Özgüvenli çocuk yetiştirmenin 2 altın kuralı
Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, özgüven duygusunun ilk oluşum noktasına bakıldığında bu kavramın oluşum kökeninin bebeklik yıllarına dayandığını söyledi.

09 Aralik 2019 - 14:00:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, özgüven duygusunun ilk oluşum noktasına bakıldığında bu kavramın oluşum kökeninin bebeklik yıllarına dayandığını söyledi.
“Özgüven kendine güvenin ötesinde kişinin kendine olan saygısı ve kendine olan inancıdır” diyen Psikolog Müjde Yahşi, “Kişinin güçlü özellikleriyle etrafındakilere faydalı olması ve güçsüz özelliklerinin ise farkında olup onları iyileştirmesidir. Kişinin empati yapabilme becerisi kazanmış olmasıdır. Özgüven kavramı; güvenin, değerliliğin, yeterliliğin, empatinin ve özsaygının bütünleşmiş halidir” dedi.
Yenidoğan bebeğin ilk ihtiyacının temel güven duygusu olduğunu dile getiren Psikolog Müjde Yahşi, “Yani bebek dünyaya gözlerini açtığında kendini ilk olarak güvende hissetmek ister ve isteklerini ağlayarak dile getirir. Bu istekler karnının doyurulması, altının temizlenmesi ve kucağa alınması gibidir. Eğer bu istekler, istediği an ve yeteri kadar gerçekleşmezse bebek kendini güvensiz hisseder. Dolayısıyla bebek; ben sevilmeye değer biri değilim başkaları da güvenilir değil şeklinde bilinçdışı bir inanç geliştirmeye başlar. İşte özgüvendeki temel güven duygusunun oluştuğu yer tam olarak burasıdır” diye konuştu.
Psikolog Müjde Yahşi, temel güven duygusunu sağlıklı geçirmiş ve 1.5 yaşlarına gelmiş bir bebek artık özgüven temellerini oluşturmak için ebeveyninden 2 şey istediğini “bana değer verdiğini hissettir ve bana yeterlilik hissini aşıla” vurgulayarak, “Yani çocuklukta oluşan özgüvenin 2 ana bileşeni vardır. Biri “özdeğerlilik”, bir diğeri ise “özyeterlilik”tir. Her iki duygunun da çocukta sağlıklı şekilde birlikte oluşması gerekir ki çocukta özgüven oluşabilsin. Örneğin; çocuğunuza değerlilik hissi verirken yeterlilik hissini eksik bırakırsanız, çocuğunuz özgüven oluşumunu tamamlayamaz. Yani çocuğunuzu büyütürken sözlerinizle ve davranışlarınızla ona “değerli” olduğunu hissettirirken, koruyucu tutumunuzla onun özbecerilerinin gelişmesine mani olursanız çocuğunuzun özgüven oluşumuna zarar verebilirsiniz. Ya da çocuğunuza bu defa yeterlilik hissi verirken değerlilik hissini eksik bırakırsanız çocuğunuz yine özgüven oluşumunu tamamlayamaz. Yani çocuğunuzun yapabileceği işleri kendisinin yapmasına izin verirken baskıcı tutumunuzla, aşağılamalarınızla ve mukayese etmelerinizle onu değersiz hissettirirseniz çocuğunuzun özgüven oluşumuna zarar verebilirsiniz” diye konuştu.
Psikolog Müjde Yahşi, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Özgüven bir kuş, iki kanadığı ise özdeğerlilik ve özyeterliliktir. Nasıl ki kuşun bir kanadı olmazsa uçamaz, çocuklar da böyledir. Çocuğunuzun özgüvenli olmasını istiyorsanız eğer; çocuğunuza bu her iki kanadı birlikte vermelisiniz.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Eyüpsultan’da vatandaş odaklı yenileme
Eyüpsultan Nişancı Mahallesi’nde tapu sorunlarıyla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Belediye yetkilileri, tapu sorunlarıyla ilgili yapılan saha çalışmaları ve anketlerle son durumu mercek altına aldı.
14.07.2019
Evlenecek çiftler en çok Nisan ayını tercih ediyor
Bağcılar’da 2019 yılının ilk altı ayında en çok nikahın Nisan ayında yapıldığı ortaya çıktı. Nisan’da 546 nikahla bin 92 kişi dünya evine girerken en az evlilik akdinin ise Ramazan ayına denk gelen 278 kayıtla Mayıs’ta gerçekleştiği belirtildi.
14.07.2019
Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlikten 81 ilde eş zamanlı “Türkiye Güven Huzur” uygulaması
Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 61 bin 101 personelin katılımı ile yapılan Türkiye Güven Huzur (2019-3) uygulamasında 1 adam öldürme, 1 yağma, 29 yaralama, 44 hırsızlık, 18 dolandırıcılık, 3 cinsel taciz, 1 çocuğun cinsel istismarı, 14 uyuşturucu madde ticareti yapmak, 4 kaçakçılık, 1 silahlı terör örgütüne üye olmak, 887 diğer suçlardan ve 11’i çocuk 27 kayıp şahıs olmak üzere toplam bin 30 aranan şahıs yakalandı.
14.07.2019
644 bin adayın katıldığı KPSS 2019 başladı
Binlerce adayın gireceği KPSS 2019 başladı. 81 il merkezi ve KKTC Lefkoşa olmak üzere 95 sınav merkezinde sınava giren adayların en büyük hayali atanmak.
14.07.2019
Selde kaybolan arkadaşlarını bulmak için 20 kişilik ekip kurdular
Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Çamlıktepe Mahallesi’nde 18 Haziran’da meydana gelen selde kaybolan 2 kişiyi bulmak için mahalle halkı 20 kişilik bir ekip kurdu. 27. günde devam eden çalışmalara destek veren mahalle halkı, arkadaşlarını bulmak istiyor.
14.07.2019
Çankaya’dan dünyaya bağlayan hizmet
Çankaya Belediyesinin, 2015 yılında ilk olarak Kuğulupark’ta başlattığı ve 6 noktada hizmete sunduğu ücretsiz internet hizmetinden, günde bin vatandaş yararlanıyor.
14.07.2019
TİROİT HASTALARI BU GIDALARA DİKKAT
"ÇOCUKLARDA OBEZİTE SEVİYESİ YÜKSELDİ"
4 AYLIK BEBEK NAKİL YAPILACAĞI GÜN HAYATINI KAYBETTİ
BAKAN KOCA: “DENİZ BAYKAL İLE İLGİLİ KENDİSİNDEN İZİN ALMADAN AÇIKLAMA YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUM. CİDDİ BİR SAĞLIK SORUNU OLMADIĞINI VE BASİT BİR ÜST SOLUNUM YOLU OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM. ARKADAŞLAR TEDBİREN TAKİBE ALDILAR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, “HASTANEDE 15 İLE 20 KİŞİ ARASINDA YAKIN TAKİP ETTİĞİMİZ KİŞİ VAR” DEDİ.
BOTOKS VE DOLGU HAKKINDA MERAK EDİLENLER
TÜRKİYE’DE HER GÜN 2 KADIN RAHİM AĞZI KANSERİNDEN ÖLÜYOR
ÇOCUKLARDA GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜNE DİKKAT
SOYDUKLARI EVİN LAMBALARI YANDI, HIRSIZLARIN UMURUNDA BİLE OLMADI
“RUHSAL BOZUKLUKLAR; YALNIZLIK VE HAZ ODAKLI BİR YAŞAM ŞEKLİNİN SONUCU”
"GEBELİKTE BULANTI VE TANSİYONU HAFİFE ALMAYIN"
DENTAL SEKTÖRÜ DUBAİ’DE DÜNYA SAHNESİNE ÇIKIYOR

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR