Yapay zeka yeni ilaç keşfedecek
Yapay zekâ, sağlık alanındaki çalışmalarıyla geleceğe yön verecek. Kronik böbrek hastalığı ve idiyopatik pulmoner fibrozis hastalıklarına karşı potansiyel yeni ilaçlar keşfetmek için makine öğrenme ve yapay zekânın gücünden yararlanacak.

14 Mayis 2019 - 11:10:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Yapay zekâ, sağlık alanındaki çalışmalarıyla geleceğe yön verecek. Kronik böbrek hastalığı ve idiyopatik pulmoner fibrozis hastalıklarına karşı potansiyel yeni ilaçlar keşfetmek için makine öğrenme ve yapay zekânın gücünden yararlanacak.

Robotlardan sürücüsüz araçlara, yüz ve ses tanıma teknolojilerinden sanal asistanlara kadar çeşitli endüstrilerde adı duyulan yapay zekâ sağlık sektöründe de popülerliği artmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde AstraZeneca ve BenevolentAI, kronik böbrek ve idiyopatik pulmoner fibrozis hastalıklarında yeni tedavi yöntemleri keşfetmek ve geliştirmek için yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanmak üzere uzun süreli bir iş birliği başlattıklarını duyurdu. Yapılan iş birliğiyle kronik böbrek hastalığı ve idiyopatik pulmoner fibrozis hastalıklarına karşı potansiyel yeni ilaçlar keşfetmek için makine öğrenme ve yapay zekânın gücünden yararlanacak.

Teknoloji devi Google ise, yapay zeka sisteminin, bilgisayarlı tomografi (CT) ile görülemeyen ve onkologların erken tanı koyamadığı hastalarda bile başarılı sonuçlar verdiğini iddia etti. Cnet.com’un aktardığına göre, Google’dan Üretim Müdürü Dr. Lily Peng, şirketin yıllık teknoloji konferansında yaptığı konuşmada, özellikle akciğer kanserinin erken teşhisinde bu yapay zeka erken tanı sisteminin kullanılabileceğini söyledi.

DeepHaber online medyada sağlık sektörü ile ilgili yapay zeka çalışmalarını inceledi
Dijital Medya Takip ve Analiz Merkezi Deep Haber, yapay zekâ ile ilgili sağlık sektörünün online mecralardaki yansımalarını araştırdı. DeepHaber’in 20 binden fazla online mecrayı tarayarak hazırladığı araştırma sonucuna göre, 1 Ocak - 30 Nisan 2019 tarihleri arasında toplam bin 711 haberde yer aldığı tespit edildi. Aylara göre incelendiğinde Ocak ayında 340, Şubat ayında 349, Mart ayında 667 habere konu olan yapay zekâ çalışmaları Nisan ayında ise 355 habere konu oldu. Bin 293 sitede yayınlanan haberler 19 bin 215 saat 25 dakika sitelerin ana sayfalarında yer alırken, 29 sitede ise 347 saat 28 dakika manşette kaldı.
Sağlık sektöründeki yapay zekâ çalışmalarının yer aldığı 1.711 haberin okunma sayısı ise 90 milyon 328 bin 178 olarak hesaplandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Öğretmenler için “Otizm Spektrum Bozukluğu Mesleki Eğitim Programı” düzenlenecek
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öncelikli olarak bin öğretmenimizin eğitici eğitimlerinin gerçekleştirilmesi ve sonrasında ilk aşamada 18 bin 443 özel eğitim öğretmenimizin, ikinci aşamada ise 280 bin okul öncesi ve sınıf öğretmenimizin mesleki gelişim sertifika programına katılmasını planladık” dedi.
18.12.2019
80’lik çift yıldırım nikahı ile evlendi
Giresun’un Duroğlu Beldesinde yaşayan Emin Kaya (88) çocukluk aşkı Şükriye Öz (82) ile kıyılan yıldırım nikahı ile dünya evine girdi.
18.12.2019
Galatasaray’da aralık ayı divanı başladı, Başkan Mustafa Cengiz katılmadı
Galatasaray Spor Kulübü Aralık Ayı Olağan Divan Toplantısı başladı. Toplantıya Başkan Mustafa Cengiz katılmadı.
18.12.2019
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş’tan camilerde oturarak namaz kılınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam dini kolaylık dinidir. Ama bunu saflardan ayrı bir yerde, ayrı bir bölüm oluşturarak; sandalye, tabure ya da yere sabitlenmiş birtakım oturaklarla yaptığınız zaman camiye uymayan, başka bir takım dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan, ona benzeyen görüntüler ortaya çıkıyor. Buna engel olmamız gerekiyor” dedi.
18.12.2019
Genç kızın ölümüne sebep olan alkollü sürücüsünün yargılanmasına devam edildi
Küçükçekmece’de alkollü araç kullanan ve yaptığı kaza ile üniversite öğrencisi Begüm Kartal’ın ölümüne 12 kişinin de yaralanmasına neden olan Fatih Sezer’in yargılanmasına devam edildi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşmanın ardından basın mensuplarına açıklama yapan anne Melek Kartal, Begüm’ün organlarının 4 kişiye bağışlanmasına ilişkin, “Kimdeyse güzel güzel yaşasınlar. Yaşamlarına devam etsinler. Benim için önemli olan bu” dedi.
18.12.2019
Türksat ve TSSK
Türksat A.Ş. ve Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), savunma sanayii ve havacılık üst başlığında yerli ürünler ve uygulamaların yaygınlaştırılması, sektördeki işbirliklerinin derinleştirilmesi amacıyla ODTÜ Teknokent desteğiyle B2B etkinliği gerçekleştirecek.
18.12.2019
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT
SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN AKCİĞER TARAMASI YAPILDI
KALİTESİZ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAK, HİÇ KULLANMAMAKTAN DAHA ZARARLI
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR

EN ÇOK OKUNANLAR