Uzmanlar uyarıyor: “Merdiven altı estetik gözünüzü kaydırabilir”
Op. Dr. Ahmet Aydın, “Merdiven altı kliniklerde yapılan botoks ve dolgu gibi işlemler sonrası ağız köşesinde düşme ve kayma, kaş asimetrisi, göz kapağında görmeyi etkileyecek düzeyde düşüklük hatta çift görme gibi birçok problem görülebiliyor” dedi.

16 Agustos 2019 - 11:15:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Op. Dr. Ahmet Aydın, “Merdiven altı kliniklerde yapılan botoks ve dolgu gibi işlemler sonrası ağız köşesinde düşme ve kayma, kaş asimetrisi, göz kapağında görmeyi etkileyecek düzeyde düşüklük hatta çift görme gibi birçok problem görülebiliyor” dedi.
Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden Op. Dr. Ahmet Aydın, merdiven altı uygulanan botoks, dolgu gibi işlemlerin kalıcı şekil bozukluklarına neden olabileceğini ifade etti. Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, dolgu ve botoks gibi cerrahi olmayan estetik müdahaleler yaptırmak isteyenleri uyardı.
Son yıllarda artan botoks ve dolgu gibi cerrahi dışı estetik girişimlere duyulan ilgiye dikkati çeken Op. Dr. Aydın “Popülerlik kazanması maalesef uygun olmayan yerlerde, uygun olmayan kişilerce bu işlemlerin yapılması ile sonuçlandı. Dolgu, botoks, prp, mezoterapi gibi cerrahi olmayan estetik girişimler yalnızca klinik, hastane ve muayenehane ortamında bir Dermatoloji veya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı tarafından yapılmalı. Güzellik salonları, kuaförler, masaj salonları gibi yerlerde bu estetik müdahalelerin yapılması kanunen uygun değil” bilgisini verdi.
“Enfeksiyon riski var”
Op. Dr. Aydın, uygun koşullarda yapılmayan uygulamaların enfeksiyona neden olabileceğini belirterek “Uygun olmayan yerlerde, uygun olmayan kişilerce yapılan işlemler sonrası enfeksiyon başta olmak üzere her türlü problemin ortaya çıkabileceği unutulmamalı. Hastalar işlem öncesi kullanılacak olan malzemenin markasını, son kullanma tarihini hatta uygulayacak olan kişinin uzmanlık diplomasını sorgulamaktan çekinmemeli. Bununla birlikte uygulanacak olan malzemenin yalnızca kendileri için kullanılacağından da emin olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“Yüz anatomisi bozulabilir”
Doğru ellerde uygulanan botoksun doğal ve başarılı bir görünümle sonuçlandığına işaret eden Op. Dr. Aydın “Ancak merdiven altı uygulamalar sonrası ağız köşesinde düşme ve kayma, kaş asimetrisi, göz kapağında görmeyi etkileyecek düzeyde düşüklük hatta çift görme gibi birçok problem ortaya çıkabilir. Uygulanan malzeme kaliteli bile olsa, uygulama dozlarının yanlış planlanması veya estetik yüz anatomisinin yeterince doğru bilinmemesi bu problemlerin oluşmasına sebep olabilir. Bu deformasyonların düzeltilmesi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Özellikle kaş asimetrileri, estetik yüz anatomisine hakim uzmanlarca küçük dozlarda botoks uygulamaları ile düzeltilebilir. Bu tarz küçük müdahaleler ile düzeltilmeyen durumlar için 6-8 ay botoksun etki süresinin geçmesini beklemek en doğru karar” değerlendirmesinde bulundu.
Op. Dr. Aydın, dolgu uygulamalarındaki durumun daha farklı olduğunu vurgulayarak “Yasadışı yollardan ülkemize getirilen, etkin maddesi bilinmeyen, onay almamış birçok madde, ucuz estetik dolgu maddeleri olarak kanunsuz bir şekilde uygulanıyor. Bu tarz durumlarda sonuçların düzeltilmesi oldukça güç olmakla birlikte, kalıcı şekil bozuklukları oluşturabiliyor” dedi.
“İşlem öncesi muayene şart”
Op. Dr. Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:
“Günlük hayatta her türlü duygu, durum karşısında kullandığımız mimikler kalıcı olarak yüz bölgesinde kırışıklıklara sebep olur. Bu kırışıklıklar genellikle alın, kaş ortası ve göz çevresinde yerleşim gösterir. Yüz bölgesinde oluşan bu kırışıklıklar kişiye yorgun, yaşlı ve sinirli bir ifade katar. Uygun dozlarda, uygun teknikle yapılan botoksla bu kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. Botoks bir dolgu maddesi değil, bu sebeple hacim artışına sebep olmaz. Uygulanan bölgedeki kasların geçici olarak uyarılmasını engelleyerek etkisini gösterir. Uygun şekilde yapıldığında sanılanın aksine ifadesiz bir yüz görüntüsü ortaya çıkarmaz. Dolgu maddeleri ise kaş arası, dudak köşeleri ve gözyaşı olukları gibi yaşlanma ile oluşmuş derin kırışıklıkların doldurulması veya dudak, elmacık kemiği, çene bölgesi gibi bölgelerde kaybedilen hacmin yerine konması amacıyla uygulanır. Cerrahi olmayan estetik girişimler, cerrahi girişimlerin yerini tutmaz. Bu sebeple hangi yöntemin hangi hastaya uygulanacağı kararı detaylı bir fizik muayene sonucu hastanın beklentileri dikkate alınarak yapılmalı.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
TÜSEB’den hesaplamalı yapısal biyoloji stratejik Ar-Ge proje çağrısı
Başkanlığını Prof. Dr. Adil Mardinoğlu ve genel sekreterliğini Prof. Dr. Hasan Türkez’in yaptığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından yeni yönetim döneminde başlatılan yenilikçi ve ürün odaklı proje çağrılarına bir yenisi daha eklendi.
05.09.2019
“Vitrektomi ile kalıcı göz kaybının önüne geçiliyor”
Kalıcı görme kayıplarının giderilmesi amacıyla uygulanan, özellikli cihaz ve tecrübe gerektiren en zor göz ameliyatlarından biri olan Vitrektomi, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Taşeli tarafından yapılıyor. Gözün ulaşılması ve görülmesi en zor noktalarının belirlenerek tedavisinin gerçekleştirildiği Vitrektomi ameliyatı ile hastalarda kalıcı görme kayıplarının önüne geçilirken, görme kalitesi de iyileştirilebiliyor.
20.08.2019
TÜSEB’in Yerli-Milli İlaç ve Tanı Kiti Geliştirme Çalışmaları başladı
Sağlık Bakanlığı’nın kararlılıkla yürüttüğü yerlileşme-millileşme çalışmalarında önemli bir adım daha atıldı. TÜSEB’in “bireysel tıbbın sağlık sistemine uygulanması” hedefi doğrultusunda, iki yeni işbirliği çağrısına çıkıldı.
27.07.2019
Prostat kanserine tanı koymak yeni uygulamalarla kolaylaşıyor
50 yaş üzeri erkeklerde en sık görülen tür olan prostat kanserinin tanı ve tedavisinde altın standart kabul edilen Galyum-68 (Ga-68) PSMA PET/BT Görüntüleme ve Lutesyum-177 (Lu-177) PSMA tedavisi Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı’nda yakın bir zamanda uygulanmaya başlıyor. Çok erken evrede teşhisin mümkün olacağı bu uygulama ile hastalık kontrol altına alınabilecek. Diğer tedavilerin cevap vermediği ileri evre hastalar için de umut olacak.
26.06.2019
Yaz ayında cilt lekelerine dikkat
Dermatoloji Uzmanı Dr. Emre Tambay, yaz aylarındaki cilt lekelerine dikkat çekti.
14.06.2019
Kanser tanısı konan Cezayirli hasta şifayı Türkiye’de buldu
Kalçasındaki şişlik ile Türkiye’ye gelen ve tetkikler sonucu doku kanseri hastası olduğu anlaşılan Cezayirli 75 yaşındaki Mokhtar Benchik, geçirdiği operasyon sonucu sağlığına kavuştu.
15.08.2019
ROTA VİRÜSÜNE DİKKAT
KARTAL BELEDİYESİNDEN ALZHEİMER HASTALIĞI BİLGİLENDİRME KONFERANSI
SAĞLIK BAKANI KOCA, FATMA GİRİK’İ ŞEHİR HASTANESİNDE ZİYARET ETTİ
PROF. DR. HAMZA DUYGU ‘ŞEKERLİ VE TATLANDIRICILI İÇECEKLER’ KONUSUNDA UYARDI
SAĞLIK BAKANLIĞI TEKNOFEST’TE
SONBAHAR’DA HACAMAT YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN
PROF. DR. TURGUT: "OKUL BAŞARISIZLIĞININ ARKASINDA ALERJİ OLABİLİR"
YORGUN GÖRÜNEN BAKIŞLARA DİKKAT
TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN MARGARİNLERDE TRANS YAĞ OLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK AÇIKLANDI
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR