KKKA’da kene tutunmasında dikkatli olunmalı
İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül, yanlış müdahale nedeniyle bulaşma riski artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında merak edilenleri anlattı.

21 Temmuz 2019 - 12:30:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül, yanlış müdahale nedeniyle bulaşma riski artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında merak edilenleri anlattı.
Kene tutunmasıyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yaz aylarının gelmesiyle yeniden gündeme geldi. Özellikle Sivas ve çevresinde görülen vakalar ölümle sonuçlanırken, İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül hastalık hakkında merak edilenleri anlattı. KKKA hastalığının İç Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak görüldüğünü belirten Akgül, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, keneler vektörlüğünde taşınan Crimean-Congohaemorrhagicfever virüsünün neden olduğu infeksiyon hastalığıdır. Hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalıkta ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi spesifik olmayan belirtiler ile ağır vakalarda kanama gibi bulgular görülerek ölümler oluşabilmektedir. Ülkemizde ilk kez Tokat ve çevresinde görülen bu hastalığın kesin tanısı ilk olarak 2003 yılında konmuştur” ifadelerini kullandı.

"Kene tutunmasında dikkatli olunmalı"
Kene tutunmasında yapılması gerekenleri anlatan Akgül, “KKKA’nın esas bulaştırıcısı Hyalommamarginatum adı verilen ve ülkemizde de bulunan bir kene türüdür. Hastalığın en sık görülen bulaşma yolu bu virüsü taşıyan kenenin insanlara tutunmasıdır. Bununla birlikte virüsü taşıyan kene ile temas veya hasta hayvan/kişilerin kan, doku, vücut sıvıları ile korunmasız olarak temas sonucunda nadir de olsa bulaşma görülebilmektedir. Vücutta tutunmuş keneyi mümkün olan en kısa sürede ve keneye zarar vermeden çıkartmak bu virüsün bulaşmasını engelleyen en önemli
yöntemlerdendir. Bunun için vücuda tutunan keneye çıplak elle dokunmadan eldiven, bez ya da poşet ile çıkartmak
ardından bölgeyi tentürdiyot, alkol gibi antiseptiklerle temizlemek gerekmektedir. Kene çıkartma işlemi yapılamıyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir” şeklinde konuştu.
Hastalığa karşı etkin bir aşının henüz geliştirilemediğini söyleyen Akgül, “Ne yazık ki hastalığa karşı koruyan etkin bir aşı ve tedavisinde kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır. KKKA olduğu belirlenen kişilerin tedavi temelini destekleyici tedaviler oluşturmaktadır. Ülkemiz yıllık KKKA olgu sayısının en fazla olduğu ülke konumundadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 2002 ile 2017 yılları arasında 10 bin 562 KKKA olgusu görülmüş, 501 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde KKKA ölüm oranı ise yaklaşık yüzde 5 olarak hesaplanmıştır” dedi.

"Aşı çalışmaları devam ediyor"
Hastalığın durdurulması için aşı geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirten Dr. Özer Akgül, “Özellikle yaz aylarında kenelerin canlanması ile yüksek olgu sayıları görülmekte ve ölümlere neden olan bu virüse karşı etkin ve güvenilir bir aşı henüz üretilememiştir. Her ne kadar Bulgaristan ve Rusya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde KKKA’ya karşı ölü bir aşı geliştirilmiş ve kullanılmış olsa da, şu anda insan kullanımı için yaygın olarak kullanılan güvenli ve etkili bir aşı yoktur. 2017 yılı içerisinde Türkiye’den araştırmacıların da bulunduğu İsveç merkezli KKKA aşı projesi bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkemizde KKKA ile mücadele için yerli aşı çalışmaları da devam etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kınalı kuzular dualarla asker ocağına uğurlandı
Sancaktepe Belediyesi’nin ‘Uğurlar Ola Mehmedim’ sloganıyla düzenlediği asker uğurlama töreninde duygu dolu anlar yaşandı. ‘Kınalı kuzuların’ kınalarını bizzat yakan Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, göreve giden askerlerin seslendirdiği türküleri asker anneleriyle birlikte dinlerken duygusal anlar yaşadı.
24.10.2019
Fatih’te 3 katlı bir binanın arka kısmı tamamen çöktü
Fatih’te 3 katlı bir binada çökme meydana geldi. Binanın ön cephesinde çatlaklar oluşurken, arka kısım tamamen çöktü. Binanın uzun süredir boş olduğu öğrenildi.
24.10.2019
Bitkisel üretimin ikinci tahmini açıklandı
Bitkisel üretimin 2019 yılı ikinci tahmininde bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi.
24.10.2019
Savunma sanayisinde ‘sıkı koordinasyon’ dönemi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayinde yerlileşmenin yüzde 70’lere kadar çıktığını belirterek, "Gelin, kurumlar arası yıkıcı rekabeti ortadan kaldıralım. Birlikte iş yapma kültürünü daha da geliştirelim. Kaynaklarımız kısıtlı. Bu kaynakları nokta atışı projelerde birlik beraberlik içinde kullanalım. Bu yolla daha çok ürünü ticarileştirelim" dedi.
24.10.2019
Girişim sayısı ve istihdamda en yüksek pay hizmet sektöründe
Girişim sayısı ve istihdamda en yüksek payı 2018 yılında hizmet sektörü oluşturdu.
24.10.2019
MHP’li Yalçın’dan oğlunun vefatı sonrası ilk açıklama
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. E. Semih Yalçın, “Acımız çok büyük lakin rıza, tevekkül ve inkıyadımız kuvvetlidir” dedi.
24.10.2019
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER
“CİLDİNİZİ KIŞ KURULUĞUNDAN NEMLENDİRİCİYLE KORUYUN”
ANKARA’DAKİ BALIKÇILARA GECE DENETİMİ
KEÇİÖREN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE “ENGEL ENGEL DEĞİLDİR" PROGRAMI
TÜRKİYE’DE HIV VİRÜSÜ EN SIK 25 VE 34 YAŞ ARASINDA GÖRÜLÜYOR
ANKARA’DA EMDR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
SARI NOKTA HASTALIĞI, AFEREZ YÖNTEMİ İLE DURDURULABİLİYOR
BAKLİYATIN FAYDALARI
BİLİNENİN AKSİNE SOĞUK HAVA KİLO VERDİRİYOR
TÜM VÜCUDUNU SEDEF SARAN HASTA DERDİNE ANKARA’DA ÇARE ARIYOR

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR