Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “(Özbekistan ile) İkili ticaret hacmimiz 900 milyon dolara ulaşmıştır”
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Özbekistan ile Türkiye’nin ticaret hacminin bu yılın ilk 5 ayında 900 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu yılın sonunda ise ticaret hacmimizin 2 milyar dolar seviyesine ulaşacağına inancımız tamdır ve çalışmalarımız bu yöndedir. Orta vadede bu rakamı 5 milyar dolara taşıma hedefimiz doğrultusunda yarın gerçekleştirilecek Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

22 Temmuz 2019 - 22:30:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Özbekistan ile Türkiye’nin ticaret hacminin bu yılın ilk 5 ayında 900 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu yılın sonunda ise ticaret hacmimizin 2 milyar dolar seviyesine ulaşacağına inancımız tamdır ve çalışmalarımız bu yöndedir. Orta vadede bu rakamı 5 milyar dolara taşıma hedefimiz doğrultusunda yarın gerçekleştirilecek Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye ile Özbekistan Hükümetlerarası KEK 5. Dönem Toplantısı ve Türkiye ile Özbekistan İş Forumu kapsamında Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamhocayev’in kendisi ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev onuruna verdiği yemeğe katıldı. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ortak bir coğrafyanın, tarihin ve kültürün kardeş halkları olarak kavuşmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, “Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı vesilesiyle Özbekistan’dan böylesine geniş kapsamlı bir heyetin ülkemize ziyaretini, yakın işbirliğimizi sürdürme iradesine yönelik atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Ziyaretinizin dost ve kardeş ülkelerimiz arasındaki bağların geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.
Türk ve Özbek halklarının gönül bağlarını ve samimi kardeşlik ilişkilerini tarih boyunca muhafaza ettiğini söyleyen Oktay, Türkiye ve Özbekistan arasındaki dostluğun daha da ilerilere taşınacağını vurguladı.

“Özbekistan’ın başlattığı kapsamlı reform hareketlerini beğeniyle takip ediyoruz”
Özbekistan’ın Orta Asya’daki bütün devletlerle komşu olan, hem siyasi coğrafya hem de tarihsel bağları sebebiyle stratejik bir konumda olduğunun altını çizen Oktay, Özbekistan’ın gelişmesinin bölgenin refahı ve istikrarı için önemli olduğunu ifade etti. Oktay, Özbekistan’ın başlattığı kapsamlı reform hareketlerini ve dünyayla entegrasyonu için attığı kararlı adımları beğeniyle takip ettiklerini aktararak, “Türkiye Özbekistan’ın her alandaki potansiyelinin farkındadır ve bunu daha yükseklere taşıması için her konuda kardeş Özbekistan’a destek vermeye hazırdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretler sonucunda ilişkilerimizi ’stratejik ortaklık’ seviyesine yükseltmemiz ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni ihdas etmiş olmamız, tarihten gelen güçlü bağlarımızın bugüne uzanan kurumsal zeminini pekiştirmiştir. Bu çerçevede ilişkilerimizde ekonomi, ticaret, eğitim ve güvenlik gibi alanlarda somut gelişmeler kaydedildiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“İkili ticaret hacmimiz 900 milyon dolara ulaşmıştır”
İki ülke arasındaki temasların gün geçtikçe arttığını vurgulayan Oktay, “Gayretlerimiz neticesinde ikili ticaret hacmimiz bildiğiniz gibi 2019 yılının ilk 5 ayında 900 milyon dolara ulaşmıştır. Bu yılın sonunda ise ticaret hacmimizin 2 milyar dolar seviyesine ulaşacağına inancımız tamdır ve çalışmalarımız bu yöndedir. Orta vadede bu rakamı 5 milyar dolara taşıma hedefimiz doğrultusunda yarın gerçekleştirilecek Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü’nün şimdiden hayırlı olmasını diliyorum”
Tarihi İpek Yolu güzergahının yeniden canlandırılmasında Türkiye ve Özbekistan’ın büyük role sahip ülkeler olduğunu hatırlatan Oktay, “İnanıyorum ki KEK toplantılarımız ve yarın gerçekleşecek iş forumu sonucunda isabetli işbirlikleri ve kazan kazan anlayışına dayanan açılımlara el birliği ile imza atacağız. Ayrıca tarihten gelen dostluk ve kardeşlik bağlarına sahip halklarımız açısından eğitim ve kültür alanındaki iş birlikleri de büyük önem arz etmektedir. Sayın Ganiyev ile yarın imzalayacağımız Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü’nün şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev de iki ülke arasında var olan ilişkileri daha fazla geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkinin kalite yönünden daha da ileri bir aşamaya geçtiğini belirtti.
Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekilleri ve ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri katıldı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
AK Parti’li Eser:
AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, “Bireylerin hayat standartları yükseltilerek, eşit hak ve yaşam koşulları sunulmalıdır” dedi.
03.12.2019
Giresun’da kış lastiği denetimi
Türkiye genelinde 1 Aralık 2019 tarihinde başlayan kış lastiği uygulaması kapsamında jandarma ekipleri Giresun’da 15 ilçede eş zamanlı denetim yaptı.
03.12.2019
MÜZSAN İstanbul İl Başkanlığı açıldı
Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu (MÜZSAN) İstanbul İl Başkanlığı, çok sayıda kişinin katıldığı törenle açıldı.
03.12.2019
Trabzonspor, Sturridge’den beklediği verimi alamadı
Trabzonspor yönetimi ve Teknik Direktör Ünal Karaman’ın kazanmak için büyük uğraş ve sabır gösterdiği Daniel Sturridge’den beklenilen verim alınamadı. Bordo-mavili takımda yabancı oyuncular arasındaki en az süreyi İngiliz futbolcu aldı.
03.12.2019
Pursaklar Belediyesi kışa hazır
Pursaklar Belediyesi kış mevsimi öncesi tüm hazırlıklarını tamamladı. Yetkililer çok sayıda ekip ve ekipman ile mesai yaparak kış mevsiminin sorunsuz atlatılmasını amaçlıyor.
03.12.2019
İnternetten kartlı ödemeler 1,4 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı
Bankalararası Kart Merkezi, alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Bu yıl 29 Kasım Cuma gününe denk gelen festivalde 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşirken internetten kartlı ödemeler ise 1,4 milyar TL ile rekor kırdı.
03.12.2019
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER
“CİLDİNİZİ KIŞ KURULUĞUNDAN NEMLENDİRİCİYLE KORUYUN”
ANKARA’DAKİ BALIKÇILARA GECE DENETİMİ
KEÇİÖREN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE “ENGEL ENGEL DEĞİLDİR" PROGRAMI
TÜRKİYE’DE HIV VİRÜSÜ EN SIK 25 VE 34 YAŞ ARASINDA GÖRÜLÜYOR
ANKARA’DA EMDR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
SARI NOKTA HASTALIĞI, AFEREZ YÖNTEMİ İLE DURDURULABİLİYOR
BAKLİYATIN FAYDALARI
BİLİNENİN AKSİNE SOĞUK HAVA KİLO VERDİRİYOR
TÜM VÜCUDUNU SEDEF SARAN HASTA DERDİNE ANKARA’DA ÇARE ARIYOR

EN ÇOK OKUNANLAR