İkinci el otomobilde rekor fiyat artışı
Ankara’nın galericiler sitesinde faaliyet gösteren Seyhan Bağcı, ikinci elde otomobil fiyatlarının son bir ayda rekor artış gösterdiğini ve bu artışın yüzde yirmiye ulaştığını söyledi.

25 Ocak 2020 - 14:00:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Ankara’nın galericiler sitesinde faaliyet gösteren Seyhan Bağcı, ikinci elde otomobil fiyatlarının son bir ayda rekor artış gösterdiğini ve bu artışın yüzde yirmiye ulaştığını söyledi.
ÖTV indirimi, kredi faizlerinin düşmesi ve sıfır araçların piyasaya sürülmesi ile fiyatların artacağı yönündeki beklenti nedeniyle 2019 Aralık ayında rekor satış gerçekleştirildiğini belirten Seyhan Bağcı, son bir ay içerisinde ise sektörde müthiş oranlarda fiyat artışı yaşandığını kaydetti.
Bir ay içerisinde yüzde 20’ye yaklaşan fiyat artışı nedeniyle neredeyse sıfır araç fiyatlarına yakın rakamların ortaya çıktığını belirten Bağcı, "Yıllardır sektörün içerisinde yer alan birisi olarak, bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadık. 2019 aralık ayında sattığımız araçları bugün almak istediğimizde sattığımız rakamlarımızın üzerinde alabiliyoruz. Burada da esnafın gerçek anlamda bir zararı söz konusu. İkinci el piyasası bir balon oluşturdu, fiyatların mevcut rakamlarda kalıp kalmayacağını zaman gösterecek" dedi.
Fiyat artışının sektörde faaliyet gösteren firmalar açısından risk oluşturduğuna da değinen Bağcı şunları söyledi: "Eğer bu sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız araç alıp satmak zorundasınız. Sabit giderlerimiz söz konusu, fiyatların dengelenmesini beklemek gibi bir şansımız yok. Müthiş fiyat artışı nedeniyle fiyatların düşebileceği yönündeki beklenti çekimserliğe neden oluyor. Şubat ayında sıfır araçların satışa sunulması ile gerçek fiyatların ortaya çıkmasını bekliyoruz. Şu anki fiyatlar tüketici açısından bakıldığında da gerçekten yüksek. Diğer bir hususta web sitelerine ilanlar vererek sahibinden adı altında araç alıp satanlar. Son zamanlarda sayıları iyice çoğaldı. Hatta vergi ödeyen, istihdam sağlayan esnafların sayısını aştı bile diyebiliriz. Profesyonellikten uzak, binicinin hak ve menfaatlerini gözetmeksizin, para odaklı alım satım yapan bu kişiler fiyatların artmasına ve piyasa dengesinin bozulmasına neden oluyor. Gerçekten uzaklaşan, hormonlu, balon rakamlar ortaya çıkıyor. Her ne kadar caydırıcı önlemler alınsa da maalesef bu durum engellenemiyor. İnsanların bu konuda sektörümüze destek olmasını, işine yatırım yapmış, işinde uzman, güvenilir, ahlaklı ve dürüst çalışan esnafımızı tercih etmelerini rica ediyorum.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
UEFA Süper Kupa mücadelesine kadın hakem
UEFA, İstanbul’da Chelsea ile Liverpool arasında oynanacak Süper Kupa finalinde kadın hakem Stephanie Frappart’ın görev yapacağını açıkladı. Cüneyt Çakır ise karşılaşmanın 4. hakemi olacak.
02.08.2019
Galatasaray, Emre Mor transferinin detaylarını açıkladı
Galatasaray, Emre Mor’un 600 bin Euro bedelle 1 yıllığına satın alma opsiyonuyla kiralandığını açıkladı.
02.08.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Emin Işık’ın cenazesine katılıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 83 yaşında vefat eden İlahiyatçı Prof. Dr. Emin Işık için Şişli Camii’nde cuma namazını müteakip düzenlenen cenaze törenine katılıyor.
02.08.2019
Ahmet Ağaoğlu:
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Fransız ekibi Lille’in Yusuf Yazıcı için 15 milyon Euro teklif ettiğini ancak kendilerinin bu teklife sıcak bakmadığını ve görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
02.08.2019
SGK’ya borcu olanlar dikkat icralık olabilirsiniz
Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları nedeni ile Bursa’da yaşayan 2 kişiye kurum tarafından icra takibi başlatıldı.
02.08.2019
Antalya’da 15 Ağustos-16 Eylül arasında Gloria Kupası heyecanı yaşanacak
Basketbol, voleybol ve atletizm branşlarının bir araya geleceği ve bu sene 3. kez düzenlenecek olan Gloria Kupası, 15 Ağustos-16 Eylül tarihlerinde Antalya’da yapılacak.
02.08.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA:"YARIN SINIR KAPILARINDAKİ ÖNLEMLERİ GÖRMEK İÇİN HAREKETE GEÇECEĞİM."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "POZİTİF ÇIKAN İLİMİZ OLMADI, KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMADI"
LİV HOSPİTAL ANKARA’NIN YENİ GENEL MÜDÜRÜ NAZLIHAN ALKAN OLDU
SAĞLIK EĞİTİMLERİNE LİV HOSPİTAL’DAN DESTEK
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "SICAK KEMOTERAPİ KORONAVİRÜS’E KARŞI ETKİSİZDİR"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "ANKARA’DA KARANTİNADA BULUNANLARIN SONUÇLARI BU AKŞAM ÇIKAR."
SAĞLIK BAKANI KOCA:"KUM VE MEŞHED’DEN UÇUŞA İZİN VERİLMEYECEK"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "İÇİNDE VİRÜS ŞÜPHESİ OLAN BİR KİŞİNİN OLDUĞU UÇAĞI TÜRKİYE’YE İNDİRMEDİK."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DÜNYANIN HER BÖLGESİNDE HASTALIK GÖRÜLMESİNE RAĞMEN ÜLKEMİZDE RASTLANMADI"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DAHA DENEYİMLİ BİR EKİP OLDUĞU İÇİN UÇAK ANKARA’YA İNDİ"
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA:"UÇAKTAKİ 140 KİŞİDE ATEŞİ OLAN YOK"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR