’’Deprem olacak korkusu psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir’’
Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, deprem olacak korkusunun kişide psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söyledi.

20 Agustos 2019 - 14:30:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, deprem olacak korkusunun kişide psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söyledi.
Türkiye deprem kuşağında bulunan ülkelerden bir tanesi konumunda bulunuyor. Eski yapı stokunun belli bir kısmının sağlam olmaması nedeniyle yaşanan büyük depremlerde büyük yıkımlar olabiliyor. Yaşanan yıkımlar ve can kayıpları insanlar üzerinde psikolojik etkiler yapabiliyor. Deprem olacak korkusu da bu psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde tekrar gündeme gelen deprem riskinin psikolojik boyutlarını anlattı.
’’Travma yaşanabilme ihtimali de psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor’’
Depremin insanlar üzerinde oluşturduğu psikolojik etkiyi değerlendiren Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, ’’17 Ağustos depreminin etkisinin büyüklüğü ve sonuçlarında oluşturduğu fiziksel ve psikolojik yıkımlar nedeni ile, depremin etkisi beklenenin çok üstünde olmuştur.Depremlerde diğer doğal afetler gibi travmaya sebep olabilir ve insanlarda benzer tepkilere neden olabilirler. Fakat her insan kendine göre şiddeti farklıdır. Örneğin; ben depremi yaşamış birisi olarak tabii ki depremden etkilendim fakat bende travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz rahatsızlığa yol açmadı. Fakat bana gelen bir danışan İstanbul’da evinde depremi çok hissetmemesine rağmen o ve onun gibi birçok kişi ile travma sonrası stres bozukluğu nedeni ile terapi seansları yaptık. Hatta daha sonra depremin etkilerini sadece medyadan duyarak deprem olacak beklentisi ile korku yaşayan birçok kişi ile terapi yaptık. Dolayısı ile travmayı yaşamak gerekmiyor travma yaşanabilme ihtimali de psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor’’ dedi.
Psikolog Özdemir, depremden en çok etkilenenlerde bu belirtilerin ortaya çıkabileceğini belirtirken konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: ’’Sürekli korku, irkilme, en ufak bir sesten etkilenme, iştah azalması, uyku bozukluğu, ağlama nöbetleri, sürekli deprem anının gözünün önüne gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir’’.
Deprem korkusu (Seismophobia)
Deprem korkusu ileri evrelere geldiğinde kişinin psikolojisinde ortaya çıkabilecek sorunlara değinen Psikolog Özdemir, ’’Deprem fobisi, kişide kalıcı fobilere ve travmaya sebep olabilir. Dünyanın güvensiz bir yer olduğu hem kendisi hem de ailesinin zarar göreceği korkusu nedeni bazı kişilerde kalıcı olarak kapalı yerde kalamama korkusu gelişebilir. Evde kalsa bile her an tetikte olma hali en ufak bir ses ve sallantıda deprem olacak korkusu hatta ölüm korkusu dahi gelişebilir. Deprem sonrası tedavi edilmezse kalıcı uyku sorunları, iştahsızlık gelişebilir’’ ifadelerini kullandı.
Psikolog Özdemir, bu tür travmatik olaylarda yaşanan sorunların kalıcı olmaması için şu önerilerde bulundu: Kendinizi koruyun; ne yaşanmış olursa olsun hayati ihtiyaçlarınızı ihmal etmeyin. Eyleme geçin; hayat her şeye rağmen devam ediyor. Eve kapanmak yerine aksiyon alın. İlişki kurun; etrafınızda size destek olabilecek yakınlarınızla ilişki kurun içinize kapanmayın. Bunları yapmanıza rağmen problemleriniz devam ediyorsa bir ruh sağlığı uzmanından destek almanız çok önemlidir’’.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kürtün’de heyelan
Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde Örümcek Ormanları yolunda heyelan meydana geldi. Yolu kapatan, beton bariyerleri kıran dev kayalar Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkı tesislerine de zarar verdi.
20.02.2020
FETÖ ve PKK üyelerinin bilgilerini sızdıran avukatın 20 bin 973 yıla kadar hapsi istendi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ ve PKK mensubu kişilerin kişisel verilerinin kanunlara aykırı olarak toplanıp bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerine verildiği iddiası üzerine yürüttüğü soruşturma kapsamında 3’ü avukat 5 kişi hakkında dava açtı. İddianamede, toplanan verileri büyükelçiliklere verdiği belirtilen avukat Yılmaz Sunar’ın "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek", "soruşturmanın gizliliğini ihlal", "açıklanması yasaklanan gizli bilgileri casusluk maksadıyla temin etme" suçlarından 20 bin 973 yıla kadar hapsi istendi.
20.02.2020
(ÖZEL) Ölümün teğet geçtiği anlar kamerada
Esenyurt’ta okuldan aldığı yeğeniyle birlikte yolun karşısına geçmeye çalışan kadına, kontrolden çıkan hafif ticari araç çarptı. Kadın ve çocuğun ağır yaralandığı kazada, kaldırımda bulunan vatandaşlar ölümden saniyelerle kurtulurken, akıllara durgunluk veren kaza anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.
20.02.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başsağlığı mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Almanya’nın Hanau kentinde gerçekleşen menfur saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.
20.02.2020
UEFA Avrupa Ligi: Sporting Lizbon: 2 - Medipol Başakşehir: 0 (İlk yarı)
UEFA Avrupa Ligi Son 32 Turu ilk maçında Medipol Başakşehir, deplasmanda Sporting Lizbon ile karşılaşıyor. Mücadelenin ilk yarısını Başakşehir 2-0 mağlup tamamladı.
20.02.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarraj’ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj’ı kabul etti.
20.02.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA:"YARIN SINIR KAPILARINDAKİ ÖNLEMLERİ GÖRMEK İÇİN HAREKETE GEÇECEĞİM."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "POZİTİF ÇIKAN İLİMİZ OLMADI, KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMADI"
LİV HOSPİTAL ANKARA’NIN YENİ GENEL MÜDÜRÜ NAZLIHAN ALKAN OLDU
SAĞLIK EĞİTİMLERİNE LİV HOSPİTAL’DAN DESTEK
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "SICAK KEMOTERAPİ KORONAVİRÜS’E KARŞI ETKİSİZDİR"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "ANKARA’DA KARANTİNADA BULUNANLARIN SONUÇLARI BU AKŞAM ÇIKAR."
SAĞLIK BAKANI KOCA:"KUM VE MEŞHED’DEN UÇUŞA İZİN VERİLMEYECEK"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "İÇİNDE VİRÜS ŞÜPHESİ OLAN BİR KİŞİNİN OLDUĞU UÇAĞI TÜRKİYE’YE İNDİRMEDİK."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DÜNYANIN HER BÖLGESİNDE HASTALIK GÖRÜLMESİNE RAĞMEN ÜLKEMİZDE RASTLANMADI"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DAHA DENEYİMLİ BİR EKİP OLDUĞU İÇİN UÇAK ANKARA’YA İNDİ"
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA:"UÇAKTAKİ 140 KİŞİDE ATEŞİ OLAN YOK"

EN ÇOK OKUNANLAR