Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor
Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans eserlerinin sahneleneceği “17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 3-21 Ağustos tarihleri arasında, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.

20 Temmuz 2019 - 12:00:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans eserlerinin sahneleneceği “17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 3-21 Ağustos tarihleri arasında, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkıyor.
Festivalin yabancı konukları tempolu, heyecanlı ve ritmik gösterileriyle Gürcistan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu ile Flamenko ateşini yakacak olan İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu olacak.
Türkiye’nin kültür sanat yaşamında ayrıcalıklı bir noktada bulunan “17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 3 Ağustos akşamı, modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden “Frida” adlı eserle başlıyor.
Özgür Adam İnanç’ın reji ve koreografisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesince sahnelenecek iki perdelik modern dans eseri olan “Frida” Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde, küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunmaya çalışan Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatacak.
Programın devamında 6-7 Ağustos akşamları, Gürcü Ulusal Dansı’nın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu sahne alacak. 1945 yılından bu yana performanslarını 90’dan fazla ülkede, 50 milyondan fazla seyirciye ulaştıran ünlü topluluk, folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyen muhteşem gösterileri ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini iki kez Bodrumlu seyirciye sunacak.

Romeo ve Juliet’de Bodrum’da
Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olacağı festivalde Devlet Opera ve Balesi’nin iki önemli klasik bale eseri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde seyirci ile buluşturulacak.
Dünyada opera, bale ve tiyatro oyunlarına konu olan Romeo ve Jüliet’in aşkları bu defa ülkemizin ödüllü koreografları Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ın librettosu ve özgün koreografileriyle, 10 Ağustos akşamı, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.
Çaykovski’nin müziklerinden düzenlenerek hazırlanan “Romeo ve Juliet Balesi”, bu yorumuyla dünyada ilk. Müzik düzenlemeleri Tolga Taviş imzalı iki perdeden oluşan eser, karşılaştıkları ilk anda birbirlerine büyük bir aşkla bağlanan, birbirine düşman iki ailenin çocukları Romeo ve Juliet’in tüm dünyaca bilinen hüzünlü aşk hikayesini klasik balenin tüm zarafetiyle sahneye taşıyacak.
Antalya’da Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen “Şehrazat Balesi” ise festivalin ikinci klasik bale eseri olacak. 14 Ağustos akşamı sanatseverlerle buluşacak olan eser, Armağan Davran’ın libretto ve koreografisi ile Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.
Bujor Hoinic’in, müzik düzenlemelerini yaparak, Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile yine Korsakov’un diğer önemli eserlerini birleştirdiği “Şehrazat”, etkileyici anlatımıyla festival programının önemli eserlerinden biri olacak. İki perdeden oluşan eserde, Sultan Şah Levend’in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud’un kızı Zühre’nin aşkları ve bu aşka engel olmak isteyen Vezir Ebubekir’in güzel kızı Zahara’nın ölümcül planı anlatılacak.

Bodrum Gecelerinde Flemanko Ateşi
17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde bu yıl dünyaca ünlü Aida Gmez ve Dans Topluluğu ile flemenko ateşi yanacak.
Dünyanın “Carmen” performansıyla tanıdığı, dansa çok küçük yaşlarda başlayan, İspanya Ulusal Balesi’nin baş dansçılarından, flamenko ustası ve ödüllü koreograf Ada Aguda Gmez’in kuruculuğunu yaptığı ve direktörlüğünü üstlendiği Aida Gomez Dans Topluluğu özgün “Carmen” yorumlarıyla 17-18 Ağustos akşamları iki kez sahne alacak.
Festivalin kapanışı ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul’un (MDTist) “Jizel” dans- drama eseri ile gerçekleşecek.
Bir dünya klasiği olan Giselle Balesi’nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan “Jizel” adlı eseri seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşatacak.
Festivalin biletlerine www.operabale.gov.tr adresinden ve satış noktalarından ulaşılacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ünlü oyuncu Demet Akbağ, oyunu Beşiktaş’ta kullandı
Ünlü oyuncu Demet Akbağ ve oğlu Ali Akbağ, yeniden yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için oyunu Beşiktaş’ta kullandı. 1071 No’lu sandıkta oyunu kullanan Akbağ, "Sık sık kullanıyoruz. Hayırlısı olsun teşekkür ederim" diyerek okuldan ayrıldı.
23.06.2019
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre; Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Kırşehir, Nevşehir, Bartın, Kastamonu, Sinop, Erzincan, Erzurum ve Ardahan çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Giresun, Trabzon ve Rize’nin iç kesimleri, Gümüşhane ve Bayburt’un kuzeyi ile Artvin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
23.06.2019
Büyükşehir’in yaz okulları için kayıtlar başlıyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Başkentli çocuklara yaz okullarının kapılarını açıyor.
23.06.2019
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Kredi kartı gecikme faiz oranları da düşürülmeli”
Kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanında gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kredi kartı taksit sayıları ile ilgili yeni düzenlemeler yapılarak hayata geçti. Kredi kartı taksit sayıları artırıldı. Bu durum vatandaşımızı ve piyasaları rahatlatacak olumlu bir adım. Fakat daha etkin bir fayda görülmesi için gecikme faizlerinin düşürülmesi gerekiyor" dedi.
23.06.2019
Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun geçersiz oy paniği
Ünlü sanatçı Sezen Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi için oyunu Beykoz’daki Sedat Simavi Ortaokulunda kullandı. Mührü oy pusulasında biraz taşan Minik Serçe, sandık görevlilerine “Başıma bir iş gelmeyecek değil mi?” diye sordu. Görevliler de “Diğer partiye sıçramadıysa bir şey olmaz” dedi. Okulda bulunan gazetecilere günaydın diyen Aksu, cevap alamayınca esprili bir şekilde “Günaydın diyorum cevap alamıyorum, suratıma bakıyorsunuz” diyerek sitem etti.
23.06.2019
(Özel) Sanatçı Oğuzhan Koç oyunu kullandı
Oyuncu ve müzisyen Oğuzhan Koç, 23 Haziran’da yeniden yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için Beşiktaş’ta oyunu kullandı.
23.06.2019
ALERJİYE KARŞI “YATAĞI DA SÜPÜRÜN” UYARISI
KIŞ AYLARINDA KİLO ALMAMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENME İPUÇLARI
AMBULANS ŞOFÖRLERİ HÜNERLERİNİ YARIŞ PİSTİNDE GÖSTERDİ
KUAFÖR HÜSEYİN ALKAN, BAĞIŞLANAN SAÇLARLA KANSERLİ HASTALARA PERUK YAPIYOR
BEYİN İMPLANTLARI HAFIZAYI YÜZDE 20 ARTTIRIYOR
10 SORUDA OBEZİTE
KESTANE BALI TAM BİR ŞİFA DEPOSU
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR