Teknokent’te geliştirip üniversiteye hediye etti
İdem Teknoloji, Hacettepe Teknokent’te geliştirdiği yer altı alan tarama yapabilen cihazdan iki tanesini Hacettepe Üniversitesine hediye etti. Cihazlar, üniversitenin hidrojeoloji alanı başta olmak üzere çeşitli akademik araştırmalarında kullanılacak.

04 Aralik 2019 - 10:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İdem Teknoloji, Hacettepe Teknokent’te geliştirdiği yer altı alan tarama yapabilen cihazdan iki tanesini Hacettepe Üniversitesine hediye etti. Cihazlar, üniversitenin hidrojeoloji alanı başta olmak üzere çeşitli akademik araştırmalarında kullanılacak.
Yaptığı teknolojik çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Hacettepe Teknokent’te üretilen yer altı tarama cihazı Toruk 101, üretici firma tarafından Hacettepe Üniversitesi çalışmalarında kullanılmak üzere üniversite Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen’e teslim edildi. Düzenlenen törende konuşan üretici firma İdem Teknoloji Şirketinin başkanı Nejmettin Ünal, Toruk 101 adını verdikleri yer altı tarama cihazını akademik çalışmalar yapılmak üzere Hacettepe Üniversitesine hediye etmekten onur duyduklarını söyledi. Ürünün geliştirilmesi sürecinde her zaman yanlarında olan Hacettepe Üniversitesine teşekkürü borç bildiklerini kaydeden Ünal, "Ankara’dan yola çıkan bir şirket olarak dünyanın dört bir yanına ithalat yapmaktan gurur duyuyoruz. Hacettepe Üniversitesine hediye ettiğimiz ürünlerimizin önemli çalışmalarda kullanılacağını bilmekten de heyecanlıyız" diye konuştu.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, bünyelerinde dünya çapına ulaşmış bir firmanın kendilerine hediye ettiği yüzde yüz milli üründen ötürü Ünal’a teşekkür etti.
Törende Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen’in yanısıra Hidrojeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ekmekçi, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Üstün ve Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Cem Ünal hazır bulundu.

Toruk 101 nedir?
Toruk 101 noktasal olarak yer altı alan tarama yapan ve bu noktasal veriler sonucunda kendi yazılımı ile anomali haritası çıkaran bir cihazdır. Yer çekirdeğinden yayılan manyetik alan yüzeye çıkarken geçtiği toprağın yapısına göre veya toprağın içerisindeki maddelere göre manyetik alanda azalma ya da artmaya uğrayarak yüzeye gelir. Toruk 101 bu değişimleri algılar. Bu değerlere göre yer altının üç boyutlu haritasını çıkarır. Cihazın teknik özellikleri ise şöyle:
- Maksimum 30 metre derinliğe kadar ölçüm yapabilir.
- Yer altındaki maddenin derinliğini belirleme imkânı sunar.
- Minimum 5 m başlanarak istenilen sahalarda ölçüm yapılabilir.
- Cihazın çalışma voltaj aralığı 3.3 V-5 V arasındadır.
- Cihaz taşınabilir USB güç kaynağı ile çalıştırılır.
- Özel bilgisayar uygulama ile yer altının görüntüsünü hem iki boyutlu hem de üç boyutlu görüntüleyerek yer altının haritasını çıkarabilir.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sağlık Bakanlığından bayram genelgesi
Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin çalışma günlerinde olduğu gibi Ramazan Bayramı’nda da kesintiye uğramadan eksiksiz sunulabilmesi için bir genelge yayınladı.
01.06.2019
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun genelinin az bulutlu ve açık, zamanla kuzey, iç ve doğu kesimlerinin yer yer parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Edirne, Kırklareli, Kütahya, Bilecik, Bolu, Karabük, Kastamonu ve Sivas çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
01.06.2019
Öğrencilerin LGS heyecanı
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren LGS heyecanı İstanbul’da sabah saatlerinde başladı. Kendi tercih edecekleri liselere yerleşmek isteyen ortaokul öğrencileri, 9.30’da başlayan sınav öncesinde okulların önüne aileleriyle birlikte geldi. Sınavın yapılacağı okullara giren öğrenciler içeride, velileri ise dışarıda ter döktü.
01.06.2019
(ÖZEL)	Beypazarı bayram tatilinde dolup taşacak
Başkentin tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, tarihle ve doğayla iç içe bir tatil geçirmeyi isteyen herkesi ilçeye davet etti.
01.06.2019
Mektup yazdılar, hayallerine kavuştular
Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, kendisinden mektupla ağaç isteyen öğrencileri okullarında ziyaret ederek birlikte fidan dikti.
01.06.2019
(Özel) Üsküdar Sahilinde bir astronot
Üsküdar’da gezen vatandaşlar karşılarında astronot görünce şaşkına döndü. Karşılarında astronot kıyafetli birini gören gören vatandaşlar fotoğraf çektirmek için adeta yarıştı.
01.06.2019
TİROİT HASTALARI BU GIDALARA DİKKAT
"ÇOCUKLARDA OBEZİTE SEVİYESİ YÜKSELDİ"
4 AYLIK BEBEK NAKİL YAPILACAĞI GÜN HAYATINI KAYBETTİ
BAKAN KOCA: “DENİZ BAYKAL İLE İLGİLİ KENDİSİNDEN İZİN ALMADAN AÇIKLAMA YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUM. CİDDİ BİR SAĞLIK SORUNU OLMADIĞINI VE BASİT BİR ÜST SOLUNUM YOLU OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM. ARKADAŞLAR TEDBİREN TAKİBE ALDILAR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, “HASTANEDE 15 İLE 20 KİŞİ ARASINDA YAKIN TAKİP ETTİĞİMİZ KİŞİ VAR” DEDİ.
BOTOKS VE DOLGU HAKKINDA MERAK EDİLENLER
TÜRKİYE’DE HER GÜN 2 KADIN RAHİM AĞZI KANSERİNDEN ÖLÜYOR
ÇOCUKLARDA GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜNE DİKKAT
SOYDUKLARI EVİN LAMBALARI YANDI, HIRSIZLARIN UMURUNDA BİLE OLMADI
“RUHSAL BOZUKLUKLAR; YALNIZLIK VE HAZ ODAKLI BİR YAŞAM ŞEKLİNİN SONUCU”
"GEBELİKTE BULANTI VE TANSİYONU HAFİFE ALMAYIN"
DENTAL SEKTÖRÜ DUBAİ’DE DÜNYA SAHNESİNE ÇIKIYOR

EN ÇOK OKUNANLAR