Bireysel sporun yıllık maliyeti 2 bin TL
Spor kültürünün gelişmesiyle bireysel alanda yapılan aktiviteler yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde AVM’lerde başta olmak üzere bir çok ilçede spor salonu yatırımları hız kazandı. Vatandaş, vücut geliştirme, zayıflama gibi amaçlarla spora yöneliyor. Bir salonda spora başlamak isteyen üyeler ortalama yıllık 2 bin TL’yi gözden çıkarmak zorundalar.

20 Agustos 2019 - 14:45:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Spor kültürünün gelişmesiyle bireysel alanda yapılan aktiviteler yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde AVM’lerde başta olmak üzere bir çok ilçede spor salonu yatırımları hız kazandı. Vatandaş, vücut geliştirme, zayıflama gibi amaçlarla spora yöneliyor. Bir salonda spora başlamak isteyen üyeler ortalama yıllık 2 bin TL’yi gözden çıkarmak zorundalar.

Fiziksel performans uzmanı Selçuk Değirmenci İHA’ya yaptığı açıklamada insanların egzersiz merkezine gittikleri zaman, belirli bir amaç edinmeleri gerektiğini söyledi. Kişinin fiziksel uygunluk kriterlerinin test aşamalarından geçerek, ona uygun program oluşturulmasına da vurgu yapan Değirmenci, kişinin daha sonra hem sağlıklı hem de fit hale gelebildiğini belirtti.

“Ortalama olarak bir spor salonunun 2 bin TL civarı bir yıllık maliyeti bulunuyor”
Değirmenci, popüler kültürün etkisiyle insanların spor salonlarına rağbet gösterdikçe spor salonu ücretlerinin arttığını söyleyerek, “Ortalama olarak bir spor salonunun iyi bir egzersiz alanı varsa 2 bin TL civarı bir yıllık maliyeti bulunuyor. Bu durumun ek olarak yaşam koçu ücreti de var” dedi.

“İnsanlar egzersiz yapmaya karar vermeden önce bir amaç belirlemeleri gerekiyor”
İnsanların egzersiz yapmaya karar vermeden önce bir amaçlarının olup olmamasına dikkat etmeleri ve bir amaç belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Değirmenci, “Amaç olmadan gidilen bir egzersiz merkezinde daha çok sıkılıyorsunuz. Orada bir işin olmadığını düşünüyorsunuz. Spor salonları da bu duruma şu şekilde etki ediyor. Bir spor merkezine kayıt oluyorsunuz, ölçüm ve belirli testler yapıldıktan sonra size anlamadığınız bir antrenman programı teslim ediyor. Bu programı makinalar üzerinde uygulamaya başlıyorsunuz. Bir süre sonra kendinizi oraya ait olmadığınızı hissediyorsunuz. Genelde kimse sizle ilgilenmiyor. Ne şekilde egzersizin size faydasının olacağını bilmiyorsunuz” diye konuştu.

“Bir yaşam koçuyla çalışmak kişiyi olumlu etkiliyor”
Bir yaşam koçuyla çalışmanın bu etkilerin olumsuzluklarını olumluya hale dönüştürdüğünü sözlerine ekleyen Değirmenci, “Sizinle, ilgilenen birisi oluyor. Yapılan testlerle genel yapınızı okuyabilen, bunun üzerine sosyal ve iş yaşantınızda size olumlu etki edebiliyor” ifadelerini kullandı.

“Fit olmak sağlık getirmiyor, ama sağlıklı olursanız fit de olabiliyorsunuz”
İnsanların genellikle fit olmak için egzersiz merkezlerine geldiklerini dile getiren Değirmenci, “İşin doğrusu sağlıklı olmak için geliyorlar. Fit olmak sağlık getirmiyor, ama sağlıklı olursanız fit de olabiliyorsunuz. İnsanlara bunu doğru bir dille ve yaptığınız çalışmalarla anlatmanız geliyor. İnsanların daha bilinçli olması lazım. Bir egzersiz merkezine gittikleri zaman, belirli bir amaçlarının olması gerekiyor. Herkesin programı o kişilere özel olmalıdır. Kişinin fiziksel uygunluk kriterlerinin test aşamalarından geçilmesi gerekiyor. İnsanlar gittikleri spor merkezlerinde mutlaka bu durumu sormaları gerekiyor. Daha sonra kişi hem sağlıklı hem de fit hale gelebiliyor.

“Fiziksel aktivite hayatımızın her alanında doğal olarak olması gereken bir şey”
Fiziksel aktivite hayatımızın her alanında doğal olarak olması gereken bir şeydir. Eskiden insanlar avlanmak için fiziksel aktivite yapıyordu. Ama şuanda öyle bir durum söz konusu olmadığı için, sadece sağlıklarını koruyabilmek ve fit olmak için egzersiz yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“Fiziksel aktiviteyi hayatınızdan çıkarmamanız gerekiyor”
Fiziksel uygunluğun bu tüm süreçlerin ardından gerekli bir hale geldiğini belirten Değirmenci, “Çünkü herkesin belirli bir iş temposu bulunuyor. Herkesin bir sosyal hayatı var. Bu olanaklarda herkesin bir performans sergilemeleri gerekiyor. Bunun içinde bir antrenman yapılması gerekiyor. Bir kere biz fiziksel aktiviteyi geçici bir hale getirmememiz gerekiyor. Aylarca veya yıllarca yapılan belirli bir süre devam eden fiziksel aktiviteler bırakıldığı zaman, 11 gün içinde fizyolojik olarak vücut sıfırlanabiliyor. Bu durumun olmaması için de fiziksel aktiviteyi hayatınızdan çıkarmamanız gerekiyor” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ümit, genç ve 21 yaş altı Karate Milli Takımı Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor
Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Milli Takımı, 23-27 Ekim tarihleri arasında Şili’de düzenlenecek olan Dünya Karate Şampiyonası hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
15.10.2019
Merkezi yönetim bütçesi Eylül’de 17,7 milyar TL açık verdi
2018 yılı Eylül ayında 6 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Eylül ayında 17,7 milyar TL açık verdi.
15.10.2019
Minik öğrencilerden Mehmetçik’e büyük destek
Sultangazi İlkokulu öğrencileri sınıflarını Türk bayrakları ile donatarak Fırat’ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na katılan Mehmetçik’e asker selamı gönderdi.
15.10.2019
Avustralya’nın Merinos yününü, Etiyopyalı kadınlar dokuyacak
The Woolmark Company, süper model, oyuncu ve tasarımcı Liya Kebede’nin kurucusu olduğu moda markası lemlem ile ortaklığa imza attı. Proje kapsamında Etiyopyalı kadınların elle dokuyacağı Avustralya’nın Merinos yününden yeni bir koleksiyon hazırlayacak.
15.10.2019
Alkollü sürücü üst üste çarpıp kaçtı
Ankara’da Gaziosmanpaşa Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi üzerinde bir araca üst üste çarpan ve diğer kişilerin de üzerine araç süren alkollü sürücü olay yerinden kaçtı.
15.10.2019
Adalet Bakanlığı e-Apostil’i geliştiriyor
Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen e-Apostil hayata geçiriliyor. İlk etapta adli sicil kaydı ve mahkeme kararlarına ilişkin belgeler e-Apostil tasdikli olarak alınabilecek.
15.10.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA:"YARIN SINIR KAPILARINDAKİ ÖNLEMLERİ GÖRMEK İÇİN HAREKETE GEÇECEĞİM."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "POZİTİF ÇIKAN İLİMİZ OLMADI, KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMADI"
LİV HOSPİTAL ANKARA’NIN YENİ GENEL MÜDÜRÜ NAZLIHAN ALKAN OLDU
SAĞLIK EĞİTİMLERİNE LİV HOSPİTAL’DAN DESTEK
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "SICAK KEMOTERAPİ KORONAVİRÜS’E KARŞI ETKİSİZDİR"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "ANKARA’DA KARANTİNADA BULUNANLARIN SONUÇLARI BU AKŞAM ÇIKAR."
SAĞLIK BAKANI KOCA:"KUM VE MEŞHED’DEN UÇUŞA İZİN VERİLMEYECEK"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "İÇİNDE VİRÜS ŞÜPHESİ OLAN BİR KİŞİNİN OLDUĞU UÇAĞI TÜRKİYE’YE İNDİRMEDİK."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DÜNYANIN HER BÖLGESİNDE HASTALIK GÖRÜLMESİNE RAĞMEN ÜLKEMİZDE RASTLANMADI"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DAHA DENEYİMLİ BİR EKİP OLDUĞU İÇİN UÇAK ANKARA’YA İNDİ"
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA:"UÇAKTAKİ 140 KİŞİDE ATEŞİ OLAN YOK"

EN ÇOK OKUNANLAR