Yeni Askerlik Sistemi
Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek, yedek astsubaylık nedir, kalıcı bedelli askerlik şartları, askerde kalma düzenlemesi ve bir çok detay haberimizde.

20 Nisan 2019 - 13:06:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

 

20 yaşını geçmiş askerlik şartlarını yerine getiren her vatandaş herhangi bir okul veya mezuniyet şartı aranmadan bedelli askerlikten yararlanabilecek.  

Lise ve altı mezunları için de yeni bir iş kapısı açılmış durumda. 12 aylık askerlik süresi onlar için de 6 aya düşmüş olacak eğer isterlerse ikinci 6 ay için TSK'dan ücret alabilecekler.   

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması olacak.Bunlara iki aylık eğitimde harçlık, 10 ay kıta hizmetinde maaş verilecek. Bitince isteyen sözleşmeli olarak devam edebilecek. 

Meslek yüksek okullarına yedek subaylık Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ilk kez uygulanacak bir sistem olarak dikkat çekiyor. Bunların hepsinin bir kontenjanı var. TSK, beşer yıllık periyotlar halinde yaptığı toplantılarda ihtiyaç miktarını belirliyor ve seçmeler yapılacak. 

Lise ve altı mezunu erlerden bahsedecek olursak bu vatandaşlar 6 ay zorunlu askerlik yaptıktan sonra kendi istekleri doğrultusunda ikinci 6 ay da askerliğe devam ederlerse maaş alacaklar ve böylelikle yeni bir meslek kapısı doğmuş olacak. 

İstedikleri takdirde de profesyonel asker olarak TSK'daki hizmetlerine devam edebilecekler. 

 Üniversite mezunları için bu konuda değişen bir husus yok, üniversite mezunları yine istedikleri takdirde 12 aylık yedek subay olarak hizmetlerine devam edebilecekler. 

Bedelli askerlik konusunda bedelin ne kadar olacağı ve yaş sınırının olup olmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Bu konu da artık bir esasa bağlandı. 

Bedelli askerlik sürekli hale getirildi ve 20 yaşını geçip askerlik çağına gelmiş her vatandaş bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik konusundaki rakam da sabit bir tutara getirilecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yeni askerlik sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şöyle konuştu: Kanun taslağı büyük oranda hazırlanmış durumda. Bu Meclis'e sevk edilecek. Orada komisyonlar çalıştıktan sonra kanun haline gelecek. O konudaki süreç devam ediyor. Meclis açıldığında gündeme gelecek..


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Suriye Sınırında Ermeniler Terör Örgütü Kurdu
Türkiye'nin Suriye sınırında YPG/PKK terör örgütü Taşnak Ermenilerden oluşan terör örgütü kurdu.
22.04.2019
Milli İHA'lara yenilikçi haberleşme sistemi
Füze sistemleri için veri bağları üreten Meteksan Savunma, İHA sistemleri için de yenilikçi bir haberleşme sistemi geliştirdi.
18.04.2019
Yeni Askerlik Sistemi
Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek, yedek astsubaylık nedir, kalıcı bedelli askerlik şartları, askerde kalma düzenlemesi ve bir çok detay haberimizde.
20.04.2019
Somalili Personelin Komando Temel Eğitimleri Sürüyor
Türkiye'de Komando Temel Eğitimlerini tamamlayan 1'inci Somali Piyade Taburu personeli, Hava Kuvvetlerimize ait üç askerî kargo uçağı ile Somali'ye döndü. 2'nci Somali Piyade Taburu personeli de Türkiye'de Komando Temel Eğitimi almak maksadıyla Isparta’daki Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na katıldı.
18.04.2019
Bor Teknolojisi Namluların Ömrünü Uzatacak
Yerli ve milli silahlar üreten MKEK Silah Fabrikasında, silahların namlu ömrünü uzatmak amacıyla bor madeninden elde edilen özel malzemenin denemelerine başlandı.
18.04.2019
TBMM'nin açılışının 99. yılı kutlanacak
Meclis, açılışının 99. yılını kutlamak üzere 23 Nisan Salı günü, özel gündemle toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, akşam TBMM Tören Salonu'nda resepsiyon verecek.
18.04.2019
BURUN ESTETİĞİNDE ‘KORUYUCU RİNOPLASTİ’ YÖNTEMİ
DİŞ BEYAZLATMA DİŞE ZARAR VERMİYOR
İPİN UCUNDAKİ GÜZELLİK: MİNT LİFT
KONTROLSÜZ AĞRI KESİCİ KULLANIMI BÖBREK KANSERİNE YOL AÇABİLİR
AKUT İNMELİ HASTALARA VERİLECEK SAĞLIK HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNERGE YAYIMLANDI
KKKA’DA KENE TUTUNMASINDA DİKKATLİ OLUNMALI
BURUN ESTETİĞİNDE NEFES ALMAYA DİKKAT
TÜSEB’DE İNSÜLİN ÇALIŞTAYI
GÖBEK ERİTMEK İÇİN ÖNERİLER
YAZ AYINDA MİGRENE DİKKAT
ÖLÜMCÜL OLABİLEN VİRÜS TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ
BAKANLIKTAN KKKA UYARISI: “AÇIK RENK GİYSİLER TERCİH EDİN”

EN ÇOK OKUNANLAR