Türkiye’de 4 organın nakil ruhsatına sahip tek kamu hastanesi
Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’nde 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’de aynı anda kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer nakli ruhsatına sahip tek kamu hastanesi olmasıyla da dikkat çekiyor.

13 Agustos 2019 - 10:30:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’nde 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’de aynı anda kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer nakli ruhsatına sahip tek kamu hastanesi olmasıyla da dikkat çekiyor.
Ankara’daki birçok eğitim ve araştırma hastanesini bünyesine katarak faaliyet göstermeye başlayan Ankara Şehir Hastanesi‘nde, 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Organ nakli kapasitesiyle, Türkiye’nin sağlık turizmindeki payını artırmaya katkı sağlayan hastanede, 6 ay içinde 18 yabancı uyruklu hastaya da nakil işlemi uygulandı. Modern tedavi yöntemlerinin uygulandığı hastanede, nakil işlemleri için kullanılan müstakil servis ve yoğun bakımlarının yanı sıra hastalar için suit odalar da mevcut.
Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, Ankara Şehir Hastanesi’nin 20 Şubat 2019 tarihinde ilk karaciğer naklini yaptığı bilgisini vererek, hastanede daha önce kamu hastanelerinde olmayan imkanların olduğunu kaydetti.

Nakil birimlerine ait müstakil yoğun bakım ve servisler
Hastanede helikopter pisti, nakil birimlerine ait müstakil yoğun bakımlar ve servislerin olduğunu vurgulayan Surel, “İmkanları hizmete dönüştürmek için Bakanlık Organ Nakli Bilim Kurulumuzu da ciddi bir kısmını oluşturan son derece profesyonel hocalarımızla vatandaşlarımıza ve ihtiyaç hisseden yabancı hastalara her türlü hizmeti vermekteyiz. Nakil ekibimizin verebildiği hizmet kapasitesini de en yüksek düzeyde kullanarak vatandaşlarımıza faydalı olmak gayreti içerisindeyiz" diye konuştu.

Her yıl 700 beyin ölümü
Hastanede yaklaşık 700 yoğun bakım yatak kapasitesi olduğunu belirten Surel, ortalama istatistiklere göre her yıl bir yoğun bakım yatağında bir beyin ölümü gerçekleştiğini söyleyip, “Bizim ana hedeflerimizden biri bu ortalama istatistiksel veriler gerçekleştiğinde elimize gelecek 700 beyin ölümünden en üst düzeyde faydalanmaktır. Ana amacımız; hastanemizden çıkması öngörülen 700 beyin ölümünün olabilen en yüksek kısmını bağışa dönüştürmek ve toprak altında bu organların çürümesine müsaade etmeyip insanlara yeni canlar vermesini sağlamaktır" şeklinde konuştu.
Organ naklinin önemini vurgulayan Surel, yoğun bakım süreçlerinde bulunan hasta ile hasta yakınlarına da organ bağışının önemini anlatmak ve kendilerine hem maddi hem manevi destek olabilmek adına “Organ nakli ve organ bağışı bilinçlendirme ve yoğun bakım hastalarına destek birimi“ oluşturma çabası içinde olduklarını söyledi.

6 ayda 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli
Organ nakli ve süreçleri hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof Dr. Erdal Birol Bostancı ise hastanede bugüne kadar 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Organ nakli, vücutta görevini yerine getiremeyecek şekilde bozulmuş organların yenisiyle değiştirilmesi işlemidir. Bu iki şekilde olabilmektedir; birincisi hastanın beyin ölümü gerçekleştikten sonra alınan organlardan temin edilmekte ikincisi ise canlıdan temin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

“Amacımız bu oranı artırmaktır“
Hedeflerinin, beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan organ naklinin yapılması olduğunun altını çizen Bostancı, “Türkiye’deki bu oran Bakanlığımızın ve Organ Nakli Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde artmasına rağmen yetersizdir. Dünyadaki ve Avrupa’nın belli merkezlerinde bu oran milyonda 40’lara kadar ulaşmışken bizde milyonda 6 civarında dolaşmaktadır. Amacımız bu oranı artırmaktır" dedi.
Organın kime, ne zaman lazım olabileceğinin belli olmadığını söyleyerek, organ naklinin önemini bir kez daha vurgulayan Bostancı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "Organ bağışı candan cana yapılan bir sadakadır" sözünü hatırlattı.
Organ naklinin 20 birimden destek alınarak gerçekleştirildiği bilgisini veren Bostancı, “Bir ekibin yeterli olması değil birçok ekibin yeterli olması çok önemlidir. Toplam kaliteyi artıran, bütün birimlerin kaliteli olmasında yatmaktadır. Hastanemizde bulunan bu ekipler yıllardır bu işlerle uğraşmaktadır. Sonuçlarımız da dünya sonuçlarıyla eş değerdir. Hastanemizde her şey hasta düşünülerek organize edilmiş şekildedir" dedi.
Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakil Ekipleri kadrosunda ise Karaciğer Sorumlu Uzmanı Prof. Dr. Musa Akoğlu, Karaciğer Sorumlu Uzman Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, Karaciğer Organ Nakli Koordinatörü Cazibe Kılınç, Kalp Damar Hastanesi Başhekimi ve Kalp Nakli Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, Kalp Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Ümit Kervan, Kalp Sorumlu Uzman Yardımcısı Dr. Sabit Kocabeyoğlu, Kalp Nakil Koordinatörü Yeşim Aslan, Akciğer Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Erdal Yekeler, Akciğer Sorumlu Uzman Yardımcısı Op. Dr. Mahmut Subaşı, Akciğer Organ Nakli Koordinatörü Tülin İkinci, Böbrek Sorumlu Uzmanı Op. Dr. Erkan Ölçücüoğlu, Böbrek Sorumlu Uzman Yardımcısı Op. Dr. Sedat Taştemur, Beyin Ölümü Tespit ve Organ Bağış Koordinatörleri Betül Koca ve Sevim Acar bulunuyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Liv Hospital Ankara Tıbbi Direktörü-Genel Cerrahi Uzmanı ve Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahir Özmen, “Obez hastaların çok düşük bir grubu genetik nedenli obezite sorunu olan kişiler. Büyük çoğunluğu dış faktörlere bağlı olarak obeziteye maruz kalmış olan kişiler” dedi.
21.05.2019
Kanser tanısı konan Cezayirli hasta şifayı Türkiye’de buldu
Kalçasındaki şişlik ile Türkiye’ye gelen ve tetkikler sonucu doku kanseri hastası olduğu anlaşılan Cezayirli 75 yaşındaki Mokhtar Benchik, geçirdiği operasyon sonucu sağlığına kavuştu.
15.08.2019
Dr. Hayriye Bektaş Aksoy: “Astım hastalarının spor yapmasında bir engel yok”
Dr. Hayriye Bektaş Aksoy, astım hastalarının spor yapmasında bir engel olmadığını, çocuk yaştaki hastalarda ise sporun fayda gösterdiğini söyledi.
17.05.2019
TÜSEB ödülleri için başvurular başladı
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Aziz Sancar Bilim, TÜSEB Hizmet ve TÜSEB Teşvik Ödülleri’nin başvuru süreci başladı. Başvurular 27 Eylül 2019 mesai bitimine kadar devam edecek. Ödül kazananlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanacak.
16.08.2019
İki yaş altındaki çocuklarda havuz riskli
Yaz aylarında artan havuz kullanımı konusunda ailelerin en çok merak ettiği sorular hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Shahın Guliyev, birçok kişinin kullandığı ortak alanlar olması açısından ne kadar dezenfekte edilirse edilsin havuzların enfeksiyona sebep olduğunu ve bu nedenle iki yaşından küçük çocukların havuza girmesini önermediklerini belirtti.
21.06.2019
Roll-on’lar ve mide ilaçları Alzheimer’a neden olabiliyor
Genetikten ziyade çevresel faktörlerin ve alüminyumun Alzheimer gibi hastalıkların artışına neden olduğunu belirten Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, vücuda alüminyum maddesinin girmesine neden olan mide ilaçlarına ve roll-on’lara dikkat çekti.
17.05.2019
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”
VAMPİRE FACELİFT UYGULAMASIYLA GENÇ KALIN
KANSER TANISI KONAN CEZAYİRLİ HASTA ŞİFAYI TÜRKİYE’DE BULDU

EN ÇOK OKUNANLAR