Türkiye’de 4 organın nakil ruhsatına sahip tek kamu hastanesi
Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’nde 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’de aynı anda kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer nakli ruhsatına sahip tek kamu hastanesi olmasıyla da dikkat çekiyor.

13 Agustos 2019 - 10:30:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’nde 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’de aynı anda kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer nakli ruhsatına sahip tek kamu hastanesi olmasıyla da dikkat çekiyor.
Ankara’daki birçok eğitim ve araştırma hastanesini bünyesine katarak faaliyet göstermeye başlayan Ankara Şehir Hastanesi‘nde, 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Organ nakli kapasitesiyle, Türkiye’nin sağlık turizmindeki payını artırmaya katkı sağlayan hastanede, 6 ay içinde 18 yabancı uyruklu hastaya da nakil işlemi uygulandı. Modern tedavi yöntemlerinin uygulandığı hastanede, nakil işlemleri için kullanılan müstakil servis ve yoğun bakımlarının yanı sıra hastalar için suit odalar da mevcut.
Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, Ankara Şehir Hastanesi’nin 20 Şubat 2019 tarihinde ilk karaciğer naklini yaptığı bilgisini vererek, hastanede daha önce kamu hastanelerinde olmayan imkanların olduğunu kaydetti.

Nakil birimlerine ait müstakil yoğun bakım ve servisler
Hastanede helikopter pisti, nakil birimlerine ait müstakil yoğun bakımlar ve servislerin olduğunu vurgulayan Surel, “İmkanları hizmete dönüştürmek için Bakanlık Organ Nakli Bilim Kurulumuzu da ciddi bir kısmını oluşturan son derece profesyonel hocalarımızla vatandaşlarımıza ve ihtiyaç hisseden yabancı hastalara her türlü hizmeti vermekteyiz. Nakil ekibimizin verebildiği hizmet kapasitesini de en yüksek düzeyde kullanarak vatandaşlarımıza faydalı olmak gayreti içerisindeyiz" diye konuştu.

Her yıl 700 beyin ölümü
Hastanede yaklaşık 700 yoğun bakım yatak kapasitesi olduğunu belirten Surel, ortalama istatistiklere göre her yıl bir yoğun bakım yatağında bir beyin ölümü gerçekleştiğini söyleyip, “Bizim ana hedeflerimizden biri bu ortalama istatistiksel veriler gerçekleştiğinde elimize gelecek 700 beyin ölümünden en üst düzeyde faydalanmaktır. Ana amacımız; hastanemizden çıkması öngörülen 700 beyin ölümünün olabilen en yüksek kısmını bağışa dönüştürmek ve toprak altında bu organların çürümesine müsaade etmeyip insanlara yeni canlar vermesini sağlamaktır" şeklinde konuştu.
Organ naklinin önemini vurgulayan Surel, yoğun bakım süreçlerinde bulunan hasta ile hasta yakınlarına da organ bağışının önemini anlatmak ve kendilerine hem maddi hem manevi destek olabilmek adına “Organ nakli ve organ bağışı bilinçlendirme ve yoğun bakım hastalarına destek birimi“ oluşturma çabası içinde olduklarını söyledi.

6 ayda 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli
Organ nakli ve süreçleri hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof Dr. Erdal Birol Bostancı ise hastanede bugüne kadar 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Organ nakli, vücutta görevini yerine getiremeyecek şekilde bozulmuş organların yenisiyle değiştirilmesi işlemidir. Bu iki şekilde olabilmektedir; birincisi hastanın beyin ölümü gerçekleştikten sonra alınan organlardan temin edilmekte ikincisi ise canlıdan temin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

“Amacımız bu oranı artırmaktır“
Hedeflerinin, beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan organ naklinin yapılması olduğunun altını çizen Bostancı, “Türkiye’deki bu oran Bakanlığımızın ve Organ Nakli Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde artmasına rağmen yetersizdir. Dünyadaki ve Avrupa’nın belli merkezlerinde bu oran milyonda 40’lara kadar ulaşmışken bizde milyonda 6 civarında dolaşmaktadır. Amacımız bu oranı artırmaktır" dedi.
Organın kime, ne zaman lazım olabileceğinin belli olmadığını söyleyerek, organ naklinin önemini bir kez daha vurgulayan Bostancı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "Organ bağışı candan cana yapılan bir sadakadır" sözünü hatırlattı.
Organ naklinin 20 birimden destek alınarak gerçekleştirildiği bilgisini veren Bostancı, “Bir ekibin yeterli olması değil birçok ekibin yeterli olması çok önemlidir. Toplam kaliteyi artıran, bütün birimlerin kaliteli olmasında yatmaktadır. Hastanemizde bulunan bu ekipler yıllardır bu işlerle uğraşmaktadır. Sonuçlarımız da dünya sonuçlarıyla eş değerdir. Hastanemizde her şey hasta düşünülerek organize edilmiş şekildedir" dedi.
Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakil Ekipleri kadrosunda ise Karaciğer Sorumlu Uzmanı Prof. Dr. Musa Akoğlu, Karaciğer Sorumlu Uzman Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, Karaciğer Organ Nakli Koordinatörü Cazibe Kılınç, Kalp Damar Hastanesi Başhekimi ve Kalp Nakli Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, Kalp Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Ümit Kervan, Kalp Sorumlu Uzman Yardımcısı Dr. Sabit Kocabeyoğlu, Kalp Nakil Koordinatörü Yeşim Aslan, Akciğer Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Erdal Yekeler, Akciğer Sorumlu Uzman Yardımcısı Op. Dr. Mahmut Subaşı, Akciğer Organ Nakli Koordinatörü Tülin İkinci, Böbrek Sorumlu Uzmanı Op. Dr. Erkan Ölçücüoğlu, Böbrek Sorumlu Uzman Yardımcısı Op. Dr. Sedat Taştemur, Beyin Ölümü Tespit ve Organ Bağış Koordinatörleri Betül Koca ve Sevim Acar bulunuyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sosyal Lig yeni futbol sezonu başladı
Fantezi futbol oyunu Petrol Ofisi Sosyal Lig, 2019-2020 sezonuna rekor katılımla başlandığı açıklandı.
11.09.2019
Sika Parex’i satın alarak hedef yükseltti
Sika Yapı Kimyasalları, Parex’in satışını tamamlanmasıyla hedef yükseltti. Yıl sonunda 8 milyar İsviçre frangını aşan satış hedefleyen firmanın, bir diğer hedefi ise Türkiye’yi iki firmanın ortak sinerjisi ile Orta Doğu Bölgesi’nin strateji ve AR-GE üssü yaparak, çevre ülkelere satışlarını arttırmak.
11.09.2019
Kartal’da sosyal, kültürel ve mesleki kurs kayıtları başladı
Kartal Belediyesi ve Kartal Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle; her yıl yüzlerce vatandaşa, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda uzmanlaşabilecekleri birçok branşta eğitimler vererek iş istihdamı sağlayan sosyal, kültürel ve mesleki kurslar, yeni kursiyerleriyle buluşuyor.
11.09.2019
’Denizler Yaşam Dolsun’ projesiyle Marmara Denizi’nde mercan nakli gerçekleştiriyor
Roche İlaç Türkiye ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) tarafından gelecek nesillere tüm saklı zenginlikleriyle korunabilmiş bir Marmara Denizi bırakabilmek amacıyla hayata geçirilen ’Denizler Yaşam Dolsun’ projesi kapsamında, Türkiye’de ilk denilebilecek mercan transplantasyonu (nakli) gerçekleşiyor.
11.09.2019
Bulancak İskelesi’nde intihar
Giresun’un Bulancak ilçesinde iskeleden kendini denize bırakan bir kişi intihar etti.
11.09.2019
Trafodaki yanma paniğe neden oldu
Ataşehir’deki bir iş merkezinin elektrik trafosunda yanma meydana geldi. Çıkan duman ve koku nedeniyle iş merkezi çalışanları binayı boşalttı. Kısa süreli panik üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi.
11.09.2019
FİNANSMAN KOLAYLIKLARIYLA İMPLANT UYGULAMALARINA TALEP ARTIYOR
ALERJİYE KARŞI “YATAĞI DA SÜPÜRÜN” UYARISI
KIŞ AYLARINDA KİLO ALMAMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENME İPUÇLARI
AMBULANS ŞOFÖRLERİ HÜNERLERİNİ YARIŞ PİSTİNDE GÖSTERDİ
KUAFÖR HÜSEYİN ALKAN, BAĞIŞLANAN SAÇLARLA KANSERLİ HASTALARA PERUK YAPIYOR
BEYİN İMPLANTLARI HAFIZAYI YÜZDE 20 ARTTIRIYOR
10 SORUDA OBEZİTE
KESTANE BALI TAM BİR ŞİFA DEPOSU
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR