için yararlı olduğunu vurgulayarak, "Çünkü ancak mayalı turşuda sağlıklı bakterilerin varlığından, bu bakterilerin meyve sebzelerdeki doğal şekeri çözmesinden, probiyotiklerden söz edilebilir. Tuz içinde bekletilmiş turşuda maya yoksa sağlığa zararlıdır. Ancak ne olursa olsun, turşu dediğimiz şey bir yan gıdadır, temel besin maddesi değildir. Evet, yararları da var ama turşuyu diyet için, antioksidan özelliği için, probiyotikleri için sürekli; haftada yedi gün tüketmek vücuda yarar değil zarar verir. İki orta boy kornişon turşusundan günlük ihtiyacınız olan tuz miktarının yarıdan fazlasını almış olursunuz. Bu sizi en iyi ihtimalle yüksek tansiyon hastası, börek hastası ve en kötü ihtimalle de mide kanseri yapar" uyarısında bulundu.
Probiyotikler için tek seçenek turşu olmadığını söyleyen Dyt Uzun; "Doğal yoğurt, peynir, yeşil bezelye, bitter çikolata gibi gıdaların her biri probiyotik kaynağı. Üstelik hiç biri turşu gibi risk de taşımıyor. İnsanların, bir tavsiyeye sarılmadan önce, kısa da olsa araştırma yapmasını tavsiye ediyorum" dedi.

Nasıl ve ne kadar turşu yemeli?
Diyetisyen Emre Uzun, turşunun ne kadar ve nasıl yenmesi gerektiğini şöyle açıkladı: "Biz zaten tuzu fazla seven, çokça tuz kullanan bir milletiz. Hâlâ sofraya oturduğunda, yemeğin tuzuna bakmadan eline tuzluğu alan pek çok insan var. Tuz, elbette hayati öneme sahip bir mineral ama biz tuz tüketimini zaten ’abartan’ bir milletiz. Buna şimdi bir de "turşu yiyin, turşu suyu için" propagandası eklenince zaten fazla fazla aldığımız tuzu bir de turşudan almaya başladık. Bu sizi kalp damar, yüksek tansiyon ve böbrek hastası eder. Aşırı tuz tüketmek, kansere yakalanma riskini dört kat artırır. Zaten son 10 yılda Türkiye’deki mide ve bağırsak kanseri vakalarında artış yaşanırken, kim hangi turşuyu yiyor, sağlıklı mı sağlıksız mı bilmeden, içindeki tuz oranını takip etmeden, standardı bile olmayan turşuyu yiyin için diye topluma dayatırsanız, insanları sadece hasta edersiniz. Dünya Sağlık Örgütü WHO, 2011 yılında bir liste yayınladı ve turşuya da ’kansere sebep olabilen gıdalar’ arasında yer verdi. Bunu da unutmamak gerek".
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yeni doğan bebeklerde ’çarpık ayak’ sorununa dikkat
Yeni doğan bebeklerde görülen çarpık ayak (pes ekinovarus) sorunu, hamileliğin ortalama 16’ıncı haftasından itibaren görülürken, hamilelikte fark edilmese bile hemen doğum sonrasında tanı konulabiliyor. Ayaktaki eğrilik haftalık olarak yapılan esnetmeler ve alçılamalarla tedavi edilebiliyor.
12.07.2019
Dünya Ralli Şampiyonası’nda 8’inci durak İtalya
Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun 8’inci yarışı İtalya Rallisi, 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 19 etaptan oluşan yarışta, pilotlar toplamda bin 377 kilometreye yakın yol kat edecek. Sezonunun geride kalan 7 yarışı sonrasında pilotlar klasmanında son 6 yılın şampiyonu Red Bull sporcusu Sebastien Ogier zirvede bulunurken Ott Tanak ikinci sırada yer alıyor. Bir diğer Red Bull sporcusu Thierry Neuville ise bu ikiliyi takip ediyor.
12.06.2019
(Özel) Sık sık diyet değiştirenler Yo Yo sendromuna yakalanıyor
Zayıflamak isteyenlerin başvurduğu yanlış yöntemlerden olan sık sık diyet değiştirmek, Yo Yo sendromuna neden oluyor. Çağımızın hastalığı olan obeziteye davetiye çıkarabilecek bu sendrom, metabolizmanın gittikçe yavaşlamasına ve alınan kiloların daha da zor verilmesine neden oluyor.
26.06.2019
Türkiye’de ilk defa uygulanan kalp ameliyatı tekniğiyle hayata tutundu
Liv Hospital Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kerim Çağlı, İPAH hastasına uyguladığı ameliyat tekniğinin, dünyada ilk kullanıldığı vaka olduğunu belirtti.
12.06.2019
B12 eksikliği sinir sistemini etkiliyor
Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, B12 eksikliğinin sinir sistemini etkilediğini belirtti.
12.06.2019
29 yıllık hemşirenin gözünden Kapodokya
Hemşirelik Haftası kapsamında Nevşehir Devlet Hastanesinde görev yapan Hemşire Derya Yazar ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastalarının yaptığı resimlerin yer aldığı sergi açılışı Sağlık Bakanlığı’nda yapıldı.
14.05.2019
BURUN ESTETİĞİNDE ‘KORUYUCU RİNOPLASTİ’ YÖNTEMİ
DİŞ BEYAZLATMA DİŞE ZARAR VERMİYOR
İPİN UCUNDAKİ GÜZELLİK: MİNT LİFT
KONTROLSÜZ AĞRI KESİCİ KULLANIMI BÖBREK KANSERİNE YOL AÇABİLİR
AKUT İNMELİ HASTALARA VERİLECEK SAĞLIK HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNERGE YAYIMLANDI
KKKA’DA KENE TUTUNMASINDA DİKKATLİ OLUNMALI
BURUN ESTETİĞİNDE NEFES ALMAYA DİKKAT
TÜSEB’DE İNSÜLİN ÇALIŞTAYI
GÖBEK ERİTMEK İÇİN ÖNERİLER
YAZ AYINDA MİGRENE DİKKAT
ÖLÜMCÜL OLABİLEN VİRÜS TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ
BAKANLIKTAN KKKA UYARISI: “AÇIK RENK GİYSİLER TERCİH EDİN”

EN ÇOK OKUNANLAR