’’Deprem olacak korkusu psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir’’
Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, deprem olacak korkusunun kişide psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söyledi.

20 Agustos 2019 - 14:30:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, deprem olacak korkusunun kişide psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söyledi.
Türkiye deprem kuşağında bulunan ülkelerden bir tanesi konumunda bulunuyor. Eski yapı stokunun belli bir kısmının sağlam olmaması nedeniyle yaşanan büyük depremlerde büyük yıkımlar olabiliyor. Yaşanan yıkımlar ve can kayıpları insanlar üzerinde psikolojik etkiler yapabiliyor. Deprem olacak korkusu da bu psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde tekrar gündeme gelen deprem riskinin psikolojik boyutlarını anlattı.
’’Travma yaşanabilme ihtimali de psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor’’
Depremin insanlar üzerinde oluşturduğu psikolojik etkiyi değerlendiren Psikolog Lütfü Kaan Özdemir, ’’17 Ağustos depreminin etkisinin büyüklüğü ve sonuçlarında oluşturduğu fiziksel ve psikolojik yıkımlar nedeni ile, depremin etkisi beklenenin çok üstünde olmuştur.Depremlerde diğer doğal afetler gibi travmaya sebep olabilir ve insanlarda benzer tepkilere neden olabilirler. Fakat her insan kendine göre şiddeti farklıdır. Örneğin; ben depremi yaşamış birisi olarak tabii ki depremden etkilendim fakat bende travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz rahatsızlığa yol açmadı. Fakat bana gelen bir danışan İstanbul’da evinde depremi çok hissetmemesine rağmen o ve onun gibi birçok kişi ile travma sonrası stres bozukluğu nedeni ile terapi seansları yaptık. Hatta daha sonra depremin etkilerini sadece medyadan duyarak deprem olacak beklentisi ile korku yaşayan birçok kişi ile terapi yaptık. Dolayısı ile travmayı yaşamak gerekmiyor travma yaşanabilme ihtimali de psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor’’ dedi.
Psikolog Özdemir, depremden en çok etkilenenlerde bu belirtilerin ortaya çıkabileceğini belirtirken konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: ’’Sürekli korku, irkilme, en ufak bir sesten etkilenme, iştah azalması, uyku bozukluğu, ağlama nöbetleri, sürekli deprem anının gözünün önüne gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir’’.
Deprem korkusu (Seismophobia)
Deprem korkusu ileri evrelere geldiğinde kişinin psikolojisinde ortaya çıkabilecek sorunlara değinen Psikolog Özdemir, ’’Deprem fobisi, kişide kalıcı fobilere ve travmaya sebep olabilir. Dünyanın güvensiz bir yer olduğu hem kendisi hem de ailesinin zarar göreceği korkusu nedeni bazı kişilerde kalıcı olarak kapalı yerde kalamama korkusu gelişebilir. Evde kalsa bile her an tetikte olma hali en ufak bir ses ve sallantıda deprem olacak korkusu hatta ölüm korkusu dahi gelişebilir. Deprem sonrası tedavi edilmezse kalıcı uyku sorunları, iştahsızlık gelişebilir’’ ifadelerini kullandı.
Psikolog Özdemir, bu tür travmatik olaylarda yaşanan sorunların kalıcı olmaması için şu önerilerde bulundu: Kendinizi koruyun; ne yaşanmış olursa olsun hayati ihtiyaçlarınızı ihmal etmeyin. Eyleme geçin; hayat her şeye rağmen devam ediyor. Eve kapanmak yerine aksiyon alın. İlişki kurun; etrafınızda size destek olabilecek yakınlarınızla ilişki kurun içinize kapanmayın. Bunları yapmanıza rağmen problemleriniz devam ediyorsa bir ruh sağlığı uzmanından destek almanız çok önemlidir’’.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Nöroloji Uzmanı Dr. Songül Turgut: “ALS dünyanın her yerinde her kesim insanda görülebilir”
Dünyanın her yerinde her kesim insanda görülebilen ALS (Amyotrofik lateral skleroz) hastalığının başlangıç belirtilerinin her hastada farklılık gösterdiğinin bildiren Nöroloji Uzmanı Dr. Songül Turgut, ALS hastalığının genel belirtilerinin bir kol ya da bacakta güçsüzlük ya da incelme, konuşma ve yutmada güçsüzlük, kaslarda seyirme, ağrı ve kramplar, kontrol edilemeyen ağlama ve gülme olduğunu belirtti.
20.06.2019
Sonbahar’da hacamat yaptırmayı ihmal etmeyin
Peygamber Efendimizin Tıbbi Nebevi’de uyguladığı hacamat (kan aldırma) tedavisi günümüzde giderek yaygınlaşıyor.
17.09.2019
Sağlık Bakanlığından 9 bin 576 boş kadro duyurusu
Sağlık Bakanlığı, 8 bin 876 tabip, 633 uzman tabip ve 67 yan dal uzman tabibi olmak üzere toplam 9 bin 576 boş kadro için duyuru yaptı.
29.08.2019
Medikal detoks ile sağlıklı zayıflayın
Dr. Sevgi Ekiyor, medikal detoks ile sağlıklı zayıflamanın mümkün olduğunu söyledi.
03.07.2019
Çocuklarının eskitemediği ayakkabıları meydana bıraktılar
Dünya Duchenne Farkındalık Günü kapsamında DMD kas hastası çocukların aileleri Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirdi.
07.09.2019
Okula uyum sürecinde uyku düzeni nasıl olmalı
Okulların başlamasıyla birlikte okula uyum süreci kadar velileri endişelendiren bir başka konu da öğrencilerin uzun yaz tatilinde değişen uyku düzenin okul saatlerine uyum sağlama süreci oluyor.
13.09.2019
ROTA VİRÜSÜNE DİKKAT
KARTAL BELEDİYESİNDEN ALZHEİMER HASTALIĞI BİLGİLENDİRME KONFERANSI
SAĞLIK BAKANI KOCA, FATMA GİRİK’İ ŞEHİR HASTANESİNDE ZİYARET ETTİ
PROF. DR. HAMZA DUYGU ‘ŞEKERLİ VE TATLANDIRICILI İÇECEKLER’ KONUSUNDA UYARDI
SAĞLIK BAKANLIĞI TEKNOFEST’TE
SONBAHAR’DA HACAMAT YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN
PROF. DR. TURGUT: "OKUL BAŞARISIZLIĞININ ARKASINDA ALERJİ OLABİLİR"
YORGUN GÖRÜNEN BAKIŞLARA DİKKAT
TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN MARGARİNLERDE TRANS YAĞ OLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK AÇIKLANDI
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR