Deniz Emniyet Derneği: "Gemi acenteleri ve kılavuz kaptanlar risk altında"
Deniz Emniyet Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, giderek yaygınlaşma riski bulunan Koronavirüs ile ilgili "Türk Limanlarında günde 100, Türk Boğazlarında ise günde 60 yabancı bayraklı gemiye kılavuzluk hizmeti veriliyor. Bu gemilerde görev yapan kılavuz kaptanların potansiyel olarak Koronavirüs tehdidi altında bulunuyor." dedi.

25 Subat 2020 - 15:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Deniz Emniyet Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, giderek yaygınlaşma riski bulunan Koronavirüs ile ilgili "Türk Limanlarında günde 100, Türk Boğazlarında ise günde 60 yabancı bayraklı gemiye kılavuzluk hizmeti veriliyor. Bu gemilerde görev yapan kılavuz kaptanların potansiyel olarak Koronavirüs tehdidi altında bulunuyor." dedi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Deniz Emniyet Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, giderek yaygınlaşma riski bulunan Koronavirüs’ün denizcilik sektörüne muhtemel etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.
2020 Ocak verilerine göre, Türkiye genelinde limanlarımıza uğrak yapan gemilerin yüzde 32’sinin Türk, yüzde 68’inin yabancı bayraklı olduğuna dikkat çeken Kaptan Cahit İstikbal, günde 100 adet civarında olan limanlarımıza yabancı bayraklı gemi uğrağının her gemide ortalama 20 kişilik mürettebat bulunduğundan yola çıkarak günlük 2 bin kişilik bir gözetim/kontrol zorunluluğu ve buna bağlı olarak risk ürettiğini belirtti.
Ayrıca, Türk Boğazlarından aynı dönemde günde ortalama 118 gemi geçtiğini söyleyen Kaptan Cahit İstikbal, bu gemilerin yüzde 63’ünün uğraksız geçiş yaptığını, yüzde 68 inin ise geçişi esnasında kılavuz kaptan aldığını açıkladı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde Koronavirüs ile ilgili önleyici uygulamalar yapıldığına dikkat çeken Deniz Emniyet Derneği Başkanı İstikbal, şunları söyledi: "Şu anda Arjantin’den Fransa’ya pek çok ülkede limanlara gelen tüm gemilerden ’Koronavirüs Beyan Formu’ doldurulması istenmekte. Bu formdaki herhangi bir soruya ’Evet’ cevabı veren gemilerden mürettebat üyelerinin kesinlikle karaya çıkmasına izin verilmemekte, limanlara gelen gemideki mürettebat için bir sağlık taraması yapılmaktadır. Ayrıca acil eylem planı çerçevesinde olası bir şüpheli vaka/karantina durumu ile karşılaşılma durumuna göre gerekli sağlık ve korunma önlemleri /ekipmanları sevk ve takviyesi söz konusudur. Limana yanaşma-kalkma operasyonlarında kılavuz kaptan gemiye çıkmamakta ve gemilere uzaktan kılavuzluk hizmeti verilmektedir. Yine gemi acenteleri, PSC görevlileri gibi gemi üzerinde görev yapması gereken kişilere de gemiyle temas konusunda asgari uygulama izni verilmektedir."

Türk Limanlarında günde 100, Türk Boğazlarında ise günde 60 yabancı bayraklı gemiye kılavuzluk hizmeti verildiğini belirten İstikbal, bu gemilerde görev yapan kılavuz kaptanların potansiyel olarak Koronavirüs tehdidi altında bulunduklarını söyledi.
Ayrıca, bu gemilerde acente olarak görev yapan, kumanya veya ihrakiye vermek üzere gemi mürettebatıyla temasta bulunan kişiler ya da liman devleti kontrolü amacıyla gemiye çıkan uzmanların kendilerini koruyacak önlemlere ağırlık vermelerini isteyen İstikbal; "Bu risk, uluslararası alanda hizmet veren deniz çalışanları açısından hafife alınmamalıdır, yurtdışındaki benzer tedbirlerin alınması ivedilikle gereklidir." şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Üsküdar açıklarında bir teknede yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.
Üsküdar açıklarında bir teknede yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.
20.07.2019
Taksim’de bir kadının yardım çığlıkları kameralara yansıdı
Taksim’de bir otelin balkonuna çıkarak yardım çığlıkları atan Kuveytli kadının görüntüsü kameralara anbean yansıdı. Kocası tarafından şiddet gördüğü iddia edilen kadının, eşinden şikayetçi olmadığı belirtildi.
20.07.2019
Trabzonspor’dan Pique’ye forma sözü
Trabzonspor, yeni formasının tanıtım filmini paylaşan Barcelona’nın yıldız oyuncusu Pique’ye forma gönderecek.
20.07.2019
Çekmeköy’de bir apartmanda yangın paniği
Çekmeköy’de bir apartmanın ikinci katındaki dairede elektrik kontağından yangın çıktı. Yangını fark eden bina sakinleri evdeki 2 çocuğu kurtarırken anne de kendi imkanlarıyla evden çıkarak yangından kurtuldu.
20.07.2019
Boğaz’da lüks yat alev alev yandı
Kuzguncuk açıklarında bir yatta yangın çıktı. Yatta bulunan 6 kişi balıkçıların yardımıyla kurtarılırken lüks yat alev alev yandı.
20.07.2019
Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce’de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
Düzce’nin Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerinde meydana gelen sel felaketinde kaybolan 6 kişiyi arama çalışmaları devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı da son durum hakkında açıklamada bulundu.
20.07.2019
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
GÖZ HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. DUMAN: "KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞICILIK TEHLİKESİNİ İHMAL ETMEYİN"
BAKAN KOCA: “HASTA SAYISINA GÖRE KAYIP ORANLARIMIZ SINIRLI SEYREDİYOR. SAĞLIK SİSTEMİMİZ GÜCÜ HEPİMİZE GÜVEN VERECEK DÜZEYDEDİR. GEREKLİ OLDUĞUNDA HER HASTAYA, HASTANEDE TEDAVİ VE YOĞUN BAKIM HİZMETİ VERECEK ALTYAPIMIZ VAR. HASTALIĞA KARŞI ELİMİZDE MEVCUT OLAN EN BÜYÜK GÜÇ; İZOLASYON, SOSYAL MESAFE KURALIDIR."
TÜRK KIZILAY ‘İMMÜM PLAZMA’ TEDAVİSİNE RESMEN BAŞLADI
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR