Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor
Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans eserlerinin sahneleneceği “17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 3-21 Ağustos tarihleri arasında, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.

20 Temmuz 2019 - 12:00:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans eserlerinin sahneleneceği “17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 3-21 Ağustos tarihleri arasında, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkıyor.
Festivalin yabancı konukları tempolu, heyecanlı ve ritmik gösterileriyle Gürcistan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu ile Flamenko ateşini yakacak olan İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu olacak.
Türkiye’nin kültür sanat yaşamında ayrıcalıklı bir noktada bulunan “17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 3 Ağustos akşamı, modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden “Frida” adlı eserle başlıyor.
Özgür Adam İnanç’ın reji ve koreografisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesince sahnelenecek iki perdelik modern dans eseri olan “Frida” Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde, küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunmaya çalışan Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatacak.
Programın devamında 6-7 Ağustos akşamları, Gürcü Ulusal Dansı’nın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu sahne alacak. 1945 yılından bu yana performanslarını 90’dan fazla ülkede, 50 milyondan fazla seyirciye ulaştıran ünlü topluluk, folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyen muhteşem gösterileri ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini iki kez Bodrumlu seyirciye sunacak.

Romeo ve Juliet’de Bodrum’da
Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olacağı festivalde Devlet Opera ve Balesi’nin iki önemli klasik bale eseri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde seyirci ile buluşturulacak.
Dünyada opera, bale ve tiyatro oyunlarına konu olan Romeo ve Jüliet’in aşkları bu defa ülkemizin ödüllü koreografları Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ın librettosu ve özgün koreografileriyle, 10 Ağustos akşamı, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.
Çaykovski’nin müziklerinden düzenlenerek hazırlanan “Romeo ve Juliet Balesi”, bu yorumuyla dünyada ilk. Müzik düzenlemeleri Tolga Taviş imzalı iki perdeden oluşan eser, karşılaştıkları ilk anda birbirlerine büyük bir aşkla bağlanan, birbirine düşman iki ailenin çocukları Romeo ve Juliet’in tüm dünyaca bilinen hüzünlü aşk hikayesini klasik balenin tüm zarafetiyle sahneye taşıyacak.
Antalya’da Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen “Şehrazat Balesi” ise festivalin ikinci klasik bale eseri olacak. 14 Ağustos akşamı sanatseverlerle buluşacak olan eser, Armağan Davran’ın libretto ve koreografisi ile Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.
Bujor Hoinic’in, müzik düzenlemelerini yaparak, Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile yine Korsakov’un diğer önemli eserlerini birleştirdiği “Şehrazat”, etkileyici anlatımıyla festival programının önemli eserlerinden biri olacak. İki perdeden oluşan eserde, Sultan Şah Levend’in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud’un kızı Zühre’nin aşkları ve bu aşka engel olmak isteyen Vezir Ebubekir’in güzel kızı Zahara’nın ölümcül planı anlatılacak.

Bodrum Gecelerinde Flemanko Ateşi
17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde bu yıl dünyaca ünlü Aida Gmez ve Dans Topluluğu ile flemenko ateşi yanacak.
Dünyanın “Carmen” performansıyla tanıdığı, dansa çok küçük yaşlarda başlayan, İspanya Ulusal Balesi’nin baş dansçılarından, flamenko ustası ve ödüllü koreograf Ada Aguda Gmez’in kuruculuğunu yaptığı ve direktörlüğünü üstlendiği Aida Gomez Dans Topluluğu özgün “Carmen” yorumlarıyla 17-18 Ağustos akşamları iki kez sahne alacak.
Festivalin kapanışı ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul’un (MDTist) “Jizel” dans- drama eseri ile gerçekleşecek.
Bir dünya klasiği olan Giselle Balesi’nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan “Jizel” adlı eseri seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşatacak.
Festivalin biletlerine www.operabale.gov.tr adresinden ve satış noktalarından ulaşılacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali başlıyor
Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl 18’incisini düzenlediği Çocuk Tiyatro Festivali 16 Temmuz’da Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da başlıyor. Çocuklar her akşam saat 21:00’de başlayacak ve 2 hafta sürecek festival boyunca yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini yaşayacak.
11.07.2019
Bu kütüphanede yüzlerce Trabzonlu yazarın eserleri bulunuyor
Yaklaşık 8 ay önce açılan Trabzon Muhibbi Edebiyat Müzesi Kütüphanesi’nde Cumhuriyet öncesi ve sonrası yüzlerce Trabzonlu yazarın eserleri yer alıyor. Kütüphaneyi 8 ayda yaklaşık 4 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederek eserleri inceledi.
27.05.2019
3 bin 492 rakımda Uluslararası Dağcılık ve Yayla Şenliği düzenlendi
21. Uluslararası Dağcılık ve Yayla Şenliği 3 bin 492 rakımlı Altıparmak Dağı’nda gerçekleştirildi. Renkli görüntülere sahne olan şenlikte adrenalin tutkunları 3 bin 492 rakımlı Kaçkar Dağları’ndaki Altıparmak Dağı’na zirve tırmanışı yaptı.
01.08.2019
‘Unutturulan Balkan Bozgunu’ raflarda
Emekli Kurmay Albay Ziya Burcuoğlu’nun ‘Unutturulan Balkan Bozgunu’ adlı kitabı raflardaki yerini aldı.
13.06.2019
Akıngüç Koleksiyonu İKÜSAG’da
İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Sanat Koleksiyonu’nda yer alan 22 eser, İKÜSAG’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. İbrahim Balaban, Naci Kalmukoğlu, Eren Eyüboğlu gibi önemli sanatçıların birbirinden değerli resim, fotoğraf ve bronz heykellerinin yer aldığı seçki, 10 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
24.06.2019
2 bin metrede doğal afetlerden korunmak için kurban kestiler
Artvin’in Yusufeli İlçesi’ne bağlı Yüncüler Köyü’nün afetlerden korunması için 4 büyükbaş hayvan kurban kesilerek 15 kazanda pişirildi. Elde edilen 1 ton et, hazırlanan kavurma ve pilav eşliğinde vatandaşlara ikram edildi.
01.07.2019
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”
VAMPİRE FACELİFT UYGULAMASIYLA GENÇ KALIN
KANSER TANISI KONAN CEZAYİRLİ HASTA ŞİFAYI TÜRKİYE’DE BULDU

EN ÇOK OKUNANLAR