Dış kulak yolu iltihabı tatilinizi kabusa çevirmesin
Havaların sıcak ve rutubetin fazla olduğu bölgelerde sık görülen dış kulak iltihabına karşı uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Remzi Tınazlı, özellikle hijyeni iyi olmayan havuz ve deniz suları ile temas durumunda, bakterilerin bazen de mantarların kulak yolunda iltihaba neden olabileceğini İfade etti.

20 Agustos 2019 - 09:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Havaların sıcak ve rutubetin fazla olduğu bölgelerde sık görülen dış kulak iltihabına karşı uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Remzi Tınazlı, özellikle hijyeni iyi olmayan havuz ve deniz suları ile temas durumunda, bakterilerin bazen de mantarların kulak yolunda iltihaba neden olabileceğini İfade etti.
Dış kulak iltihabının hastalarda şiddetli ağrı, dış kulak yolu daralmasına bağlı olarak işitmede azalma, kulak akıntısı ve bazen de ateş ile kendini gösterdiğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Remzi Tınazlı, erken dönemde tedavi edilmeyen dış kulak yolu iltihabında, enfeksiyonun, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini kaydederek önemli uyarılarda bulundu.
“Dış kulak yolu cildi, yapısı itibarıyla vücudumuzu mikroplardan koruyucu özelliktedir”
Dış kulak yolu cildinin, dış kulak yolunu iltihaplanmalara karşı koruyucu özelliklere sahip olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Remzi Tınazlı şunları kaydetti;
“Dış kulak yolu 2,5cm uzunluğunda, deri ile kaplı, kıkırdak ve kemik iskelete sahip, ucunda kulak zarının olduğu bir mağara gibidir. Dış kulak yolunun örtüsünü oluşturan cildimiz ise vücudumuzu mikroplardan koruyucu özelliklere sahiptir. Asidik yapıda olan cildimizin, bariyer görevi üstlenerek, mikropların üremesini ve yaşamasını engellemek gibi fonksiyonları vardır. Ayrıca dış kulak yolunda üretilen ve serümen adı verilen kulak kiri de içerdiği lizozim ve asidik yapısı ile mikropların (mantarlar ve bakteriler) gelişmesini engeller özelliktedir. Kulak yolu girişinde bulunan kıllarla birlikte yapışkan ve yağlı olan kulak kiri, dışarıdan gelebilecek toz, canlı böcek veya diğer yabancı cisimleri engeller niteliktedir. Bu özelliklerin olumsuz etkilendiği durumlarda ise dış kulak yolu iltihaplanmaları kaçınılmazdır.”

“Dış kulak yolu iltihabı vak’aları özellikle yaz mevsiminde artış gösteriyor”
Orta kulak iltihabından farklı olarak, dış kulak yolu iltihabının, dış kulak yolunu döşeyen deri ve kulak zarı dış yüzeyinin iltihabı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Tınazlı, dış kulak yolunun sıcak ve nemli bir alana sahip olması nedeniyle mikrop üreme oranında artışa, bunun da hastalığa yol açtığını, en sık bakteri veya mantar enfeksiyonu sonucu gelişen dış kulak yolu iltihabının bazen de alerjik veya dermatolojik nedenler kaynaklı olduğuna dikkat çekti.
“Dış kulak yolu iltihabı yılın her mevsiminde oluşabilmesine rağmen genellikle yaz aylarında görülmektedir.” diyen Tınazlı, havuz veya denizde yüzme veya sık sık duş alma nedeni ile kulak yoluna giren fazla suyun, kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezlerinden salgılanan ve kulak kiri olarak bilinen koruyucu mumun yok edilmesine yol açabildiğine, bunun da kulak kirinin koruyucu etkisini ortadan kaldırabildiğine dikkat çekti. Ayrıca sık sık suya maruz kalmanın cildin asidik yapısını bozabildiğini, yok olan kulak kirinin ise bakterilerin ve mantarların üremesini kolaylaştırdığını hatırlatan Tınazlı şöyle devam etti; “Bu durum genellikle yüzücülerde görüldüğü için yüzücü kulağı ya da tropikal kulak gibi isimlerle de adlandırılır. Kulak kanalını sık sık kulak çöpü ile temizlemek veya yabancı bir cisim ile kulağı kaşımak, koruyucu tabakayı ortadan kaldırabilir ve bu bölgede cilde hasar vererek daha kolay enfeksiyon geçirilmesine yol açabilir. Bu nedenlerle dış kulak yolu ilithabına yakalanmayı kolaylaştıran faktörler olarak, kirli sularda yüzmek, kulağı kaşımak ve karıştırmak, kulak içine yabancı cisim sokmak ve alerjik cilt yapısına sahip olmak gibi hususlar sayılabilir.”
Dış kulak yolu iltihabı belirtileri
Kaşıntı ve kulak kepçesini ellemenin, hastalarda hassasiyet artışı ve ağrı nedeni olabileceğini, ayrıca ödem nedeniyle kulak kanalının tam kapanmasının işitme kaybı ve kulakta dolgunluk hissi oluşturabileceğini, tragus adı verilen kulağın önündeki kıkırdağa bası uygulandığında ya da çiğneme hareketi ile de şiddetli ağrı duyulabileceğini ifade eden Tınazlı, bu tür durumlarda genelde kulak akıntısının olmadığını, ancak bazen kulak yolu derisinde sulanma ve kabuklanma görülebildiğini ifade etti.
Dış kulak yolu iltihabı tedavisi
“Tedavide ilk ve en önemli basamak dış kulak yolunun travmatize edilmeden temizlenmesidir. Damla tedavisinin etkili olabilmesi ve uzun süre devam edebilmesi için dış kulak yoluna uygun küçük tamponlar kullanılır. Kanalda asidik pH dengesinin sağlanması için asidik solüsyonların, kulak yolundaki ödemi ve ağrıyı azaltmak açısından ise topikal steroid preperatların uygulanması oldukça önemlidir. Bunun yanında damla şeklinde antibiyotik kullanımı önerilir. Enfeksiyonun yaygınlığına göre tedavide ağızdan ilaçlar da kullanılabilir” diyen Tınazlı, kulak damlasının yol açabileceği baş dönmesini önlemek için damlatmadan önce avuç içinde ısıtılmasını ve kulak memesinin ileri geri hareket ettirilerek ilacın kulak kanalında ilerlemesinin sağlanmasını önerdi.
Tedaviye başlandıktan sonra genellikle 3 gün içinde şikayetlerde azalma, 10 gün içinde de tamamen iyileşme görüldüğünü, özellikle erken dönemde müdahalenin daha az ağrı yaşanmasını sağladığını ve enfeksiyonun diğer alanlara yayılmasını engellediğini ifade eden Tınazlı, tedavi süresince kulağı sudan korumanın gerekliliği ile ilgili şunları söyledi; “Tedavi süresince hastalar kulaklarını kesinlikle kuru tutmaya çalışmalı, duş veya banyo sırasında kulağa su kaçırmamalı, kulak tıpası kullanmamalı, havuz deniz aktivitelerine ara vermeli, doktorun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmamalı, kulaklarını kaşımamalı, karıştırmamalı ve eğer kullanıyorlarsa arada bir işitme cihazlarını çıkarmalıdır.”
“Doktorunuz tarafından önerilenler dışında ilaç kullanmayınız”
Dış kulak iltihaplarında doktora danışmadan asla antibiyotik içeren veya uygun olmayan ilaçların kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Tınazlı, “Kulakta ağrı duyulması durumunda en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Ayrıca dış kulak yolu iltihabı, bitkisel veya uygun olmayan ürünlerle tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Bu ürünleri kullanmak dış kulak yolu iltihabını tedavi etmek yerine, daha kötüye gitmesine neden olabilir” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin eylül ayı toplantıları başladı
Gümüşhane İl Genel Meclisi, temmuz ayındaki toplantılarının ardından ara verdiği toplantılarına eylül ayının ilk haftasında başladı.
02.09.2019
‘Fındığın Başkenti’ sloganı tartışmaya yol açtı
Giresun ile Ordu arasında ‘fındığın başkenti’ tartışması sürüyor.
02.09.2019
Yargıtay Başkanı Cirit, Anıtkabir’i ziyaret etti
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 2019-2020 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.
02.09.2019
Şenol Güneş: “Başarmak ve paylaşmak istiyoruz”
A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Andorra ve Moldova ile oynanacak olan maçlar öncesinde konuştu. Bu 2 maçı kazanıp arkasından da Arnavutluk’u yenmek istediklerini söyleyen Güneş, “Fransa ile final oynamak istiyoruz” dedi.
02.09.2019
Rize’de istinat duvarı çöktü, 3 araç zarar gördü
Rize’de şiddetli yağış hayatı olumsuz yönde etkilerken yağış nedeniyle Fener Mahallesinde bir binanın istinat duvarı çöktü, 3 araç duvar altında kaldı. Derepazarı ilçesinde ise birçok bölgede toprak kaymaları meydana geldi.
02.09.2019
Avrupalı gençler, Kartal ile ilgili projelerini Başkan Gökhan Yüksel’e anlattı
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Erasmus+ programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Yerel Problemlere Karşı Gençlik Girişimleri Projesi dolayısıyla Kartal’a gelen Avrupalı gençler ile buluştu.
02.09.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA:"YARIN SINIR KAPILARINDAKİ ÖNLEMLERİ GÖRMEK İÇİN HAREKETE GEÇECEĞİM."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "POZİTİF ÇIKAN İLİMİZ OLMADI, KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMADI"
LİV HOSPİTAL ANKARA’NIN YENİ GENEL MÜDÜRÜ NAZLIHAN ALKAN OLDU
SAĞLIK EĞİTİMLERİNE LİV HOSPİTAL’DAN DESTEK
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "SICAK KEMOTERAPİ KORONAVİRÜS’E KARŞI ETKİSİZDİR"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "ANKARA’DA KARANTİNADA BULUNANLARIN SONUÇLARI BU AKŞAM ÇIKAR."
SAĞLIK BAKANI KOCA:"KUM VE MEŞHED’DEN UÇUŞA İZİN VERİLMEYECEK"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "İÇİNDE VİRÜS ŞÜPHESİ OLAN BİR KİŞİNİN OLDUĞU UÇAĞI TÜRKİYE’YE İNDİRMEDİK."
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DÜNYANIN HER BÖLGESİNDE HASTALIK GÖRÜLMESİNE RAĞMEN ÜLKEMİZDE RASTLANMADI"
SAĞLIK BAKANI KOCA: "DAHA DENEYİMLİ BİR EKİP OLDUĞU İÇİN UÇAK ANKARA’YA İNDİ"
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA:"UÇAKTAKİ 140 KİŞİDE ATEŞİ OLAN YOK"

EN ÇOK OKUNANLAR