Bakan Soylu "Aylan Bebek" filminde rol aldı
Ailesi ile birlikte Yunanistan’ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken botun alabora olması sonucu annesi ve kız kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden ve cansız bedeni Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıya vuran 3 yaşındaki Suriyeli Kürt çocuk Aylan Kurdi’nin hayatı film oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da rol aldığı "Aylan Bebek" filminin yönetmeni Ömer Sarıkaya, "Bizim istediğimiz, bu filmden sonra bebekler karaya vurmasın, insanlık karaya vurmasın" dedi.

16 Agustos 2019 - 16:30:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Ailesi ile birlikte Yunanistan’ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken botun alabora olması sonucu annesi ve kız kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden ve cansız bedeni Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıya vuran 3 yaşındaki Suriyeli Kürt çocuk Aylan Kurdi’nin hayatı film oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da rol aldığı "Aylan Bebek" filminin yönetmeni Ömer Sarıkaya, "Bizim istediğimiz, bu filmden sonra bebekler karaya vurmasın, insanlık karaya vurmasın" dedi.
Batman’da doğan ve 30 yıldır Hollanda’da yaşayan Ömer Sarıkaya, 2012 yılından bu yana film sektörünün içerisinde. Şuana kadar çektiği en önemli filmin "İslamofobi" olduğunu söyleyen Sarıkaya, filmin gösterime girmediğini, Cannes Film Festivalinde gösterim yapıldığını ve festivalde tek Türk yönetmen olarak yer aldığını belirtti.

"Dünyanın mülteciler konusunda Türkiye’yi yalnız bıraktığını biliyoruz"
"Aylan Bebek" filmini geçtiğimiz yıl çekmek istediğini ancak araya "İslamofobi" filminin girdiğini anlatan Sarıkaya, "Aslında ’Aylan Bebek’i bu senede çekmeyecektim. Gelecek yıl çekecektim. Kararımı değiştirerek bu yıl çektim. Böyle bir filmi bütün dünya’ya duyurmak istedim" ifadelerini kullandı. Böyle bir film yapma gereksiniminden bahseden yönetmen Sarıkaya, "Dünyanın mülteciler konusunda Türkiye’yi yalnız bıraktığını biliyoruz. Bunu da sinema diliyle dünyaya aktarmak istedik" diye konuştu.
Filmde oynayan siyasilerin varlığının nedenlerine değinen Sarıkaya, "Filmi yapmak istediğimi ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya anlattım. Kendisi de ’evet’ dedi. Çok teşekkür ederim. Bakan beyin bu filmde yer alması bu sefer diğer kişileri ’acaba bu bir AK Parti filmi mi?’ diye düşündürmesin düşüncesiyle bir arkadaşım aracılığıyla, ’CHP’den biri bu filme gelirse bu bir Türkiye filmi olur’ dedim ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’na ulaştım. Kuşoğlu da ’hayır’ demedi ve filmimize geldi" dedi.

"Bu film bir Türkiye filmi oldu"
"Aylan Bebek" filminin bir Türkiye filmi olduğunu ifade eden Sarıkaya, "Bu bir Türkiye filmi oldu. Bu herhangi bir partinin tanıtımı değildir. Biz bir lobi oluşturduk. Bu bir ’Türkiye Kültür ve Sanat Lobisi’ olarak oluştu. Bizim amacımız kendimizi sinema diliyle, Türkiye’yi bütün olarak dünyaya anlatmaktı. Bu film bundan dolayı başarılı olacak" ifadelerini aktardı.

"Bu olay bir mülteci dramıdır"
Filmin içeriğine değinen yönetmen Ömer Sarıkaya, "Bu olay bir mülteci dramıdır. Bu bütün mültecileri kapsayan bir olaydır. Olay içerisinde tabii ki Aylan bebek vardır. Ana tema Aylan bebek. Ama ana temanın içerisinde sadece Aylan bebeği de işlemiyoruz. Birçok mülteci konularını da işliyoruz. Aylan bebek büyük bir dramın sembolü oldu, tüm mültecilerin sembolü oldu. Biz filmin ismini "Aylan Bebek" olarak kullandık" ifadelerini kullandı.
"Bebekler karaya vurmasın, insanlık karaya vurmasın"
Dünyanın, mülteciler konusunda Türkiye’yi yalnız bıraktığını belirten Sarıkaya, "Bundan dolayı, İçişleri Bakanımız ve CHP Genel Başkan Yardımcımızın bu filmde rol almasını AK Parti ve CHP birleşmesi olarak nitelendiriyorum. Dünyaya bir sevgi mesajı vermek istedik. Herkesi ilgilendiren bir konu, İçişleri Bakanlığı ve CHP’nin bu işin içinde olması bir Türkiye filmi oluşturdu. Bizim istediğimiz, bu filmden sonra bebekler karaya vurmasın, insanlık karaya vurmasın" diye konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
MSB:
MSB:"Hakkâri Çukurca sınır bölgesinde 26 Temmuz 2019 tarihinde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonrası çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede halen hava destekli olarak devam eden operasyonlarda, saldırıyı gerçekleştiren üç terörist Irak kuzeyi Zap bölgesinde tespit edilerek etkisiz hale getirilmiş, kahraman silah arkadaşlarımızın kanı yerde kalmamıştır."
26.07.2019
İstanbul polisinden 6 farklı oto parçacıya operasyon, baskın anları kamerada
İstanbul polisi İkitelli’de Atatürk Oto Sanayi Sitesi içerisinde bulunan ve hacizli, yakalamalı, çalıntı araçlara ait oto parçalarını sattığı belirlenen 6 ayrı iş yerine operasyon düzenledi. 1 milyon 763 bin değerinde faturasız araç parçasının tespit edildiği iş yerleri hakkında yasal süreç başlatıldı. Operasyon anları ise kameralara yansıdı.
24.05.2019
Kazakistan’da yaşayan Ahıska Türkleri ana vatanlarını ziyaret etti
14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türkleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle 75 yıl aradan sonra ana vatanlarını ziyaret etti.
20.06.2019
Trabzon’un Araklı ilçesinde selde kaybolan 3 kişiyi arama çalışmaları 3. günde de devam ediyor
Trabzon’un Araklı ilçesinde 18 Haziran günü Çamlıktepe mahallesinde 7 kişinin ölümü 3 kişinin kaybolması ile sonuçlanan selin ardından kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları 3. günde de devam ediyor. Trabzon’da 3 gün önce etkili olan sağanak yağış, Araklı ilçesinde sel ve heyelanlara neden oldu. İlçenin Çamlıktepe ve Yeşilyurt mahallelerinde heyelan sonucu önüne set çekilen Karadere, biriken toprak ve balçığı sürükleyerek aniden taştı. Sele kapılan 10 kişi kayboldu. Vatandaşların yardım çağrıları üzerine bölgeye karadan ve havadan kurtarma ekipleri sevk edildi. Bölgeye gönderilen 2 askeri helikopter, mahallelerde mahsur kalan 76 kişiyi alarak güvenli bölgelere tahliyesini sağladı. Ekipler, sele kapılan 10 kişiden Araklı Belediyesi personeli Ali Abdullah Osmanoğlu, imam Soner Özbay, Mehmet Cevahir, DSİ personeli Hasan Çakar ve Büyükşehir Belediyesi personelleri Baki Turhan, Erdoğan Uzun ve Ali Kemal Coşkuner’in cansız bedenlerine 2 günün sonunda ulaşırken, selde akıntıya kapılarak kaybolan Mahmut Köseoğlu, Halim Köse ve Cengiz Cevahir’i arama çalışmaları ise 400’ün üzerindeki ekibin katılımı ile 3. günde de devam ediyor. JAK timleri derenin içerisinde arama yaparken, önlerine çıkan ağaçları keserek altlarında kaybolan vatandaşların olup olmadığına bakıyor.
21.06.2019
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Biraz evvel basın mensupları sormuşlardı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bugün TBMM’de kabul edilen Askerlik Kanunu’nu imzalamışlardır. Hayırlı olsun." dedi.
25.06.2019
Londra’daki TTM çekim merkezi oldu
Dünya geneline yayılan Türk Ticaret Merkezlerinin 13’üncüsü olarak Londra’da açılan ve yapı malzemeleri grubundaki firmaları içerisinde barındıran Londra Seramik Türk Ticaret Merkezi yoluna başarı ile devam ediyor.
11.07.2019
ROTA VİRÜSÜNE DİKKAT
KARTAL BELEDİYESİNDEN ALZHEİMER HASTALIĞI BİLGİLENDİRME KONFERANSI
SAĞLIK BAKANI KOCA, FATMA GİRİK’İ ŞEHİR HASTANESİNDE ZİYARET ETTİ
PROF. DR. HAMZA DUYGU ‘ŞEKERLİ VE TATLANDIRICILI İÇECEKLER’ KONUSUNDA UYARDI
SAĞLIK BAKANLIĞI TEKNOFEST’TE
SONBAHAR’DA HACAMAT YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN
PROF. DR. TURGUT: "OKUL BAŞARISIZLIĞININ ARKASINDA ALERJİ OLABİLİR"
YORGUN GÖRÜNEN BAKIŞLARA DİKKAT
TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN MARGARİNLERDE TRANS YAĞ OLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK AÇIKLANDI
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR