Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları
Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları belirlendi. Kurumda görevlendirilecek uzman yardımcıları sınava tabi tutulacak ve görev süreleri en az 3 yıl olacak.

05 Subat 2020 - 10:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları belirlendi. Kurumda görevlendirilecek uzman yardımcıları sınava tabi tutulacak ve görev süreleri en az 3 yıl olacak.
Helal Akreditasyon Kurumu’nun Helal Akreditasyon Uzmanlığı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Helal akreditasyon uzman yardımcılarının mesleğe alınmaları, uzmanlığa atanmalarına ilişkin usul ve esaslar ile helal akreditasyon uzman ve uzman yardımcılarının görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmelik yürürlüğe girdi.
Giriş sınavı ve uzman yardımcılığına atanma
Yönetmelikle uzman yardımcılığının süresi en az 3 yıl olarak belirlendi. Uzman yardımcıları, mesleğe özel giriş sınavı ile alınacak. Giriş sınavı, KPSS sonuçlarına göre belirlenen adaylar için kurum tarafından yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı veya yalnızca sözlü olarak tek aşamalı yapılabilecek. Yazılı sınav, kurum tarafından yapılabileceği gibi sınavın tamamı veya bir bölümü ÖSYM Başkanlığına, kurum tarafından belirlenen bir yükseköğretim kurumuna veya diğer kamu kurumlarına yaptırılabilecek. Sözlü sınav kurum tarafından yapılacak.
Giriş sınavının başvuru şartları, sınav konuları, ilk ve son başvuru tarihi, başvuru evrakının temin edileceği yer, başvuru yeri, gerek görülmesi hâlinde öğrenim dalları ve kontenjanları, atama yapılacak kadroların sınıfı, dereceleri, sınava kaç kişinin çağrılacağı, uzman yardımcısı olarak en fazla kaç kişinin atanacağı, sınavın yeri, zamanı, değerlendirme yöntemi, başvuruda istenen belge ve beyanlar ile gerekli görülen diğer şartlar, sınav tarihinden en az 30 gün önce Resmî Gazete ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kurumun internet sitelerinde duyurulacak.
Giriş sınavını kazanarak kendilerine yapılan bildirimi müteakip belirtilen süre içinde kuruma yazılı başvuru yapanlar, kurum tarafından Uzman Yardımcısı kadrolarına atanacak.
Sınavı kazananların atama işlemlerine ilişkin tebligatta belirtilen süre içinde, istenilen belgelerle birlikte kuruma müracaat etmeleri gerekli olacak.
Atama işlemlerinin yapılabilmesi için kendilerine bildirilen süre içinde geçerli bir mazereti olmadığı halde müracaat etmeyenlerin atama işlemleri yapılmayacak.
Giriş sınavını kazananlardan başvuru belgelerinde gerçeğe aykırılık tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek. Bunlar hiçbir hak talep edemez ve haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Bu şekilde kurumu yanıltanlar kamu görevlisi ise durumları çalıştıkları kurumlara bildirilecek.
Sınavda başarılı olup göreve başlamayanlardan veya ataması yapılıp da herhangi bir nedenle görevden ayrılanlardan boşalan kadroya, yeni bir sınav yapılana kadar ve her hâlükârda 6 ayı geçmemek kaydıyla yedek listeden en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere atama yapılacak.
Uzmanın görevleri
Kurumda görev yapan bir uzman kurumun görev alanına giren konularda denetim, inceleme ve araştırma yapacak ve bu faaliyetleri kuruma raporlayacak, kurumun stratejik planında belirtilen politika, amaç ve hedefleri gerçekleştirmeye yönelik çalışmalar yapacak, mesleki mevzuat ve yayınları takip edip, gerektiğinde bunlara ilişkin özet ve değerlendirmeleri kapsayan rapor hazırlayacak, kurumun çalışma alanı ile ilgili olarak yurt içi ve yurt dışında konferans, seminer ve eğitim programlarına katılacak, uzman yardımcılarının yetiştirilmesine, bilgi ve tecrübelerinin geliştirilmesine yardımcı olacak,kurumca verilecek benzeri nitelikteki görevler ile mevzuatta öngörülen diğer görevleri yapacak.
Yönetmelikte uzman yardımcıların görev ve yetkileri şu şekilde sıralandı:
“Kurumun görev alanına giren konularda denetim, inceleme ve araştırma yapmak ve bu faaliyetleri Kuruma raporlamak.
Uzmanlarca yapılacak araştırma, inceleme, denetleme ve diğer çalışmalara katılmak ve gerektiğinde tek başına araştırma ve inceleme yapmak.
Mesleki mevzuat ve yayınları takip etmek, gerektiğinde bunlara ilişkin özet ve değerlendirmeleri kapsayan rapor hazırlamak.
Kurumun çalışma alanı ile ilgili olarak konferans, seminer ve eğitim programlarına katılmak.
Amirleri veya amirleri tarafından belirlenen Uzmanlarca verilecek benzeri nitelikteki görevleri yapmak.”

KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
80 ve 89 yaşlarındaki çift korona virüsü yendi
Ankara’da korona virüse yakalanan 80 ve 89 yaşlarındaki çift, 13 günlük tedavilerinin ardından virüsü yenerek taburcu edildi. Hastane çalışanları, çifti alkışlarla uğurladı.
06.04.2020
Eyüpsultan Belediyesi’nden ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı
Eyüpsultan Belediyesi, küresel çapta bir krize yol açan, tüm dünyada vaka sayısı artan yeni tip korona virüse karşı bir dizi tedbirler alırken, vatandaşların bu süreçte mağdur olmaması adına çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
06.04.2020
New York’un Türk pizzacısı Hakkı Akdeniz, evsizlere ve Türk öğrencilere pizza ve maske dağıttı
ABD’de yaşayan ünlü Türk pizzacı Hakkı Akdeniz, koronavirüs salgınından en fazla etkilenen New York’ta evsizlere ve Türk öğrencilere ücretsiz pizza ve maske dağıttı.
06.04.2020
Giresun’un terası aydınlatılacak
Giresun’un terası konumunda olan ve ziyaretçilere eşsiz bir Giresun manzarası sunan kalenin ışıklandırılması için çalışmalar başladı.
06.04.2020
Sağlık Bakanlığı, korona virüse karşı hasta ziyaretleri hakkında alınan tedbirlere ek tedbirler aldı.
Sağlık Bakanlığı, korona virüse karşı hasta ziyaretleri hakkında alınan tedbirlere ek tedbirler aldı.
06.04.2020
Şiddetli rüzgar nedeniyle 4 katlı binanın çatısı uçtu
Kağıthane’de şiddetli rüzgar nedeniyle 4 katlı bir binanın çatısı uçtu. Çatının üçüncü kez uçtuğu belirtildi.
06.04.2020
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
GÖZ HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. DUMAN: "KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞICILIK TEHLİKESİNİ İHMAL ETMEYİN"
BAKAN KOCA: “HASTA SAYISINA GÖRE KAYIP ORANLARIMIZ SINIRLI SEYREDİYOR. SAĞLIK SİSTEMİMİZ GÜCÜ HEPİMİZE GÜVEN VERECEK DÜZEYDEDİR. GEREKLİ OLDUĞUNDA HER HASTAYA, HASTANEDE TEDAVİ VE YOĞUN BAKIM HİZMETİ VERECEK ALTYAPIMIZ VAR. HASTALIĞA KARŞI ELİMİZDE MEVCUT OLAN EN BÜYÜK GÜÇ; İZOLASYON, SOSYAL MESAFE KURALIDIR."
TÜRK KIZILAY ‘İMMÜM PLAZMA’ TEDAVİSİNE RESMEN BAŞLADI
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR